Czym różni się wątrobowiec od mchu?

Pojawia się problem dbania o warzywa, nawet drobne szczegóły, takie jak wiedza, czym wątroba różni się od mchu. Nie trzeba dodawać, że posiadanie ogrodu wymaga wysiłku.

Nie jest łatwo uprawiać własne rośliny na swoim podwórku. Musisz zapoznać się z wieloma gatunkami roślin. Przy odrobinie niechcianego szczęścia niektóre rośliny stworzą przed Tobą wyzwania na Twojej ścieżce ogrodniczej.

Czym różni się wątrobowiec od mchu?

Wątrobówka

Ogólnie uważane za nieszkodliwe, wątrobowce to małe zielone rośliny, często mylone przez większość ludzi z mchami. Te gatunki liściaste mają dość globalny zasięg, choć przez większość czasu występują w wilgotnych miejscach.

Wygląd

Wątrobowce są często pomijane ze względu na ich bardzo mały rozmiar (od 2 do 20 mm szerokości i 4 cale długości). Najbardziej znany wątrobowiec składa się z płaskiej plechy przypominającej wstążkę lub ciała rośliny, ale jest też taki, który ma spłaszczone liście.

Reprodukcja

Wątrobowce rozmnażają się z zarodników, a nie z nasion, podobnie jak mchy. Mogą to również zrobić bezpłciowo (bez potrzeby jaja i nasienia) i seksualnie.

W celu rozmnażania płciowego samce i samice wątrobowców rozwijają małe struktury w kształcie parasola. Plemniki z męskiego parasola zapładniają jajo. Zarodek później rozwija się w kapsułkę, która uwalnia zarodniki przenoszone przez wiatr w nowe miejsce.

Objaw

Kiedy wątrobowiec pojawia się na drzewach lub krzewach, może to oznaczać, że roślina się starzeje lub choruje. Najlepiej rozwijają się na wilgotnych, zacienionych obszarach, gdzie występuje wysoka wilgotność gleby, wysoka wilgotność i wysoki poziom składników odżywczych w glebie, zwłaszcza azotu i fosforu.

Korzyści

Ogólnie rzecz biorąc, mszaki (rodzina wątrobowców są klasyfikowane) w znacznym stopniu zmniejszają zanieczyszczenie wód gruntowych i zapobiegają erozji. Mogą również pomóc w zmniejszeniu przelewania się wody deszczowej i ostatecznie zminimalizować zanieczyszczenie powietrza.

Zapobieganie lub leczenie

Wątrobowce korzystają z tych samych warunków, w których rosną rośliny. Dlatego unikaj nadmiernego podlewania roślin, umieszczaj je dalej od siebie i zwiększ cyrkulację powietrza w środowisku, aby zmniejszyć wilgotność, a tym samym spowolnić wzrost i inwazję wątrobowców.

Mech

Na murach trawników, w pęknięciach dróg, nawet na dachach nad naszymi głowami, mchy są praktycznie wszędzie. Mają ekstremalne właściwości przetrwania i, co zaskakujące, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności.

Wygląd

Mchy to małe, pozbawione korzeni, bezkwiatowe, nienaczyniowe rośliny powszechnie spotykane w wilgotnych, zacienionych miejscach, takich jak lasy i podłogi leśne. Zazwyczaj rosną w dużych skupiskach i tworzą gęstą warstwę liści podobną do dywanu.

Reprodukcja

Mchy rozmnażają się przez zarodniki zamiast nasion. W sprzyjających warunkach zarodnik kiełkuje i rozgałęzia się, stając się zieloną nitką, zwaną inaczej splątkiem.

Objaw

Szereg warunków może prowadzić do obecności mchu. Mech ma tendencję do wzrostu tam, gdzie jest wilgotna gleba z powodu słabego drenażu, kwaśna gleba lub gleba z niewystarczającą ilością składników odżywczych lub tlenu oraz nadmierny cień, gdzie światło słoneczne nie dociera do odpowiedniego wzrostu roślin.

Korzyści

Mech ma dobre właściwości absorpcyjne, porównywalne z właściwościami ściółki, co może być dobrym sposobem na zminimalizowanie występowania erozji gleby. Ponieważ ma również działanie oczyszczające wodę i zapobiega stagnacji wody, powstrzymuje rozmnażanie się komarów.

Zapobieganie lub leczenie

Wypróbuj siarczan żelaza lub siarczan żelaza (II). To rozpuszczalny w wodzie fungicyd i herbicyd, który może zmienić poziom pH gleby, zapewniając zdrowszy wzrost i usuwanie mchu.

Dlaczego powinieneś uprawiać rośliny w półprofesjonalnej szklarni?

Wielu ogrodników używa szklarni do ochrony roślin przed zmianami temperatury oraz niechcianymi szkodnikami i chorobami. Jeśli nie próbowałeś go użyć lub nadal jesteś na ogrodzeniu, oto kilka powodów, dla których powinieneś:

Tunel półpropolinowy chroni Twoje rośliny przed szkodnikami

Mszyce, gąsienice, przędziorki, wciornastki i inne szkodniki chętnie pogryzłyby liście, kwiaty i produkty roślinne, gdyby tylko nadarzyła się okazja. Trzymaj te nieprzyjemne stworzenia z daleka, umieszczając rośliny w półprofesjonalnej szklarni. Możesz nawet użyć ekranów i pułapek, aby jeszcze bardziej chronić swoje rośliny.

Tunel półpropolinowy pozwala uprawiać różne rośliny nawet przy ograniczonej przestrzeni

Jeśli kochasz uprawę roślin, ale nie masz miejsca, tunel propolisowy jest świetnym rozwiązaniem. Są kompaktowe i niedrogie, idealne dla ogrodników lub przyszłych ogrodników z ograniczoną przestrzenią. Możesz umieścić półprofesjonalne szklarnie na balkonach, tarasach i patio – niektóre zmieszczą się nawet na blatach!

Tulej półpropolinowy, który możesz zasadzić w dowolnym momencie

Dzięki szklarni półprofesjonalnej nie musisz czekać na sezon sadzenia, aby wyhodować swoje plony. Możesz użyć systemów ogrzewania/chłodzenia, aby zmienić temperaturę wewnątrz tunelu foliowego w zależności od potrzeb twoich roślin.

Tunel półpropolinowy chroni rośliny przed niepogodą

Szklarnie półprofesjonalne mogą skutecznie chronić Twoje rośliny przed negatywnymi skutkami złej pogody. Burze, ulewne deszcze, silne wiatry i nadmierne ciepło mogą uszkodzić nawet najbardziej odporne rośliny. Apolytunnel chroni je przed złą pogodą, dzięki czemu Twoje rośliny będą rosły zdrowo i silnie.

Konkluzja: czym różni się wątrobowiec od mchu?

Bycie ogrodnikiem to nie tylko kwestia kopania i sadzenia, a następnie nazywania tego dniem. Chodzi również o umiejętność odróżnienia trywialnych rzeczy, takich jak różnice między wątrobowcem a mchem – nawet jeśli nie masz zielonego kciuka.