Architektura i psychologia dziecka: wzajemne połączenia

Świat nieustannie zmierza w kierunku fazy, w której technologia spotyka się z architekturą. Podróżując i rozglądając się, widzisz budynki w innowacyjnych koncepcjach, zdumiewający konsumpcjonizm, drapacze chmur, ideologie komercji i nie tylko. Możesz się zastanowić, co łączy koncepcje architektury i psychologii dziecka.

Nieszablonowe myślenie, sztuka dla sztuki

Brzmi bardzo interesująco, prawda? Te wymagania są również wyzwaniem dla architektów, aby pokonać to, co jest normą, myśleć nieszablonowo i projektować budynki z nieograniczoną kreatywnością. Ponieważ jednak architekci podlegają również umowom i poleceniom biznesowym, muszą dostosowywać się i postępować zgodnie z tym, czego chcą te interesy.

Architektura i psychologia dziecka: wzajemne połączenia

Oczywiście ludzie rodzą się ze zmysłami, a część z nich jest w stanie docenić to, co ich otacza. Budynki są w większości przypadków wykorzystywane do praktycznych celów schronienia lub jako miejsce pracy, ale muszą one być w stanie emanować prawdziwym znaczeniem. Architekci są znani z projektowania w oparciu o cele, a nie tylko ze względu na konsumpcjonizm.

Oparcie tych projektów na psychologii dzieci przyniesie wspaniałe rezultaty. Wcześniejsze badania wykazały, że projekty okazują się lepsze i bardziej atrakcyjne, gdy są wykonane z perspektywy sposobu myślenia dziecka.

Dzieci są niewinne, nieświadome wielu realiów życiowych, a ich postrzeganie otoczenia jest młode, niezmienione, niedojrzałe i niepodatne na wpływy. Pod koniec tego fragmentu będziesz mógł:

  • Poznaj architekturę dla dzieci
  • Związek między architekturą a psychologią człowieka
  • Zrozum, co oznacza architektura rehabilitacji i stabilność
  • Zobacz, jak projektować małą architekturę dla dzieci
  • Przyjrzyj się najlepszym próbkom.

Architektura dla dzieci

Umysł dziecka jest zabawny. Architekturę dla dzieci, zgodnie z architekturą i psychologią dziecka, można definiować na wiele sposobów. Po pierwsze, może odnosić się do tego, jak architekci nakazują swoim narzędziom tworzenie projektów opartych na perspektywie dziecka. A zatem proste, łatwe do zrozumienia i idealistyczne.

Po drugie, może odnosić się również do architektury przeznaczonej dla dzieci. Czym różni się projekt sklepu z zabawkami od sklepu z ubraniami dla mam? Jak zaprojektować społeczność przyjazną rodzinie w porównaniu ze społecznością dla bardziej dojrzałych osób? Jak stworzyć park rozrywki z koncepcjami atrakcyjnymi dla dzieci?

Po trzecie, architektura i psychologia dziecięca mogą również odnosić się do akcesoriów i mebli na zewnątrz, które pokochają zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Mogą to być parki dla psów, ławki, stoły i stacje dla zwierząt.

Architektura i psychologia

Architektura i psychologia dziecka to dwie szerokie dziedziny studiów, choć nie jest trudno je połączyć. Wcześniej dowiedziałeś się, jak zmieniają się ludzkie emocje wraz ze zmianą otoczenia i jak odnoszą się do siebie nawzajem. Trochę to wyjaśniamy, aby dowiedzieć się więcej o sztuce i jej korelacji z psychologią dziecka.

Według słownika Merriam-Webster, źródła istniejącego od XIX wieku, poprzedzającego wojny światowe, psychologię definiuje się jako naukę o umyśle i zachowaniu. Odnosi się również do badania mózgu i zachowania w określonej dziedzinie.

Czy istnieje wartość koncepcji innych osób? Tak. Wiedz, że projektowanie może wykraczać poza kreatywność. Architektura to sztuka, matematyka i nauka.

