Jak długo żyją lilie?

Jeśli jesteś ciekawy, jak długo żyją lilie, ich żywotność może wynosić nawet dwa lata. To sprawia, że ​​są to jedne z najlepszych kwiatów do uprawy w ogrodzie oraz ich długi okres kwitnienia i żywotność po ścięciu. Liczby te są jednak osiągalne tylko przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.

Lilie nie są niezwykle drobiazgowe w zakresie rosnących wymagań i praktyk konserwacyjnych, ale najlepiej jest je hodować w kontrolowanym i stabilnym miejscu. Apolytunne jest doskonałym przykładem na to, aby lilie były chronione przed ekstremalnym klimatem, który może je uszkodzić. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak zapewnić pełne wykorzystanie potencjału Twoich lilii.

Jak długo żyją lilie?

Jaka jest żywotność lilii?

Możesz oczekiwać, że twoje lilie będą żyły przez dwa lata. Pamiętaj, że lilie są bylinami i można się spodziewać, że przetrwają długo, nawet na wolności. Jednak osiągnięcie tej długości życia jest możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio dbasz o swoje rośliny.

Możesz hodować lilie w tunelu foliowym, aby zapewnić stabilne warunki środowiskowe. Obszar, który jest jasny z żyzną i dobrze przepuszczalną wilgotną glebą, powinien zadowolić lilie. Podczas konserwacji pamiętaj, aby utrzymać wilgotność gleby i zapewnić ciepło, gdy zimą uśpione.

Możesz także nawozić swoje lilie od sadzenia do kwitnienia, aby wzmocnić swoje rośliny. Z biegiem czasu może być konieczne podzielenie lilii, aby upewnić się, że nie będą przepełnione. Podział jest doskonałą metodą rozmnażania do produkcji roślin, a także utrzymania stłoczonych lilii.

Jak długo kwitną lilie?

Kwitnienie twoich lilii będzie zależeć od środowiska i samej odmiany. Na przykład lilie mogą kwitnąć od początku lata do jesieni. Ogrodnicy mogą oczekiwać, że kwiaty będą trwać od pięciu do siedmiu dni od pączkowania do kwitnienia, a same kwiaty mogą kwitnąć przez dwa tygodnie.

Nawożenie wiosną i jesienią może być również korzystne dla niektórych lilii, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Utrzymywanie ich nawilżonych powinno pomóc w tworzeniu zdrowszych kwiatów. Jednak ostre światło słoneczne i ekstremalne temperatury niewątpliwie będą szkodliwe dla twoich kwiatów.

Twoje rośliny również skorzystają z martwych głów, aby pomóc im się odmłodzić, zamiast wytwarzać nasiona. Usunięcie wyblakłych kwiatów sprawi, że Twoje rośliny będą wyglądać schludniej. Z drugiej strony zostaw liście do opadnięcia i usuń je, gdy wyschną.

Jak długo lilie trwają w wazonie?

Lilie cięte są również jednym z najbardziej lubianych kwiatów, ponieważ mogą przetrwać w wazonie nawet do czternastu dni. Jednak odpowiednie przygotowanie jest kluczowe, aby zapobiec ich przedwczesnemu więdnięciu. Zacznij od przycięcia łodyg na cal po przekątnej, a następnie usuń liście, które będą dotykać wody w wazonie.

W ten sposób roślina może się bardziej nawadniać, a w wodzie będzie wolniej gromadzić się bakterie. Ze względów estetycznych pręciki można usunąć, ponieważ pyłki mogą plamić. Następnie możesz napełnić wazon odżywką do kwiatów i wodą o temperaturze pokojowej.

Regularnie sprawdzaj poziom wody i czystość, aby zapewnić zdrowe cięcie lilii. Być może będziesz musiał od czasu do czasu przycinać łodygi. Ale oprócz używania kwitnących lilii, powinieneś rozważyć zmuszenie ciętych lilii do otwarcia się, aby uzyskać znacznie dłuższą żywotność kwitnienia.

Jak sadzić lilie

Aby Twoje lilie żyły długo, musisz wiedzieć, jak je prawidłowo sadzić. Idealny czas na uprawę lilii będzie zależał od Twojego regionu, ale generalnie najlepiej zrobić to przed zimą, aby zadomowiły się, gdy wystąpią ujemne temperatury. Możesz także sadzić jesienią, dzięki czemu wiosną będziesz mieć zdrowe korzenie.

Jasny obszar, który otrzymuje osiem godzin światła słonecznego, pomaga w tworzeniu zdrowych kwiatów. Sama gleba powinna być również dobrze przepuszczalna, żyzna i kwaśna lub obojętna, aby wspierać lilie. Głęboko posadź korzenie i uzupełnij glebę materią organiczną, aby poprawić jej jakość.

Chcesz posadzić cebulę na głębokości równej trzykrotnie jej wysokości, spiczastą stroną do góry. Przydziel odpowiednią przestrzeń pomiędzy roślinami i dokładnie podlej wodę, aby pomóc w zadomowieniu się. Lilie również skorzystają na podlewaniu, gdy będą się aktywnie schładzać.

Jak dbać o lilie

Możesz nawozić swoje lilie do sześciu tygodni po ich kwitnieniu, a następnie kompostować i mulczować każdej wiosny jako konserwację. I chociaż rośliny nie zakwitają ponownie w sezonie, nadal możesz usunąć wyblakłe kwiaty, aby zachować zdrowe lilie. Możesz również wyciąć martwe części rośliny do końca jesieni.

Jeśli w Twoim regionie panuje ekstremalnie mroźny klimat, lepiej trzymać lilie w szklarni. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzenia roślin przez mróz. W przeciwnym razie mulczuj rośliny, aby chronić ich korzenie.

Wniosek

Lilie to jedna z najlepszych, długotrwale kwitnących roślin do uprawy lub przechowywania w wazonie. Jeśli jesteś ciekaw, jak długo żyją lilie, mogą przetrwać dwa lata. Lilie mogą również kwitnąć przez dwa tygodnie, a te w wazonie będą się rozwijać równie długo.

Należy jednak podkreślić, że te liczby są osiągalne tylko wtedy, gdy odpowiednio pielęgnujesz swoje lilie. Środowisko powinno być stabilne, ponieważ ekstremalne temperatury, a ostre światło słoneczne może uszkodzić lilie. Chcesz również, aby były dobrze nawodnione i w razie potrzeby nawozone.