Jak rozmnażać winorośl do fajek Holendra. 2 najlepsze sposoby

Istnieją dwie najlepsze metody, aby się nauczyć, jak rozmnażać winorośl holenderską. Rośliny te łatwo rosną z nasion lub sadzonek, ale może się okazać, że korzystniejsze jest rozpoczęcie pracy w szklarni. W końcu konieczne są stabilne warunki, aby pobudzić kiełkowanie lub zakorzenienie.

Rośliny rurowe firmy Dutchman zazwyczaj nie są podatne na szkodniki i choroby. Jednak nadal musisz upewnić się, że praktyki i warunki podczas rozmnażania nie stanowią wyzwania dla tych roślin. W ten sposób możesz hodować energiczne rośliny do późniejszego przesadzenia.

Jak rozmnażać winorośl do fajek Holendra. 2 najlepsze sposoby

Jak rozpocząć hodowlę holenderskiego fajki dla początkujących

Nasiona

Krok 1. Zbieranie i przygotowanie nasion

Jednym z najłatwiejszych sposobów rozmnażania fajkowych winorośli Holendra są nasiona. W porównaniu z innymi roślinami kwiaty fajki holenderskiej mogą same z łatwością zapylić krzyżowo. Możesz poczekać, aż strąki nasion zbrązowieją, zanim je zbierzesz, aby wskazać dojrzałość.

Pamiętaj, że te strąki zaczynają się zielone, a najlepszy czas na ich zbiór to moment, gdy zbrązowieją i wyschną na winorośli. Strąki powinny być gotowe do zbioru, gdy są w pełni dojrzałe i pękną. Ręczne zbieranie brązowych nasion powinno być łatwe, ale trzeba je przygotować do siewu.

Krok 2. Siew 

Aby ułatwić kiełkowanie, chcesz namoczyć nasiona w gorącej wodzie przez dwa dni. Te, które toną, to żywotne nasiona, które z pewnością wykiełkują. Bardziej prawdopodobne jest również, że wyhodujesz te winorośle z nasion, jeśli zaczniesz w szklarni.

W ten sposób z łatwością utrzymasz stabilne warunki odpowiednie do kiełkowania nasion fajki holenderskiej. Ogrodnicy używają doniczek wypełnionych mieszanką ziemi doniczkowej i perlitu. Zasiej dwa nasiona w pojemniku, ale zachowaj między nimi pół cala przestrzeni.

Krok 3. Konserwacja

Przykryj doniczkę plastikiem, aby utrzymać wilgotne środowisko i umieść nasiona w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Ciepło około 75 do 85 ° F również sprzyja kiełkowaniu. Pamiętaj jednak, aby monitorować podłoże i utrzymywać je w stanie wilgotnym, aby pobudzić rozwój korzeni.

Kiełkowanie nasion fajki holenderskiej może zająć miesiąc lub dłużej. Gdy wykiełkują, usuń je z ognia i jasności, a następnie rozrzedź sadzonki. Trzymaj bardziej energiczną sadzonkę w doniczce, a twoje rośliny powinny być gotowe do przesadzenia jesienią lub gdy gleba ma temperaturę około 60°F.

Sadzenie

Jeśli uważasz, że rozpoczynanie fajki holenderskiej od nasion jest zbyt drobiazgowe, być może wygodniej będzie używać sadzonek łodyg. Najlepszą porą na to jest wiosna, kiedy twoje rośliny aktywnie rosną i możesz je nawet ukorzenić w wodzie.

Krok 1. Zakorzenienie

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską, aby upewnić się, że nie będzie się stresować podczas sadzonek. Weź sekcje z nowym przyrostem końcowym i umieść je w wodzie, aby nasiąkły trzy węzły. Przydatną wskazówką jest używanie wody destylowanej, ale zawsze wymieniaj ją codziennie, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii.

Możesz również użyć hormonu ukorzeniającego, aby przyspieszyć rozwój korzeni na twoich sekcjach przed zanurzeniem ich w wodzie. Podobnie jak w przypadku rozmnażania nasion fajki holenderskiej, możesz skorzystać z sadzenia sadzonek w szklarni. Pamiętaj, że roślina ta najlepiej rozwija się w strefach od 5 do 7, więc jeśli Twój region nie zapewnia takich warunków, ukorzenienie będzie łatwiejsze w pomieszczeniach.

Krok 2. Konserwacja

Gdy sadzonki rozwiną wystarczającą ilość kępek korzeni, przesadź je do żyznej, neutralnej i dobrze przepuszczalnej gleby. Rośliny najlepiej rosną w półcieniu i stałej wilgotności gleby. Podlewanie raz w tygodniu jest idealne, ponieważ rosną, można również nawozić co trzecie podlewanie zbilansowaną paszą.

Pielęgnacja holenderskiej fajki

Aby utrzymać fajkową winorośl Holendra i utrzymać porządek na terenie, musisz zrozumieć, jak rośnie. Możesz wspierać i trenować winorośl, aby wspinała się na solidnej kratce, a nawet na ogrodzeniu z siatki. Następnie przycinaj wczesną wiosną lub późną zimą, aby winorośl nie przepełniała przestrzeni.

Przytnij roślinę zgodnie ze swoimi preferencjami, ale nie przekraczaj jednej trzeciej jej wzrostu. Wystarczy odciąć niezdrowe gałęzie i przyciąć te, które wyrastają z kształtu rośliny. Pamiętaj, że dudka fajkowata może osiągnąć nawet 30 stóp długości, więc coroczne przycinanie uszkodzonych lub nadmiernie długich łodyg u podstawy utrzyma je w odpowiednim kształcie i rozmiarze.

Wniosek

Jeśli szukasz wyjątkowej winorośli, fajkowate wino Holendra bez wątpienia przyciągnie uwagę. Rozmnażanie fajki holenderskiej można opanować, rozpoczynając ją od nasion lub sadzonek. Obie metody są stosunkowo proste, a zakładanie byłoby wygodniejsze w tunelu foliowym ze względu na stałe idealne warunki.

Jeśli rozmnażasz fajkę holenderską z nasion, najpierw chcesz je moczyć przez dwa dni, aby zapewnić kiełkowanie. Najlepiej też zasiać w tunelu foliowym, a jesienią przesadzić sadzonki. Z drugiej strony możesz wiosną zbierać sadzonki na swoich zdrowych, dojrzałych, holenderskich roślinach fajkowych.

Ukorzenić je w wodzie destylowanej i monitorować jej czystość, aż rozwiną wystarczającą ilość korzeni. Przesadź sadzonki gdzieś w półcieniu w żyznej, dobrze przepuszczalnej i neutralnej glebie. W okresie wegetacji podlewać raz w tygodniu i nawozić co trzecią część podlewania.