Jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet wewnętrzny: 8 prostych kroków

Niezależnie od tego, czy masz gości, czy nie, wiedza, jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet wewnętrzny, gra na Twoją korzyść. Jeśli parapet nie jest odpowiednio zabezpieczony przed żywiołami lub jeśli mokry kubek zostanie po prostu umieszczony na parapecie bez podkładki, parapet z czasem ulegnie pogorszeniu lub zniszczeniu.

Z drugiej strony, zniszczony przez wodę parapet, można przywrócić do dawnej świetności przy niewielkim know-how. Plamy wodne można usunąć za pomocą pasty do zębów i sody oczyszczonej, a gnijące drewno można naprawić za pomocą podkładu epoksydowego i wypełniacza do drewna, co jest bardziej pracochłonną techniką.

Jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet wewnętrzny: 8 prostych kroków

Co powoduje uszkodzenie przez wodę parapetu wewnętrznego

Ulewy, wilgoć, mgła i grad mogą spowodować pogorszenie parametrów parapetu. Jeśli nie zostaną sprawdzone, zgniłe parapety mogą powodować poważniejsze problemy niż tylko obniżenie wartości domu.

Jeśli Twoje parapety są wykonane z drewna, może na nich rosnąć pleśń. W takim przypadku możesz przeczytać, jak łatwo wyczyścić pleśń z parapetu.

Im dłużej zwlekasz, aby rozwiązać ten problem, tym bardziej możliwe, że parapety ustąpią, zawalą się lub rozerwą.

Jak przywrócić uszkodzony przez wodę parapet wewnętrzny

Możesz sprawdzić niektóre z poniższych opcji, jeśli masz poważne uszkodzenia, które można naprawić.

Krok 1. Usuń farbę z uszkodzonego parapetu za pomocą rębaka.

Krok 2. Za pomocą dłuta usuń wszelkie zgniłe plamy. Uważaj, aby nie przejść całej drogi przez drewno, ponieważ później będziesz musiał zatkać dziury.

Krok 3. Za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego wygładź parapet. Upewnij się, że wszystkie drzazgi zostały usunięte.

Krok 4. Rozpocznij nacinanie otworów wykonanych dłutem lub papierem ściernym o szorstkim ziarnie; musisz wytworzyć chropowatość, aby poprawić przyczepność. Usuń pył szlifierski i dłutowniczy.

Krok 5. Nałóż warstwę bezpiecznego dla drewna podkładu epoksydowego na części parapetu, które zostaną wypełnione. Przed kontynuowaniem pozostawić podkład do wyschnięcia.

Krok 6. Pobierz szpachlę epoksydową do drewna i przestrzegaj wskazówek producenta dotyczących mieszania, nalewania i utwardzania. Aby parapet był jak najbardziej wypoziomowany, zalej wszystkie puste miejsca.

Krok 7. Po wyschnięciu przeszlifować cały parapet drobnoziarnistym papierem ściernym. Usuń resztki kurzu wilgotną szmatką.

Krok 8. Przygotuj parapet za pomocą podkładu na bazie oleju, a następnie pomaluj w razie potrzeby. Upewnij się, że używasz farby, która może być używana na zewnątrz.

Jeśli uszkodzenie dotyczy parapetu wewnętrznego, procedura jest taka sama, z wyjątkiem jednego dodatkowego stopnia bezpieczeństwa. Podczas nakładania żywicy epoksydowej w pomieszczeniach szczególnie konieczne jest noszenie maski ochronnej, ponieważ procedura może generować niebezpieczne gazy.

Jak naprawić parapet wewnętrzny, jeśli jest zepsuty

Oczywiście będziesz potrzebować wymiany wykończenia. Możesz jednak dodać kilka dodatkowych etapów.

Krok 1. Dłutem odetnij cały kawałek złego wykończenia.

Krok 2. Uzyskaj nowe wykończenie okna w wybranym stylu i rozmiarze.

Krok 3. Zmierz wymiary okna, w którym będziesz wymieniać listwę. Zanotuj swoje pomiary i przenieś je na nowe komponenty.

Krok 4. Wykonuj cięcia tam, gdzie je zaznaczyłeś. Cięcia na lamówki mają zwykle 90 stopni, chociaż pomocne może być sprawdzenie odrzuconego elementu i wykorzystanie go jako szablonu.

Krok 5. Uszczelnij obszar, w którym chcesz skleić nowe wykończenie, za pomocą uszczelniacza lateksowego, a następnie wsuń poprawkę.

Krok 6. Użyj gwoździ lub pistoletu do gwoździ, aby zabezpieczyć nowe wykończenie, a następnie wypełnij otwory po gwoździach wypełniaczem do drewna lub innym wybranym przez siebie rozwiązaniem.

Krok 7. Wykończ i odmaluj wykończenie.

Jak wykończyć parapety

To, jaki styl chcesz osiągnąć podczas renowacji parapetów drewnianych, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak często zaleca się, aby rozpocząć od przeszlifowania parapetu drobnoziarnistym papierem ściernym.

Następnie można nałożyć podkład bezpieczny dla drewna, aby poprawić przyczepność farby. Użyj farby zewnętrznej i nałóż co najmniej dwie warstwy.

Jak ponownie zabarwić parapet

Jeśli masz oryginalny kolor bejcy, poplamienie parapetów i skrzydeł jest tak proste, jak nałożenie bejcy, pozostawienie jej na kilka minut, a następnie wytarcie jej nadmiaru.

Jeśli nie masz oryginalnego koloru bejcy, będziesz musiał wybrać jedną z dwóch opcji.

Najprostszą metodą jest zabranie kawałka wykończenia z domu i zabranie go do sklepu z farbami w celu dopasowania. Wolimy usunąć mały kawałek wykończenia z szafy, która jest poza zasięgiem wzroku. Możesz użyć płynnych gwoździ lub innego kleju do wymiany wykończenia.

Drugim wyborem jest stworzenie własnego dopasowania. To jest coś, co większość ludzi robi często, ale zaleca się również posiadanie dużego zestawu do bejc z różnymi kolorami, pigmentami i barwnikami.

W rezultacie jest mało prawdopodobne, aby zadziałało to u wszystkich.

Możesz również polegać na swoich oczach, aby określić kolor. Wiele domów jest barwionych na popularne kolory bejc, takie jak Golden Oak.

Spróbuj, jeśli uważasz, że Twój kolor może być jednym z tych typowych odcieni bejcy. Wreszcie, aby nadać swoim oknom najlepszy wygląd, spróbuj nauczyć się zasłaniać okna bez zasłon.

Wniosek

Najlepiej wiedzieć, jak naprawić uszkodzony przez wodę parapet, aby w przyszłości zapobiec inwazji pleśni. Albo po prostu siedzisz ładnie, albo jesteś teraz dobrze wyposażony w wiedzę.