Jak zdrowe odżywianie zapobiega chorobom

To, co jesz, znacząco wpływa na ryzyko rozwoju chorób. Przy odpowiedniej diecie można uniknąć chorób, takich jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i wysokie ciśnienie krwi, które mogą prowadzić do chorób zagrażających życiu. Dobra wiadomość jest obecnie; łatwo jest uzyskać dostęp do składników, które pozwolą na zdrową dietę.

Większość tych produktów to rośliny uprawne, które można uprawiać w szklarni. Są pyszne i aromatyczne do różnych przepisów. Zobaczmy szczegółowo, jak jedzenie tych pokarmów zapobiega chorobom.

Jak zdrowe odżywianie zapobiega chorobom

Zdrowa dieta zwiększa dobry cholesterol

Co to jest zły cholesterol?

Nasze ciała potrzebują cholesterolu do budowy komórek, ale wysoki poziom cholesterolu prowadzi do różnych komplikacji. Należą do nich choroby serca, uszkodzenia neurologiczne i bolesne kamienie żółciowe. Dzięki zdrowej diecie możesz podnieść poziom dobrego cholesterolu i obniżyć poziom złego cholesterolu w swoim organizmie.

Wysoki poziom złego cholesterolu lub LDL naraża Cię na choroby serca, a nawet udar. Nadmiar cholesterolu może również uszkodzić mózg i prowadzić do utraty pamięci oraz trudności w zapamiętywaniu, poruszaniu się i mówieniu. W układzie pokarmowym zbyt dużo cholesterolu w żółci może tworzyć bolesne kamienie w woreczku żółciowym.

Co to jest dobry cholesterol?

HDL działa jak filtr dla nadmiaru cholesterolu w organizmie. Jeśli ilości HDL w twoim ciele są zdrowe, może to zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej w tętnicach. W ten sposób wątroba może wydalić zły cholesterol z organizmu.

Dlatego chcesz pokarmów, które mogą podnieść poziom dobrego cholesterolu, abyś mógł utrzymać go na poziomie 60 mg / DL. Jednocześnie unikaj i reguluj spożywanie pokarmów, które mogą podnieść poziom LDL. Nasza dieta odgrywa znaczącą rolę w zarządzaniu zarówno dobrym, jak i złym cholesterolem.

W jaki sposób zdrowa dieta podnosi poziom dobrego cholesterolu?

Przestrzeganie zdrowej diety zapobiegnie spożywaniu pokarmów bogatych w tłuszcze trans. Idealne dzienne spożycie cholesterolu powinno być mniejsze niż 200 mg. Oznacza to, że należy ograniczyć spożycie mięs, pełnotłustych produktów mlecznych, smażonych potraw, fast foodów i fast foodów.

Zdrowa dieta zwiększy również poziom dobrego cholesterolu, który może odfiltrować zły cholesterol w organizmie. Pokarmy bogate w dobry cholesterol, takie jak owoce, warzywa, soja i ryby, są niezbędnymi składnikami zdrowej diety. Spożywanie tych pokarmów zamiast tych, które są bogate w tłuszcze trans, zwiększy dobry poziom cholesterolu w organizmie.

Co jeść, aby zwiększyć zdrowy poziom cholesterolu

Owoce

Zamień swoje wypieki i mrożonki o dużej zawartości cukru na owoce. Dlaczego owoce zwiększają zdrowy poziom cholesterolu? Mówiąc prościej, owoce są bogate w błonnik, który pomaga kontrolować wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu.

Możesz uprawiać własne jagody, awokado, jabłka, gruszki i melony w szklarni, aby uzyskać świeże zbiory przez cały rok. Mogą pomóc ograniczyć apetyt na słodką i przetworzoną żywność, ponieważ są również słodkie i sycące. Możesz nawet dostać zdrowe tłuszcze z awokado, ponieważ jest dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą obniżyć poziom LDL w organizmie.

Warzywa

Mówiąc o żywności, którą można uprawiać w szklarni, dlaczego nie dodać zielonych warzyw liściastych, takich jak kapusta, jarmuż i szpinak, aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom HDL? Oprócz bakłażanów, buraków, czerwonej papryki i pomidorów warzywa te są bogate w przeciwutleniacze i antocyjany, które zwiększają poziom HDL w organizmie. Dlatego dieta bogata w przeciwutleniacze pomoże Ci obniżyć zły cholesterol i ryzyko groźnych chorób.

Uprawy takie jak szpinak, pomidor, sałata i jarmuż są łatwe w uprawie, ale dają w zamian wiele korzyści zdrowotnych. Warzywa te dzięki zawartości składników odżywczych chronią przed chorobami serca. Co więcej, są bogate w witaminy, takie jak niacyna, które mogą podnosić poziom HDL.

