Jakie są niektóre mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek? 8 niesamowitych rzeczy do poznania!

Czy chcesz wiedzieć, jakie są niektóre mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek? Cóż, trafiłeś do właściwego artykułu, tutaj odpowiemy na Twoje pytanie i szczegółowo wyjaśnimy fakty i mity związane z dawstwem tkanek i narządów.

Faktem jest, że jako dawca narządów możesz uratować do 8 osób i podnieść standard życia kolejnych 50 innych. Innym faktem jest to, że istnieje wiele części, które można oddać, w tym serce, jelita, nerki, wątroba, płuca i trzustka, które są narządami. Kości, rogówki, zastawki serca, skóra, ścięgna i żyły to przykłady tkanek.

Jakie są niektóre mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek? 8 niesamowitych rzeczy do poznania!

Aby uzyskać jasną koncepcję, przeczytaj ten artykuł na końcu! Zacznijmy wyjaśniać.

Mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek

Dawstwo narządów i tkanek jest w rzeczywistości procesem ratującym życie. Ludzie zawsze chcą poznać mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek. Jakie są więc mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek? Cóż, dla twojej wiedzy, omówiliśmy tutaj osiem mitów i faktów dotyczących dawstwa tkanek i narządów.

#1. Mit: Dawstwo organów i tkanek szkodzi ciału

Oto fakty: Oddane narządy i tkanki są usuwane chirurgicznie i nie pozostawiają blizn. Nie ma wyraźnych dowodów na dawstwo, ponieważ ciało dawcy jest ubrane do pochówku. Po oddaniu oka wszczepia się mechaniczne oko, powieki są zamknięte i nikt nie potrafi odróżnić. W miejscu, z którego usunięto kość po oddaniu kości, wszczepia się trzon. Podczas przeszczepu tkanki skórnej z pleców dawcy usuwana jest cienka warstwa skóry, porównywalna do pęcherzy. Przeczytaj więcej o tym, czym jest oddawanie tkanek.

#2. Mit: dawstwo narządów jest zabronione przez religię

Oto fakty: Wiele poglądów duchowych albo dopuszcza dawstwo narządów, albo pozostawia to do wyboru danej osoby. Jeśli nie masz pewności co do punktu widzenia swojej wiary, poproś swojego duchowego przywódcę o wyjaśnienie. Dawstwo i przeszczepianie narządów i tkanek nie są mile widziane przez żadną religię. Ale z drugiej strony religie promują akcję datków, a jaki może być bardziej znaczący rodzaj ofiary niż zapewnienie życia?

#3. Mit: dawstwo narządów wiąże się z kosztami rodziny dawcy

Oto fakty: Rodzina dawcy nigdy nie jest karana za oddanie narządów i tkanek. Jeśli jednak rodzic podejrzewa, że ​​postawiono mu niesłuszne zarzuty, powinien natychmiast skontaktować się z lokalną agencją przeszczepiania narządów, aby rozwiązać problem.

#4. Mit: dawstwo narządów jest możliwe dla każdego

Oto fakty: Lekarze pobierają organy od osób, które mają zdrowe serce, które nadal pompuje. Chirurdzy nie chcą ważnych narządów i tkanek od dawców, którzy są faktycznie bezużyteczni i przestali oddychać. Tylko nieliczne schorzenia uniemożliwiają komuś pobranie narządów. Standardy medyczne określają użycie narządu i tkanki. Tylko określone narządy mogą nie kwalifikować się do dawstwa, podczas gdy inne są dopuszczalne. Tylko lekarze mogą zweryfikować, czy przyszłe narządy i tkanki danej osoby nadają się na prezent w momencie śmierci. Wpływowy nowotwór, obecny HIV i aktywny wirus należą do chorób wykluczających dawstwo. Dowiedz się, jak wygląda proces dawstwa narządów.

#5. Mit: Mam mniej niż osiemnaście lat. Jestem zbyt niedojrzały, aby podjąć taką decyzję.

Oto fakty: Zgodnie z prawem, to prawda. Z drugiej strony Twoi rodzice mają uprawnienia do zatwierdzenia tej decyzji. Możesz powiedzieć swojej rodzinie, że chciałbyś wnieść swój wkład, a oni mogą wyrazić zgodę na zrozumienie, że tego chcą ich dzieci. Dzieci również wymagają przeszczepów narządów i często potrzebują tkanek mniejszych niż te dostępne dla dorosłych. Nie ma ustalonego limitu wieku. Narządy i tkanki od dawców w wieku 70 i 80 lat zostały skutecznie przeszczepione. Specjaliści określają, że tkanki i narządy są najbardziej odpowiednie do przeszczepu w momencie śmierci.

#6. Mit: Serce, wątroba i nerki to jedyne narządy, które można podać

Oto fakty: To nie była prawda. Można również przeszczepiać inne tkanki i narządy, w tym trzustkę, płuca, jelito cienkie i grube oraz żołądek. Dawstwo tkanek obejmuje przeszczep skóry, kości, mięśnia sercowego i więzadeł. Pomocne może być poznanie korzyści płynących z dawstwa narządów.

#7. Mit: lekarze OIOM nie będą próbowali mnie ratować, jeśli wiedzą, że jestem dawcą narządów

Oto fakty: W rzeczywistości nie było to poprawne. Jeśli cierpisz na poważne choroby, takie jak rak, białaczka i inne ciężkie choroby, i jesteś zabrany do szpitala, pierwszym celem lekarzy jest ratowanie życia pacjenta. Następnie, tuż po śmierci mózgu (zmarły dawca), przyjmą dawstwo narządów. Co więcej, zespół lekarzy, który Ci pomaga, to nie to samo, co zespół chirurgiczny. Na przykład personel transplantologów opiekuje się pacjentem na pamięć niż inni pracownicy szpitala.

#8. Mit: Co dzieje się dalej, gdy pacjent wraca do zdrowia po śmierci mózgu

Oto fakty: Ten przypadek jest rzadki i zazwyczaj nigdy nie zdarza się, że pacjent wraca po śmierci mózgu. Kryteria kwalifikacyjne określające, czy dana osoba jest martwa mózgiem, są surowe i złożone. A pacjenci, którzy chcą przenieść swoje tkanki i narządy, poddawani są dalszym badaniom, aby upewnić się, że pacjent umrze.

To okładka!

Dokładamy wszelkich starań, aby napisać ten artykuł, aby każdy czytelnik poszukujący mitów i faktów dotyczących dawstwa narządów i tkanek otrzymał odpowiedź. Więc teraz odpowiedzieliśmy na twoje pytanie: jakie są niektóre mity i fakty dotyczące dawstwa narządów i tkanek. Miłego dnia, moi przyjaciele!