7 skutecznych wskazówek, jak zapobiegać powstawaniu pleśni na sidingu winylowym

Upewnij się, że żadne pnącza ani gałęzie drzew nie dotykają ściany i pozwól, aby padało na nią bezpośrednie światło słoneczne. Są to najlepsze sposoby zapobiegania pleśni na sidingu winylowym.

Materiał ten staje się sławny wśród właścicieli domów ze względu na swoją estetykę i rozsądną cenę. Jednak może być podatny na uszkodzenia przez wodę i tworzenie się pleśni, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowany.

7 skutecznych wskazówek

Co to jest siding winylowy?

Ten materiał jest drugą powłoką Twojego domu nad oryginalnymi ścianami Twojego domu. Jest wykonany z polichlorku winylu (PVC) i jest jednym z najtańszych materiałów sidingowych.

Nie wymaga konserwacji i jest łatwy w instalacji. Dlatego wielu właścicieli domów uwielbia używać sidingów winylowych do ścian zewnętrznych.

Siding winylowy również nie wymaga malowania, więc jest bardziej opłacalny niż inne materiały. Odcienie są zapiekane w arkuszach, dzięki czemu nie będą łatwo odpadać.

Te prześcieradła są dostępne w kolorach beżowych lub pastelowych, więc są dobrym wyborem do domów. Niektórzy producenci opracowują również bogatsze kolory dla różnych budynków.

Przyczyny pleśni na sidingu winylowym

Wadą bocznicy winylowej jest jednak to, że jest podatna na uszkodzenia przez wodę. Ten problem pojawia się, gdy właściciele nie dbają odpowiednio o materiał. Wilgoć z uszkodzeń pozwoli na tworzenie się pleśni, co może być ryzykowne dla zdrowia Twojej rodziny.

Brak światła słonecznego

Stały odcień może umożliwić nasycenie wilgoci w winylu. Ta wilgoć jest idealną pożywką dla pleśni i innej zgnilizny.

Sok z drzewa lub winorośli

Sadzenie drzew zbyt blisko bocznicy może spowodować przyszłe problemy. Aerozole uwalniane przez te rośliny gromadzą się na twojej ścianie, a zarodniki pleśni żywią się materiałem organicznym.

Za dużo wilgoci

Siding winylowy jest generalnie wodoodporny, ale jeśli woda zbyt długo zalega na powierzchni, może przesiąkać przez szczeliny w materiale.

Co zrobić, gdy zauważysz inwazję pleśni

Gdy zauważysz oznaki pleśni, musisz ustalić, w jaki sposób powstała i rozwiązać problemy.

1. Sprawdź rury spustowe i rynny deszczowe

Jeśli zauważysz jakiekolwiek krople na tych rurach, musisz odetkać wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia. Czasami źródło może znajdować się na twoim dachu i spływać do twoich bocznic.

Uzyskaj profesjonalną pomoc w przypadku uszkodzonego dachu. Oto przewodnik po cenach naprawy dachu.

2. Sprawdź swoje kanały wentylacyjne

Para z tych kanałów pozwoli na rozwój pleśni. Zawsze sprawdzaj, czy w układzie wydechowym nie ma kondensacji.

3. Monitoruj swoje zraszacze

Być może zainstalowałeś zraszacze zbyt blisko ściany, a teraz stała wilgoć pozwoliła na rozwój pleśni. Wykonaj odpowiednie naprawy zraszaczy i upewnij się, że są skierowane z dala od ścian.

Proces krok po kroku usuwania pleśni z sidingu winylowego

Teraz, gdy rozwiązałeś problem z wyciekiem, musisz usunąć pleśń ze ścian. To szybki proces, który wymaga prostych środków chemicznych. Pamiętaj o używaniu rękawiczek, maski i gogli, aby chronić się przed latającymi zarodnikami.

Krok 1. Umyj obszar

Użyj myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego, aby zmyć luźny brud.

Krok 2. Zastosuj roztwór czyszczący

Możesz użyć komercyjnych środków czyszczących lub możesz zrobić własne w domu! Najpopularniejsze środki do czyszczenia pleśni to:

  • Mydło do naczyń
  • Wybielacz tlenowy
  • Biały ocet
  • Zwykły wybielacz

Pamiętaj, aby rozcieńczyć te produkty wodą przed nałożeniem ich na siding.

Krok 3. Szoruj obszar

Użyj miękkiej szczotki lub miękkiej szmatki i usuń całą widoczną pleśń.

Krok 4. Opłucz obszar

Użyj węża do zmycia środka czyszczącego. Zostaw swoją bocznicę do wyschnięcia na słońcu i gotowe.

Jak zapobiegać tworzeniu się pleśni

Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić właściciel domu, jest zabezpieczenie sidingów przed uszkodzeniem przez wodę i pleśnią! Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

1. Miej bezpośrednie światło słoneczne

Pleśń uwielbia wilgotne i ciemne miejsca, więc przeciwdziałaj temu, trzymając bocznice na słońcu. Wysokie temperatury mogą zabijać zarodniki, które osadzają się na twoich ścianach. Oto przewodnik na temat „jakiej temperatury umiera pleśń”.

2. Przycinaj drzewa i krzewy

Sok z tych roślin może stworzyć schronienie dla zarodników pleśni, a utrzymanie ogrodu w czystości może zapewnić bezpośrednie działanie promieni słonecznych na bocznice.

3. Miej regularny harmonogram sprzątania

Czynności konserwacyjne przeprowadzaj co kilka miesięcy. Użyj DIY środki czyszczące, które można znaleźć w domu, aby zaoszczędzić pieniądze.

4. Użyj środka czyszczącego odpornego na pleśń

Jeśli zdecydujesz się na komercyjny środek czyszczący, wybierz taki, który jest odporny na pleśń. Będzie chronić twoje bocznice przed unoszącymi się zarodnikami.

5. Usuń mech

Mech może rosnąć na twoich bocznicach, zwłaszcza gdy nie jest regularnie. Rośliny te powodują jednak wilgoć w strukturze i mogą być pożywką dla pleśni.

6. Utrzymuj rynny deszczowe i kanały wentylacyjne

Wyciek z tych rur może spowodować uszkodzenie przez wodę i gromadzenie się pleśni. Sprawdź, czy są w dobrym stanie bez pęknięć.

7. Dostosuj zraszacze

Upewnij się, że zraszacze są skierowane z dala od bocznicy i nie instaluj ich zbyt blisko domu.

Wniosek

Sidingi winylowe są doskonałym materiałem do Twojego domu, ale mogą zostać zniszczone przez plagę pleśni. Musisz powstrzymać tę poważną sytuację.

Możesz utrzymać ściany w czystości, jeśli wiesz, jak zapobiegać powstawaniu pleśni na sidingu winylowym. Twój piękny dom będzie chroniony przed pleśnią.