3 najlepsze sposoby na zacienienie tunelu foliowego

Niezbędna jest wiedza o tym, jak odcienić farbę, siatkę i zasłonę za pomocą apolitunelowego. Badanie z 2016 r. wykazało, że zacienianie tuneli foliowych oszczędza energię i wodę, jednocześnie poprawiając ich mikroklimat. Dodatkowo, University of Massachusetts Amherst zauważył również, że skutecznie chłodzi tunel foliowy po niskich kosztach.

Zacienienie tunelu foliowego nie musi być skomplikowane. Podobnie jak ochrona tunelu foliowego przed wiatrem, światłem i temperaturą, warunki zewnętrzne mogą wpływać na konstrukcję. Dlatego trzeba wiedzieć, jak zachować lub wzmocnić przygotowanie tunelu foliowego na wyzwania środowiskowe.

3 najlepsze sposoby na zacienienie tunelu foliowego

Jak zacienić Apolytunneldla początkujących

Farba cieniująca

Jeden z najszybszych sposobów na cieniowanie apolituneli przy użyciu farby cieniującej. Jest to dobra opcja, jeśli przestrzeń produkcyjna w tunelu foliowym nie ma wysuwanej kurtyny. Nałożysz go podobnie jak zwykłą farbę poza szkłem, gdy wymaga tego pora roku.

Nie musisz się martwić, jak długo utrzyma się farba w odcieniu, ponieważ jest odporna na prysznice, a po sezonie i tak ją zmyjesz. Jedyną potencjalną wadą stosowania farby w odcieniu jest to, że nakładanie i usuwanie jest pracochłonne. Z drugiej strony nie jest to drogi materiał, dlatego możesz nakładać więcej warstw w razie potrzeby lub gdy farba się zużyje.

Co to jest wybielanie?

Szukając farb w odcieniu, prawdopodobnie słyszałeś o wybielaniu. Możesz używać tego terminu zamiennie z farbą cieniującą, ponieważ jest to związek cienia per se. Dlatego też, jeśli mieszanka koloru jest w dużym rozcieńczeniu, zapewnia mniej odcienia, podczas gdy wysokie stężenie mieszanki oznacza wysoki odcień.

Idealny współczynnik zacienienia dla wybielania wynosiłby 40%, ponieważ zbyt duża ilość może pogorszyć warunki świetlne i negatywnie wpłynąć na rośliny. Możesz również rozważyć inne materiały, które redukują światło podczerwone bez wpływu na wymagania roślin dotyczące poziomu światła. Przy odpowiednim użyciu farba kloszowa powinna odbijać światło słoneczne i dobrze rozpraszać światło w pomieszczeniach.

Jak nakładać farbę cieniującą?

Najpopularniejszym sposobem nakładania farby cieniującej jest umieszczenie jej poza suchym materiałem do przeszklenia tunelowego. W ten sposób światło słoneczne będzie odbijać się od farby i uniemożliwić jej przedostanie się do tunelu foliowego podnosząc temperaturę. Możesz nakładać odcień za pomocą pędzla, opryskiwacza lub wałka rano lub późnym popołudniem.

Należy jednak upewnić się, że w tym dniu nie będzie opadów, ponieważ jeśli farba zostanie odsłonięta 24 lub 12 godzin po nowej aplikacji, może się zmyć. Później możesz zmyć farbę jesienią, aby zapewnić roślinom swoje zapotrzebowanie na światło w porach słabego oświetlenia.

Siatka zacieniająca

Siatki zacieniające zewnętrzne i wewnętrzne są również przydatne do ochrony tunelu foliowego przed ostrym działaniem promieni słonecznych. Wewnątrz można dodać cieniowanie splotu z tworzywa sztucznego, mocując je klipsami na ramie. W ten sposób możesz mieć pewność, że w środku zawsze będzie cień niż w przypadku rolet zewnętrznych, w których pogoda może się zużyć. Z drugiej strony można również przypiąć ten sam materiał lub hessian na dachu na zewnątrz, aby służyć jako zewnętrzna siatka zacieniająca.

Zasłona zacieniająca

Michigan State University zaleca łatwy sposób kontrolowania wysokich temperatur i oszczędzania wody za pomocą chowanych zasłon lub kurtyn energetycznych, aby zminimalizować utratę ciepła przez promieniowanie. W porównaniu z poprzednimi dwoma rozwiązaniami, zasłony przeciwsłoneczne sprawdzą się zarówno w nocy, jak iw okresach silnego oświetlenia. Dlatego mieszkańcy górnego środkowego zachodu zaczynają stosować tę technikę cieniowania pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać zasłony przeciwsłoneczne. Należą do nich tkaniny lub dzianiny wykonane z saranu, polipropylenu, polietylenu i poliestru. Możesz wybrać stopień zacienienia, jaki zapewniają, a nawet dodać stabilizację ultrafioletu, aby wydłużyć trwałość.

Aby wybrać materiał, trzeba rozważyć kilka zalet i wad. Saran musi mieć lekkie zwisanie podczas instalacji, ponieważ się kurczy, ale jest ognioodporny. Polipropylen jest trwały i odporny na zużycie i zużycie, natomiast polietylen jest odporny na pleśń i nie strzępi się podczas cięcia.

Najlepszą rzeczą w zasłonach przeciwsłonecznych jest to, że można je otwierać lub zamykać w razie potrzeby. Możesz także wybrać, czy chcesz, aby były instalowane w systemie rynna-do-rynny, czy też kratownica-kratownica. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad jego konfiguracją.

Znaczenie zacienienia szklarni

Zacienienie apolitunelu pomogłoby utrzymać produktywność roślin, ponieważ wysokie temperatury wpływają na fotosyntezę i oddychanie. Niektóre uprawy, takie jak pomidory, zostaną nawet naruszone, jeśli zostaną nasycone światłem. Możesz nawet uznać za zdumiewające, jak cieniowanie może uzupełniać chłodzenie wyparne podczas ciepłej pogody i zmniejszać ryzyko poparzenia poprzez utrzymywanie temperatury liści roślin.

Wniosek

Tunel foliowy zapewnia stabilne środowisko wzrostu dla naszych roślin, ale musimy je wzmocnić, aby dostosować się do warunków zewnętrznych, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Jednym z przykładów jest sytuacja, gdy słońce staje się zbyt ostre, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo zacieniać tunel poliamidowy. Możesz to zrobić, nakładając farbę cieniującą, siatkę cieniującą lub zasłonę cieniującą.

Farba cieniująca z tej trójki jest najtańszym rozwiązaniem, ale jej nakładanie i usuwanie jest pracochłonne. Z drugiej strony wygodniejszy i regulowany sposób na zacienienie apolytunnelis polega na zainstalowaniu zasłony zacieniającej. Minimalizuje straty ciepła przez promieniowanie, a jako bonus może nawet podwoić się jako kurtyna energetyczna.