Architektura i psychologia dziecka: interkonektywność

Świat nieustannie zbliża się do fazy, w której technologia spotyka się z architekturą. Podróżując i rozglądając się, widzisz budynki w innowacyjnych koncepcjach, zdumiewający konsumpcjonizm, drapacze chmur, ideologie komercji i nie tylko. Możesz się zastanawiać, co łączy koncepcje architektury i psychologii dziecka.

Myślenie nieszablonowe, sztuka dla sztuki

Brzmi bardzo interesująco, prawda? Wymagania te są również wyzwaniem dla architektów, aby pokonać normy, myśleć nieszablonowo i projektować budynki z nieograniczoną kreatywnością. Ponieważ jednak architekci podlegają również interesom i nakazom biznesowym, muszą dostosowywać się i działać zgodnie z tym, czego chcą te interesy.

Architektura i psychologia dziecka: interkonektywność

Naturalnie, ludzie rodzą się ze zmysłami, a część tego jest w stanie docenić to, co jest wokół nich. Budynki są w większości przypadków wykorzystywane do celów praktycznych jako schronienie lub jako miejsce pracy, ale muszą one mieć prawdziwe znaczenie. Architekci są znani z tego, że projektują w oparciu o cele, a nie tylko ze względu na konsumpcjonizm.

Oparcie tych projektów na psychologii dziecięcej przyniesie piękne rezultaty. Wcześniejsze badania ujawniły, w jaki sposób projekty okazują się lepsze i bardziej atrakcyjne, gdy są robione z perspektywy sposobu myślenia dziecka.

Dzieci są niewinne, nieświadome wielu życiowych realiów, a ich postrzeganie otoczenia jest młode, niezmienne, niedojrzałe i nie podatne na wpływy. Pod koniec tego utworu będziesz mógł:

  • Poznaj architekturę dla dzieci
  • Związek między architekturą a psychologią człowieka
  • Zrozum, co oznacza architektura i stabilność rehabilitacji
  • Zobacz, jak zaprojektować małą architekturę dla dzieci
  • Spójrz na najlepsze próbki.

Architektura dla dzieci

Umysł dziecka jest zabawny. Architekturę dla dzieci, zgodną z architekturą i psychologią dziecka, można definiować na wiele sposobów. Po pierwsze, może odnosić się do tego, w jaki sposób architekci kierują swoimi narzędziami, aby wymyślać projekty oparte na perspektywie dziecka. A zatem prosty, łatwy do zrozumienia i idealistyczny.

Po drugie, może również odnosić się do architektury przeznaczonej dla dzieci. Czym projektować sklep z zabawkami różni się od sklepu z ubraniami dla mam? Jak zaprojektować społeczność przyjazną rodzinie, a nie społeczność dla bardziej dojrzałych osób? Jak stworzyć park rozrywki z pomysłami atrakcyjnymi dla dzieci?

Po trzecie, architektura i psychologia dziecka mogą również odnosić się do akcesoriów i wyposażenia zewnętrznego, które pokochają zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Mogą to być parki dla psów, ławki, stoły i stacje dla zwierząt.

Architektura i psychologia

Architektura i psychologia dziecięca to dwa szerokie kierunki studiów, choć nie jest to trudne do połączenia. Wcześniej dowiedziałeś się, jak zmieniają się ludzkie emocje wraz ze zmianą otoczenia i jak się do siebie odnoszą. Wyjaśniamy to trochę, aby dowiedzieć się więcej o sztuce i jej korelacji z psychologią dziecka.

Według słownika Merriam-Webster, źródła obecnego od XIX wieku, poprzedzającego wojny światowe, psychologię określa się jako naukę o umyśle i zachowaniu. Odnosi się również do badania mózgu i zachowania w określonej dziedzinie.

Czy ma się wartość wzajemnych koncepcji? Tak. Wiedz, że projektowanie może wykraczać poza kreatywność. Architektura to sztuka, matematyka i nauka.

