Jak wyczyścić pleśń z otworów wentylacyjnych AC: łatwy przewodnik w 4 krokach dla majsterkowiczów

Ponieważ pleśń, pleśń i zarodniki mogą być wszędzie, korzystając z przejażdżki w powietrzu poruszającym się po Twojej posiadłości, musisz wiedzieć, jak usunąć pleśń z otworów wentylacyjnych — a my przedstawimy to w czterech krokach. Z pewnością mogą dotrzeć wszędzie, gdzie dociera powietrze, a te otwory wentylacyjne są tak dobrze ustawione, że nawet nie zauważysz, że jest ich już dużo.

Otwory wentylacyjne AC mogą być ukryte, ale mają kluczowe znaczenie dla pełnej funkcjonalności danej konstrukcji. Ponieważ są to kanały, które służą jako drogi dla świeżego powietrza z zewnątrz, które dociera do Twoich pomieszczeń, wymagają również okresowej uwagi, to znaczy, jeśli chcesz oddychać powietrzem wysokiej jakości.

Jak wyczyścić pleśń z otworów wentylacyjnych AC: łatwy przewodnik w 4 krokach dla majsterkowiczów

Wysokie budynki i masywne wieże zwykle zatrudniają zespół, który skupia tę uwagę zgodnie z harmonogramem, co w większości przypadków jest ich jedyną troską o ich wypłatę. Małe firmy, użytkownicy leasingu i praktyczni właściciele domów biorą na siebie tę pracę, zwłaszcza konieczność sprawdzania takich otworów wentylacyjnych w określonym czasie.

Kroki czyszczenia pleśni w otworach wentylacyjnych AC

Otwory wentylacyjne przekazują powietrze z zewnątrz do Ciebie, dzięki czemu mogą przenosić nawet niepożądane drobne rzeczy, aby się zawiesić. Grzyby i ich zarodniki należą do tej kategorii, więc mogą przeniknąć do twoich otworów wentylacyjnych, a jeśli filtr w tych przewodach jest w złym stanie, może zacząć się gromadzić pleśń.

Regularne czyszczenie otworów wentylacyjnych HVAC jest zwykle zaplanowane w odstępach lat (około 3-5 lat). W przypadku nieregularnych i nagłych przypadków śmierdzących pomieszczeń, zwłaszcza zatęchłych typowych dla inwazji pleśni, mamy kilka kroków, aby je usunąć.

Krok 1. Przygotuj sprzęt i narzędzia do czyszczenia

Przygotowanie powinno być pierwszym krokiem w czyszczeniu czegoś tak niezwykłego jak nawiewy klimatyzacji, co oznaczałoby zebranie wszystkiego, czego potrzebujesz. Potrzebujesz odkurzacza (najlepiej HEPA) zdolnego do zasysania i filtrowania zarodników i pleśni, roztworu zabijającego pleśń, detergentu, gąbki i szmat do suszenia.

Po zabraniu wszystkich tych przedmiotów w pobliżu otworów wentylacyjnych, które czyścisz, musisz skutecznie przygotować roztwór czyszczący, który będzie działał przeciwko pleśni. Chociaż dostępnych jest wiele komercyjnych produktów na pleśń, roztwór wybielacza wystarczy do użytku domowego lub biurowego.

Wymieszaj wybielacz z wodą, aby uzyskać 10% roztwór (10 ml wybielacza na każdy litr wody). Pamiętaj, aby wlać wybielacz do odmierzonej wody, a nie odwrotnie.

Krok 2. Wyłącz AC i odkurz przez otwory wentylacyjne

Po odpowiednim wymieszaniu roztworu należy wyłączyć klimatyzator i odłączyć go od gniazdka, ponieważ później podczas pracy z wodą może dojść do porażenia prądem i zwarcia. Pozostaw AC na co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem czyszczenia.

Podnieś próżnię i przeprowadź ją przez całą pleśń i pleśń, które widzisz w urządzeniu. Możesz odkręcić kilka śrub, jeśli wiesz, jak działa twoje urządzenie, a także odkurzyć wnętrze.

Zanotuj części, które wyjmujesz, aby zwrócić później i odłóż odkurzacz po użyciu.

Krok 3. Wytrzyj otwory wentylacyjne roztworem wybielacza

Próżnia powinna teraz zmniejszyć masę pleśni w twoich otworach wentylacyjnych. Kolejna część to wycieranie powierzchni otworu wentylacyjnego środkiem przeciw pleśni.

Nasącz gąbkę przygotowanym wcześniej roztworem i przetrzyj wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię otworów wentylacyjnych. Pamiętaj, aby ograniczyć narażenie klimatyzacji na wodę, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, aby uniknąć uszkodzeń.

Zawsze wyciśnij nadmiar płynu z gąbki przed i po wytarciu.

Krok 4. Wytrzyj mydłem i wysusz

Detergent wymieszać z wodą i ponownie przetrzeć nim powierzchnie otworów wentylacyjnych. Pomoże to zmniejszyć smród wybielacza z urządzenia i uniknąć późniejszych niepokojących zapachów w pokoju.

Następnie osusz cały klimatyzator szmatami, które wcześniej przygotowałeś. Możesz uruchomić AC z kolejną rundą próżni, aby upewnić się, że nie pozostały w nim brud i grzyby.

Jeśli zamierzasz kupić nowy klimatyzator, oto artykuł o tym, ile kosztuje uruchomienie klimatyzatora 10000 BTU.

Co powoduje pleśń w otworach wentylacyjnych AC?

Wzrost pleśni na dowolnej powierzchni można zwykle sprowadzić do dostępności wszystkich kryteriów przetrwania, co jest często przedstawiane przez AC, a tym samym przez ich otwory wentylacyjne. Otwory wentylacyjne to ciemne przestrzenie, w których mogą gromadzić się substancje organiczne, przez które zarodniki mogą się rozwijać, a jeśli takie zarodniki zostaną tam przeniesione, wilgoć jest wszystkim, co jest niezbędne do zasiedlenia.

Niestety, te klimatyzatory pobierają wilgoć, aby pomóc w kondycjonowaniu powietrza, które może również trafiać do kanałów, wspierając rozwój pleśni. Kondensacja występuje również w tych otworach wentylacyjnych, które pomagają przedłużyć pobyt pleśni.

Aby w pełni temu przeciwdziałać, przeczytaj ten artykuł o tym, co powoduje kondensację na otworach wentylacyjnych klimatyzatora.

Czy usługi sprzątania usuwają pleśń w otworach wentylacyjnych klimatyzacji?

Usługi sprzątania specjalizujące się w czyszczeniu klimatyzacji i otworów wentylacyjnych zwykle obejmują przypadki pleśni podczas ich pełnego czyszczenia. Niektórzy z nich byliby wdzięczni za wezwanie ich z wyprzedzeniem i poinformowanie ich o obecności pleśni w celu przygotowania profesjonalnego środka czyszczącego, aby zapewnić, że grzyby nie powrócą.

Usługi sprzątania zazwyczaj mają za zadanie pełne zamiatanie obszarów, do których nie można dotrzeć. Dlatego potrafią wymienić opłaty warte wszystkie lata, które możesz spędzić, nie martwiąc się o grzyby.

Wniosek

Nie jest łatwo nauczyć się, jak usunąć pleśń z otworów wentylacyjnych, ponieważ może istnieć niebezpieczeństwo związane z elektrycznością. Mimo to, pomyślne zrobienie tego samemu jest czymś, czym można się pochwalić.