Jak pozbyć się zapachu dymu z materaca? 3 sposoby

Mamy dla Ciebie trzy V dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak pozbyć się zapachu dymu z materaca. A jako bonus, porozmawiaj też o dwóch składnikach, które są często wymieniane, jeśli chodzi o zwalczanie zapachu dymu. Nie musisz wychodzić do sklepu po te hacki!

Papierosy to nie jedyny powód, dla którego Twoje łóżko może cuchnąć dymem. Być może coś spaliło się od sąsiadów lub w domu i zapach wchłonął materac. Oto trzy V, które możesz zrobić.

Jak pozbyć się zapachu dymu z materaca? 3 sposoby

Jak pozbyć się zapachu dymu z materaca w domu

Zapach dymu powinien po pewnym czasie zniknąć z łóżka. Jednak całkowite usunięcie zapachu z materaca może zająć cały tydzień, co może być kłopotliwe.

Wentyluj

Czy wiesz, że nie tylko my możemy czerpać korzyści z przebywania na słońcu? Jeśli Twój materac pachnie dymem, możesz przewietrzyć go na zewnątrz w słoneczny dzień. Promienie UV na zewnątrz powinny pomóc odświeżyć łóżko, a nawet je zdezynfekować.

Możesz zostawić goły materac na zewnątrz, aby wygrzewać się na słońcu przez 6 godzin. Powinno to również wysuszyć wszelką możliwą wilgoć na materiale, która przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj, aby odwrócić również materac, aby uzyskać dolną część.

Próżnia

Drugim krokiem do usunięcia zapachu dymu z materaca jest odkurzanie go. Podobnie jak pierwsze V lub wentylacja, ten krok jest również korzystny dla dezynfekcji łóżka. Regularne odkurzanie usunie nagromadzenie alergenów i zapobiegnie potencjalnemu zamieszkaniu w materacu owadów.

Jeśli chodzi o zwalczanie zapachu dymu, odkurz nagi materac, a następnie przesiej sodę oczyszczoną po całej powierzchni. Pozostaw proszek na kilka godzin, a następnie odkurz go i powtórz proces po drugiej stronie. Soda oczyszczona to praktyczny, ale bezpieczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z łóżka i można to zrobić przed przewietrzeniem materaca.

Ocet

Jeśli zrobiłeś dwa Vs powyżej i nadal możesz wyczuć zapach dymu na łóżku, być może ocet załatwi sprawę. Nawet ostre zapachy, takie jak na zabrudzonym materacu, nie mogą się równać z octem, więc nic dziwnego, że zadziała również na smród dymu. Przygotuj roztwór białego octu i wody w równych ilościach i rozprowadź go na całym materacu.

Nie musisz przemakać materiału, ale upewnij się, że dotrzesz do wszystkich szczelin i krawędzi materaca. Pozostaw materac do wyschnięcia i użyj sody oczyszczonej, aby wchłonąć zapach i wilgoć z octu. Następnie odstaw je na zewnątrz, aby dalej wyschło, a łóżko powinno być świeże jak nowe.

Czy fusy z kawy będą działać?

Innym powszechnym artykułem gospodarstwa domowego, który jest popularny w dezodoryzowaniu materacy typu smokey, są fusy z kawy. Potrafią pochłaniać zapach dymu, ale można je również zastosować po spryskaniu octem, aby zneutralizować kwaśny zapach. Jednak nie kładzie się ich bezpośrednio na materacu; ale zamiast tego miej je na talerzach, aby umieścić je w pokoju.

Czy pokrowiec na materac wystarcza, aby zakryć zapach dymu z materaca?

Po wykonaniu wszystkich lub jednej z metod V, masz możliwość wymiany prześcieradeł, aby jeszcze bardziej odświeżyć łóżko. Jednak uszczelnienie przydymionego łóżka pokrowcem na materac to tylko tymczasowe rozwiązanie. Nadal chcesz dezodoryzować sam materac, a następnie wymienić pokrowiec.

Jak czyścić i dezodoryzować materac?

Musisz wiedzieć, jak czyścić i dezodoryzować materac, niezależnie od tego, co sprawiało, że śmierdziało. Ogólnie rzecz biorąc, możesz użyć sody oczyszczonej, a następnie przewietrzyć łóżko, ponieważ nie można go prać jak pościeli. Jednak plamy można również usuwać punktowo, ponieważ mogą one również powodować nieprzyjemny zapach.

Sprawdź etykietę swojego materaca pod kątem specyfikacji producenta. Najbezpieczniejszym odplamiaczem byłby łagodny detergent i woda. Wytrzyj plamy gąbką nasączoną roztworem, a następnie zwilż nadmiar wilgoci.

Co neutralizuje zapach dymu?

Według Texas A&M AgriLife Extension, wiele artykułów gospodarstwa domowego powinno przebijać się przez nieprzyjemne zapachy. Należą do nich ocet i soda oczyszczona, o czym mówiliśmy wcześniej. Możesz również rozważyć umieszczenie w pokoju miski z białym octem lub sodą oczyszczoną, aby zneutralizować zapach dymu i zapobiec wchłanianiu przez materac większej ilości zapachu dymu.

Oprócz sody oczyszczonej lub fusów z kawy właściciele domów używają nawet sproszkowanego węgla aktywowanego do pochłaniania zapachu dymu. Jeśli chcesz bardziej bezpośredniego podejścia, spray z cyklodekstryną powinien również zneutralizować nieprzyjemny zapach. Wreszcie nic nie przebije świeżego powietrza, dlatego zawsze otwieraj okna i drzwi, aby rozproszyć zapach dymu.

Mogą również działać oczyszczacze powietrza, zwłaszcza te z filtrami. Odnosząc się do zapachu dymu w pokoju, możesz również sprawić, by materac pachniał świeżo po wykonaniu Vs, o których rozmawialiśmy.

Wniosek

Zapach dymu z pewnością wpłynie na spokojny sen. Jeśli nie masz pewności, jak pozbyć się zapachu dymu z materaca, pamiętaj tylko o trzech Vs. Możesz przewietrzyć, odkurzyć lub użyć octu do dezodoryzacji łóżka.

Będzie też bardziej skuteczne, jeśli wykonasz wszystkie trzy. Kolejną wskazówką, którą lubimy ci zostawić, jest napełnienie miski octem lub sodą oczyszczoną i pozostawienie jej w pokoju z otwartymi oknami, aby szybciej rozproszyć zapach.