Kiedy należy przemalować uszkodzoną przez wodę ścianę: usuwanie w 4 krokach

Wiedza o tym, kiedy należy odmalować zniszczoną przez wodę ścianę, jest pierwszym krokiem do rewitalizacji niegdyś zrujnowanego miejsca. Jednak malowanie ścian domu po uszkodzeniu przez wodę to nie to samo, co malowanie normalnych powierzchni.

Powierzchnie te wymagają nieco dodatkowych prac przygotowawczych, aby zapewnić, że powłoka będzie wyglądać jak najlepiej – i będzie wyglądać tak długo po odłożeniu pędzli i wałków. Oto wszystko, czego musisz się nauczyć o malowaniu po zalaniu wodą.

Kiedy należy przemalować uszkodzoną przez wodę ścianę: usuwanie w 4 krokach

Jak odmalować ścianę uszkodzoną przez wodę

Kluczowa różnica między ukrywaniem uszkodzeń spowodowanych przez wodę a tradycyjną pracą polega na tym, że ta pierwsza wymaga wstępnej pracy — jeśli doznałeś wycieku lub zauważyłeś plamę wilgoci, spodziewaj się, że będzie jej więcej.

W przypadku malowania konwencjonalnego zazwyczaj wystarczy wybrać pędzel i kolor do wyboru i zabrać się do pracy; użycie taśmy malarskiej, gruntowanie i inne procesy przygotowawcze są opcjonalne, w zależności od upodobań.

Jednak podczas malowania uszkodzeń spowodowanych przez wodę bardzo ważne jest zbadanie problemu i określenie rodzaju uszkodzenia, z którym masz do czynienia. Postępuj dokładnie według tych kroków.

Krok 1. Sprawdź płytę gipsowo-kartonową

Jeśli operujesz na ścianach, przed rozpoczęciem oceń zawartość wody w płycie gipsowo-kartonowej. Możesz przystąpić do nakładania podkładu i malowania, jeśli jest plama z wody, ale płyta gipsowo-kartonowa jest nadal sztywna w dotyku i nie uszkodzona.

Nie możesz po prostu pomalować plamy z wody, ponieważ przesiąknie; musisz najpierw nałożyć podkład na bazie wody lub oleju.

Odbarwiony obszar, który jest papkowaty lub obwisły w dotyku, sugeruje, że płyta gipsowo-kartonowa została uszkodzona i musi zostać zmieniona przed malowaniem. Wymianę płyt kartonowo-gipsowych najlepiej pozostawić wykwalifikowanym majsterkowiczom lub profesjonalistom, a zaleca się skontaktowanie się z profesjonalnym wykonawcą, który może ocenić problem.

Jeśli zauważysz pleśń, skontaktuj się z firmą zajmującą się naprawą szkód po zalaniu, aby można było ją wyczyścić lub usunąć, zanim się rozprzestrzeni.

Krok 2. Spłaszcz powierzchnie

Powinieneś również sprawdzić obszar, który naprawiasz, pod kątem uszkodzonych, uszkodzonych lub znacznie opadających płyt kartonowo-gipsowych, które wymagają wymiany. Gdy woda dostanie się za papier w Twojej płycie gipsowo-kartonowej, może spowodować „pęcherzyki” w farbie.

W takim przypadku będziesz musiał użyć skrobaka, aby usunąć luźną, łuszczącą się farbę. Następnie za pomocą papieru ściernego o średniej ziarnistości przeszlifuj uszkodzoną płytę gipsowo-kartonową i napraw obszar, jeśli to konieczne.

Następnie będziesz przygotowany do nałożenia warstwy podkładu, a następnie pomalowania.

Krok 3. Zbierz swoje zapasy

Aby rozpocząć, zbierz następujące elementy: skrobak, szpachlę, papier ścierny, dyszę natryskową, roztwór do suchej zabudowy, pędzel lub wałek, podkład i farbę. Będziesz także potrzebować wkrętów do płyt kartonowo-gipsowych, jeśli chcesz ponownie przymocować opadającą płytę gipsowo-kartonową do kołków (zwykle w suficie).

Krok 4. Zwróć uwagę na specjalne materiały

Podczas malowania uszkodzonych przez wodę listew przypodłogowych lub listew koronowych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre z nich mogą być wykonane z drewna kompozytowego, które trzeba będzie wymienić, a nie przemalować.

Woda reaguje z klejem, który łączy te płyty wiórowe, powodując ich pęcznienie i nieodwracalność. W takiej sytuacji trzeba by było naprawić drewno przed malowaniem.

Co zrobić przed malowaniem ścian uszkodzonych przez wodę

Pierwszym krokiem w tym podejściu jest ustalenie, skąd pochodzi woda. Sprawdź swój dach pod kątem pęknięć, jeśli zauważysz przecieki podczas burzy. Poszukaj dzielonej rury, jeśli w Twojej piwnicy gromadzi się woda.

Wszystkie twoje malowanie i poprawki pójdą na marne, jeśli nie odpowiednio zaadresujesz i nie zatrzymasz wycieku. Za każdym razem, gdy pojawi się nowy przeciek, musisz zacząć od nowa.

Naprawa uszkodzeń

Jeśli szukałeś wszędzie i nadal nie możesz znaleźć źródła wody, czas zatrudnić profesjonalistę do przeprowadzenia inspekcji. Samodzielne wykrycie wadliwego uszczelnienia lub nieszczelnego systemu HVAC może być trudne.

Umów się na wizytę u stycznika All Dry USA już teraz, aby znaleźć irytujące wycieki. Nie będziesz mógł przejść do następnego etapu, dopóki uszkodzenie lub wyciek nie zostaną naprawione.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak łatwo naprawić uszkodzoną przez wodę farbę do ścian, a także wiedzieć, jak naprawić ścianę uszkodzoną przez wodę.

Suszenie

Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że wilgotne miejsca są całkowicie suche. Mokre ściany nigdy nie powinny być gruntowane ani malowane.

Najpierw zetrzyj widoczną wodę z powierzchni szmatką, której nie masz nic przeciwko wyrzuceniu. Jeśli na podłodze znajduje się woda, można użyć odkurzacza wodnego lub odkurzacza sklepowego, aby szybko i skutecznie ją usunąć.

Należy jednak pamiętać, że te metody nie gwarantują, że woda nie będzie czaić się w każdym zakątku i szczelinie.

Do całkowitego wyschnięcia fugi lub pęknięć w ścianie może być wymagany profesjonalny sprzęt. Za płytą kartonowo-gipsową mogą również wystąpić szkody spowodowane przez wodę, do których nie będziesz mieć dostępu samodzielnie.

Suszenie to jednak coś więcej niż tylko usuwanie pozornej wody z powierzchni. Ponieważ płyta gipsowo-kartonowa jest przepuszczalna, woda może przez nią przesiąknąć.

Podnieś okna, aby uzyskać wietrzyk krzyżowy lub włóż osuszacz, jeśli mieszkasz w wilgotnym regionie. Aby uzyskać stuprocentową skuteczność, proces ten może zająć do 24 godzin.

Wniosek

Kiedy należy przemalować uszkodzoną przez wodę ścianę, to dobre pytanie, aby zacząć, gdy doświadczysz złego losu wodnistego po gwałtownych powodziach lub wyciekach wody. Teraz, gdy dotarłeś do tej części, możesz oszczędzić sobie przyszłych zmartwień!