Soja

Soja to kolejny pokarm, który podniesie poziom HDL w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ jest dobrym źródłem izoflawonów. Związki te mogą podnieść poziom dobrego cholesterolu nawet o 3%.

Jednocześnie soja jest bogata w białko. To sprawia, że ​​jest odpowiednim zamiennikiem mięsa i obniża poziom złego cholesterolu, który spożywasz. Soja odgrywa również rolę w utracie wagi, aby jeszcze bardziej promować dobry cholesterol w organizmie.

Ryby

Oprócz awokado, innym dobrym źródłem dobrych tłuszczów jest jedzenie ryb. Ryby podnoszą poziom HDL dzięki kwasom tłuszczowym omega-3. Należą do nich tuńczyk, łosoś i makrela.

Te ryby są tłuste i można je jeść dwa razy w tygodniu. Ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, w tym ryby w diecie, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca. Jest to również związane z tym, jak HDL może pomóc organizmowi odfiltrować zły cholesterol.

Zdrowa dieta zapobiegnie otyłości

Zdrowa dieta ograniczy otyłość, co będzie również prowadzić do zapobiegania rozwojowi chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca i pęcherzyka żółciowego, udar, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby psychiczne, ból ciała, a nawet śmierć. Otyłość wpływa na jakość życia i funkcjonowania, dlatego musisz prowadzić zdrowy tryb życia, w tym dietę bogatą w pożywne pokarmy.

Co jeść, aby zapobiec otyłości

Jedzenie owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa zapobiega otyłości, nie tylko ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze. Pomogą również w przestrzeganiu zdrowej diety, zamiast polubić żywność, taką jak przetworzone i fast foody, alkohol i napoje gazowane, które mogą powodować otyłość. Jak zauważyłeś, owoce i warzywa, które mogą pomóc w zwiększeniu dobrego cholesterolu w organizmie, są również niezbędnymi składnikami diety zapobiegającej otyłości.

Owoce i warzywa

Jedzenie owoców i warzyw jest niezbędne do utrzymania i utrzymania prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ są bogate w błonnik i wodę, co pomaga w trawieniu i zapobiega apetytowi na niezdrowe pokarmy. Jednocześnie całe owoce i warzywa o różnych kolorach są źródłem niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów.

Szpinak, sałata, ogórki, brokuły, dynia, cebula, pomidory, banany i truskawki to dobre przykłady owoców i warzyw do kontrolowania wagi. Są to rośliny, które możesz uprawiać na podwórku i stanowią doskonały zamiennik niezdrowych składników i posiłków. Mogą zmienić danie w niskokaloryczną wersję, aby pomóc w zapobieganiu otyłości.

Całe ziarna

Pełne ziarna, takie jak brązowy ryż, jęczmień i cała pszenica, są również przydatne w tworzeniu zdrowej diety zapobiegającej otyłości. Dzieje się tak, ponieważ organizm trawi je wolniej niż rafinowane ziarna. Dlatego prawdopodobieństwo częstego uczucia głodu jest mniejsze.

Pełne ziarna mogą pomóc w kontrolowaniu masy ciała. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać prawidłową masę ciała. A ponieważ sprawiają, że czujesz się pełny, nie czułbyś się również zbyt ograniczony w jedzeniu i uniknąłbyś nawrotu niezdrowych posiłków.

Chude mięso

Niektórym może być trudno zrezygnować z mięsa w diecie. Możesz jednak zamienić czerwone mięso na zdrowszą chudą wołowinę. Chude mięso może pomóc kontrolować wagę, a nawet wspomagać odchudzanie, ponieważ ma mniejszą zawartość tłuszczu niż czerwone mięso.

Mięsa takie jak kurczak i łosoś mają niższą zawartość tłuszczu niż mięso takie jak kotlet schabowy. Dlatego pomogą Ci kontrolować spożycie kalorii. Chude mięso jest również dobrym źródłem białka, które może zastąpić węglowodany w celu zmniejszenia głodu i zapobiegania otyłości.

Zdrowa dieta pomoże kontrolować ciśnienie krwi

To, co jemy, wpływa na nasze ciśnienie krwi. Jeśli regularnie monitorujemy nasze ciśnienie krwi i utrzymujemy je w przedziale od 90 / 60mmHg do 120 / 80mmHg, to również jesteśmy mniej narażeni na rozwój chorób zagrażających życiu. Utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca, niewydolność serca, tętniaki aorty, demencja naczyniowa, a nawet udary i choroby nerek.

Co jeść, aby kontrolować ciśnienie krwi

Możesz kontrolować ciśnienie krwi, stosując dietę składającą się z liściastych warzyw, ziół, czerwonych buraków i owoców. Podobnie jak produkty spożywcze, które mogą zwiększyć zdrowy poziom cholesterolu i zapobiegać otyłości, te rośliny są łatwe w uprawie w szklarni. Dlatego realistyczne jest zawsze włączenie ich do diety, ponieważ masz źródło bezpośrednio z podwórka.

