Co to jest ustawowy zasiłek macierzyński? Co musisz wiedzieć

Wiele osób wie, co to jest ustawowy zasiłek macierzyński, ale nie wie, co to jest i co trzeba zrobić, aby je otrzymać. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ustawowej zapłacie macierzyńskiej, abyś mogła kontynuować ciążę, wiedząc, jakie kroki należy podjąć.

Co to jest ustawowy zasiłek macierzyński?

Jak sama nazwa wskazuje, ustawowy zasiłek macierzyński jest tym, co otrzymujesz, gdy pracodawca nie oferuje żadnego wynagrodzenia za urlop macierzyński.

Co to jest ustawowy zasiłek macierzyński? Co musisz wiedzieć

To, ile otrzymasz, zależy od tego, jak długo pracujesz dla tej firmy i ile godzin tygodniowo pracujesz. Możesz mieć prawo do 39 tygodni, co oznacza około 140 funtów tygodniowo w tym okresie (to zmienia się z roku na rok).

Ważne jest, że chociaż niektórzy pracodawcy automatycznie przyznają swoim pracownikom ustawowy zasiłek macierzyński, gdy tylko poinformują ich o ciąży, inni nie, chyba że ktoś wyraźnie o to poprosi lub zapyta, dlaczego nie otrzymują wynagrodzenia z pensji, jak zwykle.

Czy otrzymujesz wynagrodzenie za urlop macierzyński?

W czasie ciąży nie otrzymasz odszkodowania, chociaż ten czas jest uważany za „okres oczekiwania” przed otrzymaniem świadczeń.

Jakie są moje prawa do elastycznej pracy?

Masz prawo poprosić o elastyczne warunki pracy, które mogą obejmować zmianę godzin lub lokalizacji, ale takie prośby nie mogą negatywnie wpływać na działalność biznesową. Jeśli pracodawca odrzuci wniosek, będzie musiał mieć solidne podstawy zgodnie z prawem, więc pamiętaj, aby prowadzić rejestr e-maili, rozmów telefonicznych i spotkań między sobą a menedżerami, jeśli zajdzie taka potrzeba później.

Czy mogę wziąć więcej niż 12 tygodni wolnego od pracy po urodzeniu dziecka?

Tak! Matki otrzymują dwanaście tygodni bezpłatnego urlopu, gdy mają pierwsze dziecko w dowolnym momencie w ciągu jednego roku po porodzie/adopcji.

Te cztery miesiące można w razie potrzeby podzielić między dwie osoby, na przykład chodzenie tam iz powrotem z pracy tydzień po tygodniu lub miesiąc po miesiącu, aż osiągną w sumie dwanaście tygodni w ciągu jednego roku po porodzie/adopcji.

Nazywa się to „dniami utrzymywania kontaktu”, co oznacza, że ​​matki muszą pozostawać w kontakcie ze swoim pracodawcą w okresie oczekiwania. Zwykle oznacza to, że matki muszą dzwonić lub wysyłać e-maile do swojego szefa raz w tygodniu, ale zależy to od polityki firmy.

Czy mogę ubiegać się o Cerb po urlopie macierzyńskim?

Tak, możesz. Będziesz mógł rozpocząć pracę nad swoją aplikacją po upływie okresu oczekiwania i powrocie do pracy. Matki muszą w tym czasie utrzymywać kontakt ze swoim pracodawcą, co zwykle oznacza, że ​​kontaktują się z nimi przynajmniej raz w tygodniu, ale zależy to od polityki firmy.

Do jakich świadczeń mam prawo, jeśli nie wrócę do pracy po urlopie macierzyńskim?

Możesz ubiegać się o płatny urlop od pracodawcy w ramach FMLA, jeśli nie możesz wrócić po urlopie macierzyńskim. Departament Pracy USA przedstawia listę świadczeń w poszczególnych stanach, która obejmuje również ubezpieczenie medyczne i wydatki na opiekę nad rodziną, a także czas wolny od pracy, który zwykle wynosi około 12 tygodni.

Czy mogę przedłużyć urlop macierzyński?

Możesz przedłużyć urlop macierzyński w niektórych stanach, takich jak Kalifornia i Nowy Jork. Musisz o to zapytać, korzystając z oferty pracy, jeśli nie jest to już wymienione w umowie lub pakiecie świadczeń, ponieważ wydłużenie czasu poza pracą może wpłynąć na wszelkie awanse lub możliwości rozwoju kariery.

Czy możesz zachorować zaraz po urlopie macierzyńskim?

Nie, zaraz po urlopie macierzyńskim nie możesz iść na chorobę. Musisz najpierw wykorzystać wszystkie swoje roczne i/lub firmowe dni chorobowe przed wzięciem urlopu z jakiegokolwiek powodu podczas urlopu macierzyńskiego.

Czy mogę nadal pracować w domu podczas ciąży?

Wielu pracodawców pozwala teraz pracownikom, którzy są świeżo upieczonymi matkami, ograniczyć obowiązki lub pracować w domu przez krótki okres. Jeśli zaoferowano ci to jako opcję, porozmawiaj ze swoim przełożonym, jak długo ta umowa będzie obowiązywać i czy może prowadzić do elastycznej pracy w późniejszym terminie.

Jak długo trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński wynosi 52 tygodnie, ale może się on różnić w zależności od zarobków i umowy o pracę z pracodawcą, więc najlepiej najpierw skontaktować się z nim.

Niektóre firmy oferują ponad 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego, jeśli to zrobią, to powinieneś skorzystać z tych świadczeń tam, gdzie to możliwe, ponieważ dodatkowe pieniądze nie tylko się przydadzą – praca w takiej firmie może również zwiększyć Twoje szanse na awans!

Więcej informacji o tym, ile czasu oferują inne firmy, można znaleźć tutaj: Fora pracy. Jednakże, jeśli pracownica zgodziła się na skrócone godziny lub elastyczne warunki pracy w czasie ciąży (np. praca w niepełnym wymiarze godzin), po urlopie macierzyńskim może istnieć możliwość powrotu do tych samych godzin lub warunków pracy.

Co mogę zrobić, jeśli mój pracodawca nie angażuje się?

Wszystkie firmy zatrudniające ponad 150 pracowników są prawnie zobowiązane do prowadzenia ewidencji wniosków dotyczących spraw macierzyńskich i kierowania tych spraw do swojego działu HR (lub odpowiedniej osoby), który powinien następnie zająć się wszystkimi takimi prośbami w ciągu trzech miesięcy; Nieprzestrzeganie jest niezgodne z prawem na mocy sekcji 76 Rozporządzenia SMP 1999.

Oznacza to, że pracodawcy muszą rozpatrywać każdy wniosek osobno, nawet jeśli odrzucili podobne poprzednie wnioski, ale nadal może być miejsce na negocjacje w zależności od okoliczności.

Co się stanie, jeśli nie wrócę do pracy po urlopie macierzyńskim NHS?

W takim przypadku możesz zostać ukarany finansowo lub Twoja umowa o pracę zostanie po prostu rozwiązana. Jednak ważne jest, aby pracodawca przedstawił jasną i uczciwą politykę w tych kwestiach, na której pracownicy mogą polegać w takich okolicznościach.

Rozsądne byłoby również, aby pracodawcy dysponowali elastycznymi formami pracy jako alternatywą, zamiast tracić cennych pracowników.