Jak wyczyścić rdzę z żeliwnego pieca? 4 proste kroki, które powinieneś wypróbować!

Irytuje Cię, że nie wiesz, jak usunąć rdzę z żeliwnego pieca? Nie mów nic więcej, ponieważ te artykuły Ci w tym pomogą! Żeliwo jest tak mocne i trwałe, że może służyć przez całe życie. Wystarczy trochę nieostrożności, aby zmienić go z majestatycznej czerni w czerwonawy i wyglądający na zniszczony bałagan, pomimo sztywnego materiału.

Uszkodzenia rdzy mogą wystąpić w wyniku przechowywania przedmiotów w wilgotnym klimacie, odpowiedniego doprawiania naczyń kuchennych lub malowania mebli farbą antykorozyjną. Na szczęście większość z nich to odwracalne uszkodzenia powierzchni, jeśli włożysz trochę wysiłku i czasu. Użyj tych wypróbowanych i prawdziwych technik usuwania rdzy, aby ta patelnia lub ławka ogrodowa były godne pamiątek.

Jak wyczyścić rdzę z żeliwnego pieca? 4 proste kroki

Kroki czyszczenia rdzy z pieca żeliwnego

Zadbany piec żeliwny może być wspaniałym punktem centralnym w Twoim domu. Jednak rdza może zmienić żeliwny piec w paskudztwo po dłuższym wystawieniu na działanie wilgoci.

Rdza jest nie tylko nieestetyczna, ale także wytwarza drobny pył, którego nie chcesz wdychać. Nie chcesz też, aby rdza przeżerała twój żeliwny piec i uczyniła go bezwartościowym. Na szczęście wyeliminowanie rdzy powierzchniowej z żeliwnego pieca jest dość prostym zadaniem. Oto kroki, jak usunąć rdzę z żeliwnego pieca:

Krok nr 1. Miej na uwadze bezpieczeństwo

Usuwanie rdzy powierzchniowej z żeliwnego pieca jest proste, ale naprawa pieca, który już został zniszczony przez rdzę lub całkowicie jej uległ w postaci ziejących otworów, to inna historia.

Jeśli rdza posunęła się do tego stopnia, że ​​metal wymaga wymiany, powinieneś poszukać eksperta zaznajomionego z naprawą i spawaniem żeliwnych pieców na drewno. Niestety, poważne naprawy żeliwnego pieca nie są doskonałym projektem DIY, ponieważ nie chcesz, aby piec się zepsuł i spowodował pożar w domu.

Jest to prawdopodobnie tylko rdza powierzchniowa, jeśli wiesz, jak długo rdza jest na kuchence i szybko się nią zajmujesz, jeśli możesz przesuwać metal rękami lub młotkiem. A jeśli płatki rdzy łatwo odklejają się warstwami, w metalu utworzyła się już dziura.

Po upewnieniu się, że masz do czynienia tylko z rdzą powierzchniową, upewnij się, że masz cały niezbędny sprzęt ochronny. Noś maskę na twarz i okulary ochronne, aby uniknąć rdzy w oczach lub płucach. Następnie upewnij się, że pracujesz z żeliwnym piecem, który ostygł i nie jest rozpalony, aby się nie poparzyć.

Krok 2. Odbierz swoje zapasy

Oprócz standardowego wyposażenia ochronnego będziesz potrzebować techniki usuwania rdzy. Możesz użyć szczotki drucianej, ale wiertarka z nasadką z włosia wystarczy, jeśli nie znosisz podnosić rąk. Ewentualnie wynieś piec na zewnątrz i wypiaskowaj go.

Wtedy będziesz potrzebował czegoś do usunięcia luźnej rdzy. Wystarczy odkurzacz sklepowy lub wilgotna ściereczka. Jeśli czyścisz swój piec na drewno czymkolwiek innym niż szczotką drucianą, pamiętaj, że pył rdzy osadza się na pobliskich meblach i wykładzinach. Na koniec wymagane jest użycie czarnej pasty do polerowania, gumowych rękawiczek do nakładania pasty i suchej szmatki do nakładania pasty. W przypadku pieców żeliwnych słynna jest pasta do polerowania czarnego rusztu Zebraline.

Krok 3. Usuwanie rdzy z żeliwnego pieca

Użyj swojego ulubionego narzędzia do szorowania, aby usunąć rdzę z pieca na drewno, nosząc środki ostrożności i odzież ochronną. Gdy żelazo pod powierzchnią jest ponownie odsłonięte, kolor powinien szybko zmienić się z pomarańczowego na brązowy lub czarny.

Usuń luźną rdzę z powierzchni pieca za pomocą wilgotnej szmatki lub odkurzacza sklepowego. Na koniec za pomocą suchego bawełnianego ręcznika nałóż czarną pastę do polerowania małymi kółkami. Możesz nałożyć kolejną warstwę po całkowitym wyschnięciu lakieru. Nie przegap tego kroku. Nawet jeśli uważasz, że Twój żeliwny piec wygląda pięknie po dobrym wyszorowaniu szczotką drucianą, aby zapobiec dalszemu powstawaniu rdzy, ważne jest, aby żelazko konserwować. Niezależnie od tego, możesz kliknąć tutaj i dowiedzieć się, jak pozbyć się rdzy z urządzeń domowych, aby uzyskać bardziej wiarygodne informacje.

Krok nr 4. Utrzymuj swój żeliwny piec suchy

Za dużo wody jest najczęstszym źródłem plam rdzy. Jeśli właściciel żeliwnych naczyń kuchennych nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z nadmierną wilgocią, naturalne może być dla niego po prostu rozpryskiwanie się wody na żeliwnym kuchence. Niestety obie opcje spowodują korozję bez wiedzy właściciela. I tak właśnie powinno się usuwać rdzę z żeliwnego pieca.

Wniosek

Jak usunąć rdzę z żeliwnego pieca? Gdy metalowe urządzenia są pozostawione bez nadzoru, tworzą się czerwonawo-brązowe plamy, powszechnie znane jako rdza. Wszelkie materiały metalowe, w tym łyżki, patelnie do pieczenia, garnki do gotowania, rowery, klucze, gwoździe, narzędzia, takie jak piły i hartownice, a także wszelkie inne metalowe urządzenia wykonane z żelaza, podlegają rdzewieniu.

Używanie w kuchni zardzewiałych urządzeń, takich jak naczynia kuchenne, nie zaszkodzi bezpośrednio. Regularne spożywanie rdzy, która jest związkiem żelaza i tlenu, może jednak być szkodliwe dla zdrowia.

Dlatego zaleca się usunięcie rdzy z metalowych urządzeń. I to były kroki, jak usunąć rdzę z żeliwnego pieca. Mamy nadzieję, że ten artykuł przyczynił się do usunięcia niechcianej rdzy z Twojego ukochanego żeliwnego pieca. Aby uzyskać więcej artykułów dotyczących pieców, oto kilka pomocnych przewodników na temat tego, czym jest katalityczny piec na drewno lub które pomogą Ci wybrać najlepszą opcję dla pieców na pellet!