Budynki i ich wygląd wpływają na sposób interakcji i myślenia ludzi. Ludzie mogą czytać wzory, a praca architekta polega na tym, aby projekt był zgodny z solidnymi zasadami. Jedna z nich znana jest jako zasada Gestalt, należycie związana z interakcją między architekturą a psychologią dziecka.

Ta zasada mówi o tym, jak ludzki mózg odzwierciedla codzienne otoczenie w taki sposób, że jest podłączony do identyfikacji symetrii i równowagi zgodnie z ogólną całością, a więc docenia wizualizacje. Zasady te są oparte i ugruntowane na podobieństwie, ciągłości, bliskości, zamknięciu i figurze.

Jednym z najlepszych przykładów może być budynek w kształcie duriana znajdujący się w Singapurze. Znany jako The Esplanade, budynek ten oficjalnie przypisuje się popularnemu owocowi w Azji Południowo-Wschodniej, durianowi. Jest on jednak bardzo różny pod względem wielkości budynku i bez znajomości tego owocu nie byłby w stanie dokonać identyfikacji.

Zasady Gestalt skłaniają mózg do podążania za iluzjami, sprawiając, że wierzy, że to właśnie dana osoba może zobaczyć. Ludzie mają naturalny sposób na rozłożenie ich na najbardziej bezpośrednie znaczenie. Elementy równowagi, linii, głębi i iluzji łączą się.

A potem masz psychologię koloru. Czy zauważyłeś, że wiele sieci spożywczych i restauracji ma czerwony kolor? Czerwony symbolizuje pragnienie, głód i potrzebę czegoś. Marki i firmy wykorzystały kolor, aby przyciągnąć więcej klientów.

Psychologia dziecięca w architekturze rehabilitacji i stabilności

Teraz, gdy zaoferowałeś rzucić okiem na psychologię i architekturę dziecięcą, podnosimy tę naukę o krok wyżej dzięki architekturze rehabilitacyjnej. Przechodząc przez różne kraje i słowa kontynentu, łatwo to zrozumieć. Ostatecznym celem jest powrót do zdrowia poprzez rehabilitację, ale istnieją pokonane wyzwania, krzywe uczenia się i nawyki, które należy wykonywać poprawnie i konsekwentnie przez cały proces.

Czy architektura zmienia kształt i ogniskuje umysł podobnie do rehabilitacji? Tak. Architektura to także uzdrawianie. Przestrzenie, które leczą, mają oszałamiające efekty wizualne, które nie obciążają dobrego samopoczucia osoby, ale bardziej ją relaksują.

Na drodze do rehabilitacji dominuje uzdrowienie. Osoba uczy się na wcześniejszych błędach, odzyskuje siły i dokonuje zmiany. Architektura ma moc kształtowania ludzkiej psychologii i wykorzystując technikę oparcia każdego projektu z psychologii dziecka, zagłębiasz się w tematy młodości, zabawy i ciekawości.

W kolejnych częściach tego dzieła przyjrzymy się konkretnym przykładom tych elementów architektonicznych dla dzieci – od placów zabaw po stacje dla psów.

Projektowanie małej architektury dla dzieci

Dominującą architekturą i designem są te małe elementy architektoniczne stworzone z myślą o dzieciach. Mogą to być place zabaw, parki dla psów, stoły, ławki i stanowiska dla psów. Tworzenie tych dzieł wymaga wysiłku i czasu, dlatego architekci inwestują czas, aby zastanowić się, w jaki sposób będą je projektować, budować i prezentować.

Architektura i psychologia dziecka to dwie kwestie, które pojawiają się podczas tworzenia tych dzieł. W 2018 r. dzieci lub osoby w wieku 15 lat i poniżej stanowiły 26 procent światowej populacji. I ty też byłeś dzieckiem w pewnym momencie swojego życia.