Zielone warzywa liściaste

Powodem, dla którego warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak, kapusta, sałata rzymska, rukola i boćwina są dobre w kontrolowaniu ciśnienia krwi, jest to, że są bogate w potas. Mówiąc najprościej, potas pomaga organizmowi wydalać sód z moczem. W rezultacie usunięcie sodu obniży ciśnienie krwi.

Niektóre składniki odżywcze, które mogą pomóc w nadciśnieniu lub wysokim ciśnieniu krwi, to również luteina i azotany. Znajdziesz je w zielonych warzywach liściastych. Luteina pomaga zapobiegać miażdżycy, podczas gdy spożywanie źródeł azotanów obniża ciśnienie krwi, co pokazują różne badania.

Zioła

Zioła i te, których zwykle używamy jako wzmacniacze smaku, takie jak czosnek, są również korzystne dla osób cierpiących na nadciśnienie. Na przykład bazylia, rozmaryn, tymianek i cynamon to niektóre zioła, które mogą blokować substancje zwężające naczynia krwionośne. Jednocześnie badania wykazały, jak bazylia i lawenda obniżają ciśnienie krwi.

Czosnek to kolejny popularny środek na obniżenie ciśnienia krwi. Powodem, dla którego jest skuteczny, jest to, że wspomaga rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększając wytwarzany przez nas tlenek azotu. Czosnek jest również źródłem allicyny, która hamuje ACE, co obniża ciśnienie krwi.

Buraki ćwikłowe

Oprócz czosnku, czerwone buraki pomagają również w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, ponieważ są bogate w tlenek azotu. W rzeczywistości picie soku z buraków może obniżyć ciśnienie krwi w ciągu kilku godzin od wypicia. Dlatego można założyć, że ciągłe picie soku z buraków może znacząco wpływać na poziom ciśnienia krwi.

Wspaniałe w tej uprawie jest to, że uprawa w szklarni jest łatwa, ponieważ zbiory zajmują tylko od 50 do 70 dni. Możesz nawet prowadzić całoroczną produkcję buraków. I to nie tylko sok, możesz je również jeść jak frytki i smażyć.

Owoce

Owoce takie jak jagody, banany i arbuzy mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Na początek jagody są dobrym źródłem flawonoidów. Związki te wpływają na poziom tlenku azotu w organizmie, a niektóre jagody, takie jak borówki, są nawet bogate w antocyjany, które pomagają w funkcjonowaniu komórek wyściełających naczynia krwionośne.

Banany i arbuzy również odgrywają rolę w regulacji ciśnienia krwi w organizmie. Banany są bogate w potas, który wydziela swój wpływ na sód. Z drugiej strony arbuzy zawierają cytrulinę, która pomaga w produkcji tlenku azotu.

Co to jest zdrowa dieta?

Zdrowa dieta to posiłek, który zapewni Twojemu organizmowi zbilansowanie niezbędnych składników odżywczych. Pomoże Ci to uniknąć i zwalczyć choroby, w tym stany takie jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i wysokie ciśnienie krwi. Ale jakie są składniki zdrowej diety?

To, co jesz każdego dnia, powinno składać się z różnych pokarmów, które dostarczą Ci witamin i minerałów, przeciwutleniaczy, węglowodanów, błonnika, zdrowych tłuszczów i białka. Aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać Twój talerz, połowa talerza powinna składać się z różnych całych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowego nabiału i różnych źródeł białka. Możesz odwiedzić Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o szklarniach, dzięki czemu zawsze możesz mieć w domu własne owoce i warzywa.

Wniosek

Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom. Dzieje się tak, ponieważ spożywanie pożywnej żywności może zwiększyć zdrowy poziom cholesterolu w organizmie, uniknąć otyłości i obniżyć ciśnienie krwi. Stany te prowadzą do różnych chorób zagrażających życiu, dlatego ważne jest, aby im zapobiegać i leczyć.

Oprócz regularnych wizyt kontrolnych i aktywnego trybu życia upewnij się, że połowa spożywanego posiłku to owoce i warzywa. Są pełne składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które pomagają obniżyć zły cholesterol, kontrolować wagę i zapobiegać nadciśnieniu. Aby mieć pewność, że zawsze otrzymujesz zapasy owoców i warzyw, dowiedz się, jak samodzielnie je wyhodować w szklarni.

Uprawa tych roślin w szklarni jest prosta. Musisz tylko nauczyć się warunków, jakich wymaga każda roślina i monitorować ich stan. Dzięki odpowiedniej szklarni spełnienie tych wymagań jest łatwe, aby zapewnić ciągłe dostawy żywności zapobiegającej chorobom do posiłków.