Jak napowietrzać hydroponikę. 5 najlepszych sposobów

Jeśli jesteś ciekawy, jak napowietrzać hydroponikę, masz do wyboru pięć metod. Należą do nich zawieszenie za pomocą dyfuzora, kamień napowietrzający, syfon lub szczelina powietrzna. Jak omówimy później w tym artykule, konieczne jest napowietrzenie systemu hydroponicznego w celu dostarczenia tlenu do korzeni.

Najbardziej znaczące ryzyko dla roślin z tym ograniczeniem jest tak ekstremalne jak śmierć. Badania wykazały również, że napowietrzanie poprawia wzrost roślin ze względu na jego wpływ na korzenie. Podobnie jak woda w hydroponice, powietrze jest ważnym czynnikiem, którego ogrodnicy nigdy nie mogą przeoczyć.

Jak napowietrzać hydroponikę. 5 najlepszych sposobów

Jak prawidłowo napowietrzać hydroponikę

Zawieszenie

Najprostszym sposobem napowietrzenia hydroponiki jest zawieszenie roślin. Zamiast tradycyjnego i popularnego systemu, w którym pozwalasz roślinom siedzieć w wodzie, możesz zamiast tego rozważyć ustawienie pionowe. Dla porównania, pionowy system hydroponiczny będzie dostarczał pożywkę od góry i zbierała się na dole, która następnie ściekała do korzeni.

Nawiewnik

Powszechnym sposobem napowietrzania hydroponiki jest użycie dyfuzora powietrza. Może to zabrzmieć skomplikowanie, ale dyfuzor to po prostu rurka z otworami. Otwory te będą wtedy odpowiedzialne za uwalnianie powietrza do systemu.

Jeśli porównujesz dyfuzor powietrza do kamienia napowietrzającego, jego główną zaletą jest to, że uwalnia mniejsze pęcherzyki. Ich wielkość zapobiega ich zbyt szybkiemu wzrostowi, co dłużej naraża korzenie na działanie tlenu.

Kamień powietrzny

Chociaż kamienie powietrzne wytwarzają większe pęcherzyki niż dyfuzor powietrza, ma on również kilka zalet w porównaniu z poprzednią metodą. Kamienie napowietrzające zapewniają bardziej równomierne rozprowadzanie powietrza, ponieważ otwory mają lepsze rozprowadzanie. Kamienie napowietrzające w kształcie dysku są również doskonałe, jeśli rośliny mają rozbudowany system korzeniowy.

Kamienie powietrzne są najtańszą opcją do napowietrzania hydroponiki i są nawet łatwe do znalezienia. Prawdopodobnie znajdziesz również odpowiedni rozmiar i kształt dla swojego systemu hydroponicznego. Pamiętaj jednak, aby kupić te z plastikiem, ponieważ kamienie powietrzne łatwo pękają.

Syfon

Istnieją inne rodzaje systemów hydroponicznych, które mogą skorzystać z automatycznego syfonu do napowietrzania. Na przykład w przypadku tej metody najlepiej sprawdzi się system zalewowo-odpływowy lub system przypływów i odpływów. Dzieje się tak, ponieważ syfon opróżni łóżko hydroponiczne za Ciebie, odsłaniając w ten sposób korzenie na działanie powietrza.

Szczelina powietrzna

Co zrobić, jeśli używasz systemu hydroponicznego wykorzystującego technikę filmu odżywczego (NFT)? System ten nie wykorzystuje podłoża i polega na powlekaniu korzeni pożywką. Szczelina powietrzna w systemie najlepiej sprawdza się w jego napowietrzaniu.

Jest to tak proste, jak się wydaje, gdy istnieje szczelina powietrzna między roztworem odżywczym a podstawą rośliny, która zapewni roślinom tlen.

Ile powietrza potrzebujesz do hydroponiki?

Możliwe jest nadmierne napowietrzenie systemu hydroponicznego, głównie w przypadku pominięcia planowania. Pamiętaj, że chcesz tylko uniknąć bycia beztlenowym, ale możesz również użyć poniższego współczynnika.

100 LPM na każdy zbiornik o pojemności 100 galonów

Podczas napowietrzania systemu hydroponicznego musisz wiedzieć, ile powietrza potrzebuje, aby system miał odpowiedni poziom tlenu. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz pompować litr powietrza na minutę na galon roztworu odżywczego. Użyj tego jako przewodnika podczas obliczania zapotrzebowania na powietrze, więc jeśli masz zbiornik o pojemności 100 galonów, powietrze, które musisz przepompować, wynosi 100 LPM.

Znaczenie napowietrzania w hydroponice

Można się zastanawiać, dlaczego napowietrzanie jest niezbędne w systemie hydroponicznym, a wyjaśnienie tego leży w ilości tlenu, jaką będą miały twoje korzenie. Aby zapobiec ograniczeniom, konieczne jest napowietrzenie systemu. Jakie są skutki niedotlenienia lub braku tlenu w hydroponice?

Więdnięcie

Jeśli korzeń rośliny cierpi z powodu niedotlenienia lub braku tlenu, zauważysz, że roślina szybko zaczyna więdnąć. Jest to bardziej widoczne w przypadku niektórych rodzajów roślin lub jeśli miejsce jest ciepłe przy silnym oświetleniu. Jeśli korzystasz ze szklarni, możesz łatwo wykryć, który czynnik powoduje takie objawy.

Niektóre ustawienia, takie jak statyczne systemy hodowli, mają niski poziom tlenu, ponieważ korzenie roślin są stale w wodzie. To sprawia, że ​​system hydroponiczny jest problematyczny w przypadku większych upraw, ponieważ mają one większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a ograniczenie tlenu staje się szkodliwe. Aby rozwiązać ten dylemat, możesz użyć systemu aeroponicznego, który zapewnia zarówno składniki odżywcze, jak i zapotrzebowanie na tlen.

Problemy z wchłanianiem wody i minerałów lub akumulacją toksyn

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby kontrolować potencjał natleniania systemu hydroponicznego, jeśli nie chcesz problemów ze wzrostem roślin. Brak lub niedobór tlenu wpływa nawet na przepuszczalność korzeni, prowadząc do gromadzenia się toksyn i problemów z wchłanianiem wody i minerałów.

Zarówno statyczne, jak i dynamiczne ustawienia wymagają takiej staranności, a można to zrobić, monitorując ilość i częstotliwość aeratorów lub odwadnianie i nawadnianie podłoża uprawowego.

Wniosek

Korzenie twoich roślin w hydroponice muszą optymalnie otrzymywać tlen. Ale jak napowietrzać hydroponikę? Możesz wybrać jedną z pięciu metod, w zależności od tego, która jest odpowiednia dla Twojej konfiguracji.

Możesz stworzyć system pionowy i zawiesić rośliny lub wybrać dyfuzor lub kamień napowietrzający. Jeśli masz system zalewowo-odpływowy, możesz zdecydować się na automatyczny syfon do napowietrzania. Z drugiej strony szczelina powietrzna powinna dostarczać korzeni tlenu w systemach NFT.