Dzieci mają wspomnienia z różnych przestrzeni. Obejmuje zabawę w bibliotece w Twojej społeczności lub najbliższy plac zabaw w Twoim domu. Architekci biorą to pod uwagę, projektując małą architekturę dla dzieci. Przyczyniają się do kształtowania perspektyw; stąd potrzeba przemyślenia i ponownego przemyślenia oraz znalezienia sposobów na wykorzystanie energii i empatii w kreacjach.

„Wspomnienia takie jak te zawierają najgłębsze doświadczenie architektoniczne, jakie znam. Są rezerwuarami architektonicznych atmosfer i obrazów, które odkrywam w mojej pracy jako architekt” – powiedział szwajcarski architekt Peter Zumthor.

Uniwersalne prawa określające, co jest dobrym projektem, a co nie, nie powinny ograniczać się do ścisłych warunków. Należy jednak zrozumieć zasady wynikające z tego, aby zachęcić do dyskusji, promować naukę i zaangażować naturę.

Strefa zabaw i użytkowanie

Zalet placów zabaw jest mnóstwo. Są to miejsca, w których Twoje dzieci rozwijają wczesne umiejętności motoryczne i wchodzą w interakcję z kolegami ze szkoły i przyjaciółmi z sąsiedztwa. Place zabaw to miejsce, w którym dzieci i ich rodzice, krewni i członkowie rodziny spotykają się w innej przestrzeni, w której występuje natura.

Dzięki tym placom zabaw mogą się swobodniej poruszać, promując pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wiele placów zabaw osiedlowych ma wstęp wolny, co zwiększa szanse tych dzieci na wykorzystanie przestrzeni do zaangażowania ich wyobraźni w działania. Te place zabaw współpracują również z organizacjami zajmującymi się zdrowiem w dążeniu do walki z otyłością u dzieci.

Co to jest strefa zabaw? Strefy placu zabaw to typowe znaki wskazujące, że wjeżdżasz na plac zabaw. Jest to mała architektoniczna cecha, którą można przekazać poprzez projektowanie otwartych parków i placów zabaw. Ostrzega kierowców i kierowców, aby zachowali ostrożność w okolicy, ponieważ dzieci często odwiedzają place zabaw.

Przy wyborze i budowie tych elementów placu zabaw należy wziąć pod uwagę różne względy. Obejmują one:

  • Bezpieczeństwo
  • Graj
  • Zdolność do adaptacji
  • Swoboda poruszania się
  • Wiedza i nauka

Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu i to był cel każdej strefy zabaw instalowanej na tym terenie. Bez bezpieczeństwa lepiej, żeby architektura nie istniała. Wiąże się to z użyciem wysokiej jakości materiałów. Potem pojawiają się okazje do zabawy. Możliwość zabawy to prawo dzieci. Przestrzenie sprzyjające tym działaniom muszą być obfite w Twojej okolicy.

Możliwość adaptacji przestrzeni architektonicznej oznacza możliwość kołysania się zgodnie z potrzebami. Czy ekoparki będą wykorzystywane do teambuildingu? A może będą bardziej o pikniku rodzinnym z dziećmi? Wraz z nimi pojawiają się przestrzenie, w których ludzie mogą swobodnie się poruszać. Wreszcie muszą sprzyjać uczeniu się. Czy rośliny, które widzisz w przyjaznych dzieciom parkach, są oznaczone naukowymi nazwami?

Projektowanie parków dla dzieci, w tym parków dla psów

Obecnie modne są parki dla dzieci, w których można przebywać ze zwierzętami. Rosnąca populacja osób posiadających zwierzęta domowe potrzebuje przestrzeni, które są stworzone wyłącznie dla nich, ponieważ istnieją osoby, które mogą nie czuć się zbyt wygodnie w pobliżu tych zwierząt.