Budynki i ich wygląd wpływają na sposób interakcji i myślenia ludzi. Ludzie potrafią czytać wzory, a praca architekta polega na tym, aby projekt był zgodny z solidnymi zasadami. Jedna z nich znana jest jako zasada Gestalt, należycie związana z interakcją między architekturą a psychologią dziecka.

Zasada ta mówi o tym, jak ludzki mózg odzwierciedla codzienne otoczenie w taki sposób, że jest przystosowany do identyfikowania symetrii i równowagi zgodnie z ogólną całością, doceniając w ten sposób wizualne. Zasady te opierają się na podobieństwie, ciągłości, bliskości, zamknięciu i figurze.

Jednym z najlepszych przykładów byłby budynek w kształcie duriana znajdujący się w Singapurze. Znany jako Esplanade, budynek ten oficjalnie przypisuje się popularnemu owocowi w Azji Południowo-Wschodniej, durianowi. Jednak pod względem wielkości budynku jest bardzo różny i bez znajomości tego owocu nie byłbyś w stanie dokonać identyfikacji.

Zasady Gestalt oszukują mózg do podążania za iluzjami, sprawiając, że wierzy, że właśnie to widzi dana osoba. Ludzie mają naturalny sposób, aby rozłożyć je na jak najbardziej bezpośrednie znaczenie. Elementy równowagi, linii, głębi i iluzji spotykają się.

A potem masz psychologię koloru. Czy zauważyłeś, że wiele sieci spożywczych i restauracji ma czerwony kolor? Czerwony symbolizuje pragnienie, głód i potrzebę czegoś. Marki i firmy wykorzystały ten kolor, aby przyciągnąć więcej klientów.

Psychologia dziecięca w architekturze rehabilitacji i stabilności

Teraz, gdy zaoferowaliście wgląd w psychologię i architekturę dziecka, podnosimy tę naukę na wyższy poziom dzięki architekturze rehabilitacji. Omówienie słów o różnych krajach i kontynentach ułatwia zrozumienie. Ostatecznym celem jest powrót do zdrowia poprzez rehabilitację, ale istnieją wyzwania, które trzeba pokonać, krzywe uczenia się i nawyki, które należy wykonywać poprawnie i konsekwentnie w trakcie całego procesu.

Czy architektura na nowo kształtuje i ponownie skupia umysł, podobnie jak w przypadku rehabilitacji? Tak. Architektura to także uzdrawianie. Obszary, które leczą, mają oszałamiające efekty wizualne, które nie obciążają dobrego samopoczucia osoby, ale bardziej ją relaksują.

Na drodze do rehabilitacji przeważa uzdrowienie. Osoba uczy się na poprzednich błędach, wraca do zdrowia i dokonuje zmiany. Architektura ma moc kształtowania psychologii człowieka i wykorzystując technikę do oparcia każdego projektu z psychologii dziecka, zagłębia się w tematy młodości, zabawy i ciekawości.

W kolejnych częściach tego artykułu przyjrzymy się konkretnym przykładom tych elementów architektonicznych dla dzieci – od placów zabaw po stanowiska dla psów.

Projektowanie małej architektury dla dzieci

Dominującą architekturą i wzornictwem są te elementy małej architektury stworzone z myślą o dzieciach. Mogą to być place zabaw, parki dla psów, stoły, ławki i stanowiska dla psów. Tworzenie tych dzieł wymaga wysiłku i czasu, dlatego architekci poświęcają czas na zastanowienie się, jak je zaprojektować, zbudować i zaprezentować.

Architektura i psychologia dziecka to dwa zagadnienia, które pojawiają się na scenie podczas tworzenia tych dzieł. W 2018 roku dzieci lub osoby w wieku do 15 lat stanowiły 26 procent światowej populacji. Ty też byłeś dzieckiem na pewnym etapie swojego życia.

