Jak sadzić celosię: szybki przewodnik

Nauka sadzenia celosi może być doskonałym pomysłem dla pełnych pasji rodziców roślin, takich jak Ty. Unikalne kwiaty Celosi dodają uroku każdemu ogrodowi.

Jeśli szukasz rośliny kwitnącej nawet przez miesiąc, celozja to doskonały wybór o zachwycających kształtach i kolorach. Celosia to wieloletnia roślina pochodząca z Afryki Północnej, spokrewniona z amarantusem.

Nawet w letnim słońcu nie zniechęca się obfitych kwiatów w Twoim ogrodzie. Zimą możesz nawet wysuszyć niektóre z jego jasnych kwiatów, aby uzyskać skomplikowane kompozycje z suszonych kwiatów.

Odmiany celozji

Istnieje kilka odmian celosii, ale trzy najbardziej rozpowszechnione to celosia zarozumiała (znana również jako cristatas), Celosia Plumosa i Celosia spicata lub celosia pszeniczna.

Zarozumialec Celosia to typ z czubkami kwiatów, które jakoś wyglądały na pomarszczone. Możesz je znaleźć w kolorze czerwonym, różowym, magenta, pomarańczowym, żółtym i kombinacji tych kolorów.

Celosia Plumosa znana jest z miękkich, pierzastych kwiatów w różnych odcieniach, takich jak czerwony, różowy, purpurowy, żółty i pomarańczowy.

Pszenica Celosia, jak sama nazwa wskazuje, wygląda jak pszenica. Może samodzielnie siać w odpowiednich warunkach wzrostu i kwitnie na kolory lub czerwonofioletowo-różowe.

Jak sadzić celosię z nasion

Możesz uprawiać celozę z nasion, bez względu na odmianę. Po ostatnich mrozach możesz wysiewać nasiona bezpośrednio w swoim ogrodzie, ledwo je przykrywając. Zacznie kiełkować w ciągu tygodnia lub dwóch po tym, jak gleba osiągnie 60 stopni Fahrenheita.

Chociaż uprawa celozji innymi metodami jest w porządku, preferowanym sposobem jest sadzenie z nasion. Dzieje się tak, ponieważ roślina kwitnąca nie przesadza się dobrze. Wygląda na to, że celosia nie lubi naruszania jej korzeni.

Jak sadzić celozja z nasion w pomieszczeniu

Możesz także uprawiać celozja z nasion w pomieszczeniu. Ale w takim przypadku wskazane jest wyhodowanie ich w pojedynczych doniczkach. Jeśli nie, biodegradowalne doniczki, które możesz sadzić bezpośrednio w ogrodzie, są lepszym rozwiązaniem.

Umożliwi to sadzenie sadzonek celosii bez naruszania ich korzeni. Zaleca się zasianie nasion w pojemniku przed ostatnimi przymrozkami, około 6 do 8 tygodni. Upewnij się, że sadzonki są przykryte matą grzewczą ustawioną na 70 do 75 stopni.

W tym stanie celozja zacznie kiełkować w ciągu 1 do 2 tygodni. Kiedy w końcu to zrobi, możesz zacząć przesadzać go do swojego ogrodu dwa tygodnie po ostatnich przymrozkach. Ponieważ używasz biodegradowalnej doniczki, możesz ją sadzić bezpośrednio.

Wskazówki dotyczące uprawy celosia

Najważniejszą wskazówką dotyczącą uprawy celosii jest zapewnienie jej pełnego nasłonecznienia. Ta kwitnąca roślina jest w końcu tropikalna. Potrzebuje dziennego słońca przez co najmniej 6 do 8 godzin, aby zapewnić jej zdrowy wzrost.

Należy również pamiętać, że celozja musi mieć dobrze przepuszczalną glebę. Lubi wilgotną glebę, ale może być podatna na gnicie korzeni i może umrzeć, jeśli ją przelejesz. Podwyższone łóżko nie jest wymagane w przypadku celosi, ale to dobra opcja.

Jeśli twoja gleba ma dużo gliny, możesz dodać do niej składniki odżywcze i drenaż, mieszając kompost. Celosia musi być dobrze podlewana podczas sadzenia, ale nie tak bardzo, chyba że na twoim obszarze wystąpi niezwykła susza.

Nawóz również nie jest wymagany, ale możesz dodać nawóz o przedłużonym działaniu przy pierwszym posadzeniu. Tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebuje dodatkowej pomocy, jest sytuacja, w której twoja roślina nie radzi sobie dobrze. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest użycie specjalnie opracowanego nawozu do kwiatów.

Dlaczego warto sadzić celosię i inne rośliny w mini szklarni?

Jest kilka powodów, dla których powinieneś spróbować sadzić swoje celozja i inne rośliny w mini szklarni, a oto niektóre z nich:

Mini szklarnie są przenośne i łatwe do dostosowania

Mini szklarnie mają standardowo 6 stóp, ale są też mniejsze opcje. Daje Ci to swobodę korzystania z niego, gdzie i jak chcesz. Te szklarnie są przenośne i łatwe w montażu, idealne dla początkujących. Możesz umieścić je w miejscach o maksymalnym nasłonecznieniu i przenosić je przez cały dzień.

Zapobiegaj szkodnikom i innym zwierzętom

Krety, wiewiórki, ptaki, jelenie, a także owady i szkodniki z chęcią zjedzą i zaatakują twoje rośliny. Trzymanie roślin w zamkniętej przestrzeni chroni je przed szkodliwymi owadami i zwierzętami. Dodatkowo zmniejszasz również zapotrzebowanie na chemikalia i pestycydy, aby odeprzeć te stworzenia.

Kontroluj ogólne rosnące środowisko

Jedną z najważniejszych zalet szklarni jest możliwość kontrolowania ogólnego środowiska uprawy. Za pomocą systemów ogrzewania i chłodzenia, lamp do uprawy, wentylatorów, systemów nawadniających i innego wyposażenia tunelu foliowego będziesz w stanie regulować temperaturę, wilgotność i ciepło w swojej szklarni. Oznacza to, że będziesz mógł sadzić rośliny w ciepłych lub zimnych porach roku, niezależnie od pogody i pory roku.

Konkluzja dotycząca zasadzenia celozji

Jak widać, nauka sadzenia celozji wcale nie jest trudna. Chociaż spicata rośnie wysoko, cristatas i plumosa celosias są niższe i bardziej krępe. To sprawia, że ​​są świetnymi roślinami doniczkowymi, które możesz mieć w swoim ogrodzie lub w domu.