Jak naprawić połączenia z drewnianymi krzesłami: 5 łatwych kroków DIY

W sieci pojawiło się ostatnio wiele projektów związanych z majsterkowaniem, a jednym z nich może się zainteresować sposób naprawy połączeń drewnianych krzeseł w naszych pięciu łatwych do nauczenia krokach. Oczywiście niektórzy z nas mogą mieć szczęście, że mają starszego lub kogoś na tyle silnego, by wykonywać naprawy w domu. Niezależnie od tego, całkiem stosowne jest, aby większość młodych dorosłych, a nawet nastolatków, nauczyła się posługiwać młotkiem i wykonywać proste prace stolarskie.

Jeszcze przed globalizacją Internetu i powszechnym korzystaniem z blogów instruktażowych ludzie uczyli się wykonywać w domu małe lub znacznie większe prace konserwacyjne. Szczególnie na obszarach wiejskich często zdarza się, że dzieci wykonują proste prace, takie jak udrażnianie odpływu, czyszczenie kominka i naprawianie chwiejnych mebli. Podczas gdy wiele z tego tradycyjnego szkolenia zaczyna zanikać, nauka odrobiny stolarstwa to długa droga.

Jak naprawić połączenia z drewnianymi krzesłami: 5 łatwych kroków DIY

Ten, o którym dzisiaj omówimy, skupia się na drewnianych krzesłach. Są dość standardowe, nawet w mocno zurbanizowanych gospodarstwach domowych. Jeśli masz krzesło antyczne lub nowoczesne, które chcesz naprawić, będziemy towarzyszyć Ci w satysfakcjonującej podróży polegającej na ponownym ustawieniu go na palcach.

Kroki mocowania połączeń drewnianych krzeseł

W przeciwieństwie do metalowych krzeseł i innych mebli ze stopów, drewniane krzesła, a nawet stoły mają tendencję do poluzowywania się na ich połączonych częściach. Nawet skrupulatnie wykonane i pielęgnowane elementy mogą ulec uszkodzeniu w wyniku zużycia. Jeśli Twoje krzesła są często używane w środowisku bardziej podatnym na wypadki, mogą wymagać częstego naprawiania.

Oto kilka kroków, aby przywrócić krzesło do formy użytkowej:

Krok 1. Uzyskaj zdjęcie oryginalnej formy krzesła

Jest to kluczowy krok, który większość osób wykonujących naprawy postanawia zaniedbać. Podczas gdy większość mebli jest wystarczająco prosta, abyś wiedział, które części idą gdzie, stały obraz krzesła pozwoli ci lepiej wykonać pracę. Dlatego zachęcamy do poświęcenia czasu na stworzenie planu.

Jeśli krzesło, które próbujesz naprawić, pochodzi z zestawu, niektórzy doświadczeni stolarze zalecają całkowite rozebranie innego elementu z kolekcji. Dzięki temu uzyskasz konkretne wyobrażenie o tym, jak łączy się każda część. Jest to jednak dość drastyczny i ryzykowny krok, głównie jeśli masz ograniczony czas.

Zamiast tego zalecamy zabranie uszkodzonego krzesła i innego krzesła do miejsca pracy. W ten sposób będziesz mieć model bez konieczności demontażu czegoś, czego nie jesteś pewien, czy możesz go ponownie zreformować. Oczywiście, jeśli krzesło, które posiadasz, jest jednoczęściowe, otrzymanie modelu zmieniłoby się inaczej.

W przypadku pojedynczych lub unikatowych egzemplarzy możesz sprawdzić, czy posiadasz kopię instrukcji montażu, lub odwiedzić sklep, w którym je kupiłeś po raz pierwszy. Na przykład, jeśli kupiłeś go w konkretnym sklepie meblowym, możesz sprawdzić, czy nadal mają ten sam przedmiot. Możesz także przeglądać online zdjęcia tego samego krzesła.

Krok 2. Oznacz część, którą naprawiasz

Po uzyskaniu jasnej perspektywy tego, jak ponownie zmontujesz krzesło, musisz oznaczyć części, które naprawisz. Na przykład, jeśli krzesło ma chwiejną nogę i chcesz ją zamocować na miejscu, możesz to oznaczyć literą. Zalecamy napisanie tej samej notatki na części, w której połączona jest noga (część, którą naprawiasz).

Etykiety te pomogą Ci później, dzięki czemu każda część zostanie przywrócona na swoje właściwe miejsce. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz naprawić wiele części.

Krok 3. Odłącz uszkodzone części

Możesz teraz odłączyć ruchomą lub uszkodzoną część od głównego korpusu krzesła. W zależności od tego, jakie połączenia zostały użyte do uformowania krzesła, możesz to zrobić ręcznie, młotkiem lub zaciskiem rozporowym. Niektóre ogniwa wykorzystują śruby i inne unikalne mechanizmy.

Zalecamy podejście do tego kroku z dużą cierpliwością. Zdejmowanie niektórych części może być długie i męczące, zwłaszcza jeśli krzesło jest nieco stare. Ponadto, jeśli twoje krzesło używa śrub, upewnij się, że trzymasz je gdzieś zgrupowane.

Krok 4. Oczyść powierzchnię na złączach z obu stron

Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to oczyścić powierzchnię części, które będą później łączone. Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego. W przypadku nogi sugerujemy wyszorowanie zarówno części klucza, jak i zamka.

Należy zeskrobać wszystkie poprzednio używane kleje i wygładzić obie powierzchnie. Zapewni to późniejszą jakość dystrybucji klejów. Po szorowaniu odkurzyć wszystkie zanieczyszczenia z części.

Krok 5. Sklej części razem

Możesz teraz ponownie złożyć krzesło. Rozprowadź wystarczającą ilość kleju do drewna na dwóch częściach lub cokolwiek zaleca producent kleju. Sugerujemy, abyś zapoznał się z kilkoma sugestiami, jak skutecznie nałożyć klej.

Pozostaw klej do utwardzenia zgodnie z zaleceniami, a następnie przymocuj części. Upewnij się, że są one prawidłowo zamontowane i odpowiednio wypoziomowane. Możesz dodać kilka śrub lub gwoździ, aby wyrównać połączenie.

Poczekaj, aż połączenie stwardnieje przed ponownym użyciem krzesła.

Wniosek

Istnieją inne sposoby mocowania połączeń drewnianych krzeseł i innych mebli. Jednak podzieliliśmy się z Tobą niektórymi z najprostszych kroków, jakie znamy. Mamy nadzieję, że naprawisz ten przedmiot i będziesz mógł go ponownie użyć.