Dzieci mają wspomnienia z różnych przestrzeni. Obejmuje to zabawę w bibliotece w Twojej społeczności lub na placu zabaw najbliżej Twojego domu. Architekci biorą to pod uwagę podczas projektowania małej architektury dla dzieci. Przyczyniają się do kształtowania perspektyw; stąd potrzeba przemyślenia i ponownego przemyślenia oraz znalezienia sposobów na wykorzystanie energii i empatii w kreacjach.

„Takie wspomnienia zawierają najgłębsze doświadczenie architektoniczne, jakie znam. Stanowią one zbiorniki architektonicznych atmosfer i obrazów, które odkrywam w swojej pracy jako architekt ”- powiedział szwajcarski architekt Peter Zumthor.

Uniwersalne prawa określające, co jest dobrym projektem, a co nie, nie powinny być ograniczone do ścisłych warunków. Należy jednak zrozumieć wynikające z tego zasady, aby zachęcić do dyskusji, promować naukę i angażować naturę po drodze.

Strefa zabaw i użytkowanie

Korzyści z placów zabaw są liczne. W tych miejscach Twoje dzieci rozwijają swoje wczesne zdolności motoryczne i wchodzą w interakcję z kolegami z klasy i przyjaciółmi z sąsiedztwa. Place zabaw to miejsca, w których dzieci i ich rodzice, krewni i członkowie rodziny spotykają się w innej przestrzeni z udziałem natury.

Dzięki tym placom zabaw mogą się swobodnie poruszać, promując pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wstęp na wiele lokalnych placów zabaw jest bezpłatny, co zwiększa szanse tych dzieci na wykorzystanie przestrzeni do angażowania wyobraźni podczas zajęć. Te place zabaw współpracują również z organizacjami związanymi ze zdrowiem w dążeniu do zwalczania otyłości u dzieci.

Co to jest strefa zabaw? Strefy placów zabaw to typowe znaki wskazujące, że wchodzisz na plac zabaw. Jest to mała cecha architektoniczna, którą można wyrazić w projektowaniu otwartych parków i placów zabaw. Ostrzega kierowców i kierowców, aby zachowali ostrożność w okolicy, ponieważ dzieci często korzystają z placów zabaw.

Podczas wybierania i budowania tych funkcji placu zabaw należy wziąć pod uwagę różne kwestie. Obejmują one:

  • Bezpieczeństwo
  • Graj
  • Możliwość dostosowania
  • Swoboda ruchu
  • Wiedza i nauka

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i taki jest cel każdej strefy zabaw zainstalowanej na tym terenie. Bez bezpieczeństwa lepiej byłoby, gdyby architektura nie istniała. Polega na użyciu wysokiej jakości materiałów. Potem pojawiają się okazje do zabawy. Umiejętność zabawy to prawo dzieci. Przestrzenie sprzyjające tym działaniom muszą być w Twojej okolicy obfite.

Adaptowalność przestrzeni architektonicznej oznacza możliwość kołysania się w zależności od potrzeb. Czy ekoparki będą wykorzystywane do budowania zespołu? A może będzie to raczej piknik rodziny z dziećmi? Wraz z nimi pojawiają się przestrzenie, w których ludzie mogą się swobodnie poruszać. Wreszcie, muszą sprzyjać nauce. Czy rośliny, które widzisz w parkach przyjaznych dzieciom, są oznaczone naukowymi nazwami?

Projektowanie parków dla dzieci, w tym parków dla psów

Parki dla dzieci, które przyjmują zwierzęta, są obecnie modne. Rosnąca populacja osób będących właścicielami zwierząt domowych potrzebuje tych przestrzeni, które są stworzone wyłącznie dla nich, ponieważ są osoby, które mogą czuć się niezbyt wygodnie w pobliżu tych zwierząt.

