Co znajduje się w Twoim materacu i jak im zapobiegać

Odpowiedzią na to, co żyje w twoim materacu, jest pięć rodzajów robaków. Należy jednak podkreślić, że niektóre z tych owadów są częściej spotykane na niektórych obszarach niż inne. Mimo to najlepiej jest zapoznać się z różnymi stworzeniami, które mogą czaić się w twoim łóżku.

Niektóre nie znajdują się na tej liście, jak wszy, ale można się spodziewać, że mogą być obecne, jeśli ma je ktoś, kto korzysta z łóżka. Ale zanim się przestraszysz i przemyślisz, co znajduje się na twoim materacu, porozmawiaj też poniżej o tym, co możesz zrobić, aby je wyeliminować.

Co znajduje się w Twoim materacu i jak im zapobiegać

Jakie rodzaje błędów mogą żyć w Twoim materacu?

Roztocza

Pierwszym i prawdopodobnie najczęstszym robactwem, które może żyć na twoim łóżku, są roztocza. Mogą stanowić problem, jeśli zbierają się na materacu, ponieważ niektórzy ludzie są uczuleni na ich odchody. Możesz nawet rozwinąć atak astmy z ich obecności.

Te małe owady mają tendencję do rozwijania się, jeśli środowisko jest ciepłe i wilgotne. To także jeden z powodów, dla których należy dbać o właściwą pielęgnację i higienę materaca, np. odkurzanie powierzchni i wywietrzenie łóżka na zewnątrz na słońce. Jeśli podejrzewasz roztocza na materacu, natychmiast umyj lub zamroź pościel.

Chrząszcze dywanowe

Mniej powszechnym zwierzakiem na materacu są chrząszcze dywanowe. Zazwyczaj nie mieszkają w łóżkach, ale łatwo je pomylić z pluskwami. Najlepiej rozwijają się, jeśli używasz materiałów pochodzenia zwierzęcego, takich jak futro i wełna, więc zawsze uważaj na akcesoria do pościeli.

Jak pozbyć się lub uniemożliwić im życie w swoim materacu? Zwykłe czyszczenie materaca, takie jak odkurzanie i regularne pranie pościeli, powinno zapobiegać ich występowaniu. Możesz również spryskać powierzchnie octem, aby powstrzymać je przed przedostaniem się do materaca i materiałów w sypialni.

Pchły

Czy Twój zwierzak swędzi bardziej niż zwykle? Jeśli uwielbia wylegiwać się w twoim łóżku, musisz sprawdzić, czy nie ma pcheł. Pchły mogą żyć w łóżku nawet przez dwa tygodnie bez żywiciela, którym mogą się żywić.

Chociaż gryzienie ludzi nie jest powszechne, możesz sprawdzić, czy w materacu nie ma ugryzień lub ich odchodów. Najlepiej również skonsultować się z weterynarzem i jak najszybciej zbadać swojego zwierzaka, aby rozwiązać problem. Po potwierdzeniu, istnieje wiele roślinnych rozwiązań, które pozwolą wytępić tego swędzącego skoczka.

Karaluchy prusaki

Karaluchy prusaki, a zwłaszcza ich nimfy, również mogą zamieszkać w łóżku. Możesz również pomylić je z pluskwami, głównie na pierwszy rzut oka w nocy. Utrzymanie porządku i porządku w sypialni powinno uniemożliwić im życie w materacu.

Chcesz również sprawdzić wszystko, co wniesiesz do pokoju, w którym mogą się podwieźć. Ale co zrobić, jeśli znajdziesz niemieckie karaluchy? Możesz zanęcić je jedzeniem lub użyć środka owadobójczego z olejkami eterycznymi i spryskać je bezpośrednio.

Pluskwy

Ostatnim robakiem, który może żyć na twoim materacu, są oczywiście pluskwy. Są dość irytujące, jeśli są obecne, ponieważ mają tendencję do aktywnego gryzienia ludzi. Jeśli zauważysz plamy krwi, ciemne plamy lub zapach stęchlizny na materacu, przyczyną mogą być pluskwy.

Co zabija pluskwy na materacach?

Przygotowanie

Jeśli zauważyłeś pluskwy, oceń stopień inwazji, aby wiedzieć, czy powinieneś zatrudnić tępiciela. W przypadku drobnych inwazji możesz zacząć od umycia wszystkich pościeli i akcesoriów w gorącej wodzie, a następnie wysuszyć je w wysokiej temperaturze, aby zabić owady. Ale ponieważ nie możesz umyć samego materaca, chcesz wyszorować szwy sztywną szczotką, a następnie odkurzyć go.

Eksterminacja

Po wykonaniu powyższej wstępnej praktyki, chcesz zakryć materac i sprężynę pudełkową, aby zapobiec nowym kryjówkom i ponownej inwazji owadów. Możesz również umieścić lepkie podkładki pod nogami ramy jako dodatkową praktykę usuwania. Ogólnie rzecz biorąc, wczesne wykrywanie i zwalczanie pluskiew powinno zapobiegać inwazji.

W niektórych przypadkach, gdy jest zbyt wiele pluskiew, z którymi trzeba się uporać, a infestacja ma tendencję do nawracania, konieczne może być potraktowanie łóżka i sypialni chemikaliami, aby zabić wszystkie pluskwy. Jednak zawsze sprawdź, czy etykieta produktu pozwala na użycie go na pościeli. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zatrudnić specjalistę od zwalczania szkodników i uniknąć uszkodzenia materaca chemikaliami.

Co czai się w twoim materacu?

Pleśnia i pleśń

Oprócz owadów na materacu mogą się rozwijać również grzyby. Jeśli łóżko nie jest prawidłowo wysuszone, istnieje większe ryzyko zachęcania do rozwoju pleśni i pleśni. Rozwój grzybów jest również bardziej powszechny w wilgotnym środowisku.

Ale jaka jest różnica między pleśnią a pleśnią? Pleśń wnika głęboko w powierzchnie, podczas gdy pleśń nie. Dlatego pleśń jest łatwiejsza do usunięcia niż pleśń.

Oznaką pleśni na materacu są czarne kropki. Z drugiej strony masz do czynienia z pleśnią, jeśli łóżko wydaje się niewyraźne. Niezbędne jest zapobieganie rozwojowi grzybów tak samo jak robaków, ponieważ mogą one również powodować problemy zdrowotne.

Wniosek

Zauważasz dziwne plamy na łóżku, a nawet ugryzienia na ciele? Następnie czas zapoznać się z tym, co znajduje się w Twoim materacu. Należą do nich pluskwy, roztocza, pchły, a nawet te, które nie są tak powszechne, jak karaluchy pszeniczne i chrząszcze dywanowe.