Aby zaprojektować najlepszy z tych parków, należy wziąć pod uwagę rodzaj zabawy. Może obejmować zabawę aktywną, zabawę sensoryczną, zabawę wyobrażeniową, zabawę kreatywną, zabawę refleksyjną i zabawę towarzyską. Na przykład popularne Muzeum Umysłu w modnej dzielnicy BGC w Taguig City na Filipinach to kryta wystawa rękodzieła, która ma rozwijać naukę dziecka. Skłania się to bardziej w kierunku zabawy refleksyjnej niż aktywnej.

Drugie to poczucie miejsca. Parki, które mają najbardziej określony sens zabawy, to te, które również mówią o lokalnej kulturze i „duchu wspólnoty”. Może zawierać symbole, które są rodzime lub lokalne dla społeczności. Ławki można pomalować na kolory, które oddadzą charakter danej miejscowości.

Coraz większą popularnością cieszą się również wielofunkcyjne obiekty parkowe. Dawno minęły czasy, kiedy drabinki były do ​​wieszania, zjeżdżalnie do zjeżdżania i tak dalej. Teraz niektóre krzesła i ławki mają podwójny cel, w którym odwiedzający park mogą usiąść, aby odpocząć i działać jako uzupełniający wystrój większego obszaru.

Następnie możesz również wykorzystać swoje umiejętności artystyczne, aby pokazać kryjówki i przejścia, które nie są bezpośrednio widoczne na mapie. Można uwzględnić przejście do laguny lub labirynty, które prowadzą do miejsca do robienia zdjęć.

Przepływ jest również zasadą projektowania. Wizualnie i wzdłuż ścieżki odwiedzający park i dzieci powinni mieć ciągłość ruchu, która jest zgodna z wzorcami projektowymi, chyba że stanowi inaczej część całej sztuki. Domki na drzewie, gra w klasy lub elementy zjeżdżalni to zalecane elementy przejściowe z określonej strefy w parku do innego obszaru.

Podobnie jak w przypadku treningu interwałowego na siłowni, strefy dla różnych poziomów energii muszą być starannie zaprojektowane. Uniemożliwi to młodszym dzieciom wypróbowanie placu zabaw, który może być dla nich zbyt duży. Wtedy możesz również rozważyć projektowanie pod kątem ruchu. Pracuj z naturą, pracuj nad zrównoważonym rozwojem i poczuj ruch jednostek po ukończeniu parku.

Mała architektura dla dzieci – ławki, stoły i stanowiska dla psów

Ławki, stoły i stanowiska dla psów służą nie tylko do ich przeznaczenia, ale także do zapewnienia wizualnego spektaklu. Wyobraź sobie park bez miejsc, w których odwiedzający park mogą odpocząć. Lub otwarte obszary odwiedzane przez gości przywożących zwierzęta bez stacji przeznaczonych wyłącznie do użytku przez zwierzęta. Poza tym, że jest to zdezorganizowana sprawa, jest to krok wstecz od estetyki.

Świetna estetyka obejmuje te małe elementy, które uzupełniają projekt, dając wizualną przerwę od zieleni lub martwą ciągłość horyzontów. Weźmy na przykład pas nadmorski przy plaży bez akcesoriów, takich jak siatki do siatkówki czy chatki. Będzie wyglądał jak obszar słabo rozwinięty.

Wniosek

Istnieje kilka grup, instytucji i organizacji, które opowiadają się za ulepszaniem architektury dla dzieci i wczesnym wprowadzaniem ich w teren. O ile nie masz krewnych, którzy są architektami, projektantami lub urbanistami, zdarzają się przypadki, w których możesz nie wiedzieć, czym naprawdę jest architektura.

Ile miałeś lat, kiedy usłyszałeś o określeniu „architektura”? Jeśli na przykład jesteś po trzydziestce i potrafiłeś odkryć dogłębne znaczenie architektury, czy będziesz miał dziecięce postrzeganie tego, o co chodzi w tej dziedzinie? Widziałeś, jak architektura i psychologia dziecka idą w parze i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak wdrożysz to w swoich przyszłych projektach.