Aby zaprojektować najlepszy z tych parków, należy wziąć pod uwagę rodzaj zabawy. Może obejmować zabawę aktywną, zabawę sensoryczną, zabawę z wyobraźnią, zabawę twórczą, zabawę refleksyjną i zabawę towarzyską. Na przykład popularne Muzeum Umysłu w modnej dzielnicy BGC w Taguig na Filipinach to wewnętrzna prezentacja rzemiosła mającego na celu rozwój nauki dziecka. To bardziej skłania się ku refleksyjnej zabawie niż aktywnej zabawie.

Po drugie, poczucie miejsca. Parki, które mają najbardziej wyrazisty sens zabawy, to te, które mówią także o lokalnej kulturze i „duchu wspólnoty”. Może zawierać symbole, które są rodzime lub lokalne dla społeczności. Ławki mogą być pomalowane na kolory, które opowiadają o osobowości danej miejscowości.

Coraz popularniejsze stają się również wielofunkcyjne obiekty parkowe. Dawno minęły czasy, kiedy drążki były do ​​zawieszenia, zjeżdżalnie do przesuwania i tak dalej. Obecnie niektóre krzesła i ławki mają dwojakie przeznaczenie: odwiedzający park mogą usiąść i odpocząć i pełnić funkcję dopełniającego wystroju większej powierzchni.

Następnie możesz również wykorzystać swoje umiejętności artystyczne, aby pokazać kryjówki i przejścia, które nie są bezpośrednio widoczne na planie mapy. Przejście do laguny lub labiryntu prowadzące do miejsca do robienia zdjęć może być uwzględnione.

Przepływ jest również zasadą projektowania. Wizualnie i wzdłuż ścieżki odwiedzający park i dzieci powinni mieć ciągłość ruchu, która pokrywa się z wzorcami projektowymi, chyba że jest to część całej sztuki. Domki na drzewie, gra w klasy lub zjeżdżalnie są zalecanymi elementami przejściowymi z określonej strefy w parku do innego obszaru.

Podobnie jak w przypadku treningu interwałowego na siłowni, strefy o różnym poziomie energii muszą być starannie zaprojektowane. Uniemożliwi to młodszym dzieciom wypróbowanie placu zabaw, który może być dla nich zbyt duży. Następnie możesz również rozważyć projektowanie pod kątem ruchu. Pracuj z naturą, pracuj nad zrównoważonym rozwojem i poczuj ruch jednostek po ukończeniu parku.

Mała architektura dla dzieci – ławki, stoły i stanowiska dla psów

Ławki, stoły i stanowiska dla psów to nie tylko ich przeznaczenie, ale także wizualny spektakl. Wyobraź sobie park bez miejsc, w których goście mogą odpocząć. Lub otwarte przestrzenie odwiedzane przez gości przywożących zwierzęta bez stacji przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Poza tym, że jest to zdezorganizowana sprawa, jest to krok wstecz od estetyki.

Świetna estetyka to te małe elementy, które uzupełniają projekt, dając wizualne oderwanie się od zieleni lub martwej ciągłości horyzontów. Weźmy na przykład nadmorski odcinek plaży bez akcesoriów, takich jak siatki do siatkówki lub chaty. Będzie wyglądać jak słabo rozwinięty obszar.

Wniosek

Istnieje kilka grup, instytucji i organizacji opowiadających się za ulepszeniem architektury dla dzieci i wprowadzeniem ich na wczesnym etapie. Jeśli nie masz krewnych, którzy są architektami, projektantami lub urbanistami, możesz nie wiedzieć, czym naprawdę jest architektura.

Ile miałeś lat, kiedy słyszałeś o określeniu „architektura”? Jeśli na przykład masz 30 lat i potrafiłeś odkryć dogłębne znaczenie architektury, czy będziesz miał dziecięcą percepcję tego, czym jest ta dziedzina? Widzieliście, jak architektura i psychologia dziecka idą w parze i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak zaimplementujecie to w swoich przyszłych projektach.