Ile istnień ratuje dawstwo narządów? Niesamowite fakty, które powinieneś wiedzieć!

Czy wiesz, ile istnień ratuje dawstwo narządów? Jeśli nie, nie martw się. Oto rzecz: w Stanach Zjednoczonych 106 744 mężczyzn, kobiet i dzieci potrzebuje przeszczepu.

A co najgorsze, w sumie siedemnaście osób umiera każdego dnia z powodu braku możliwości przeszczepu. Co więcej, do rosnącej listy oczekujących na przeszczep co minutę dodawana jest osoba.

Ile istnień ratuje dawstwo narządów? Niesamowite fakty

W Ameryce znaczna część populacji bezwarunkowo wspiera organizacje dawstwa narządów. Jednak tylko niektórzy Amerykanie są zarejestrowani jako dawcy narządów. Czytaj dalej ten artykuł, ponieważ będziemy Cię dokładnie edukować na ten ważny temat. I nawet jeśli zdajesz sobie z tego sprawę, nie ma nic złego w poznaniu dodatkowych informacji. Więc czytaj dalej!

Darowizny organów: przegląd

Pozwól nam teraz wyjaśnić, czym są dawstwa i przeszczepy narządów? Zasadniczo dawstwo narządów to proces, który odbywa się za prawną zgodą dawcy. Dawcy decydują, że chcieliby, aby ich narządy zostały wykorzystane w dobrej sprawie, gdy umrą. W związku z tym dawstwo narządów ma na celu uratowanie lub polepszenie życia innej osoby. A dzieje się tak, ponieważ oddany narząd jest przekazywany innej osobie, która go potrzebuje. Jak więc jest „dany” innej osobie?

Jest to możliwe dzięki transplantacji (zabiegowi medycznemu, w którym tkanka lub narząd innej osoby są wszczepiane do innego ciała w celach medycznych). Te darowizny mogą obejmować zdrowe narządy, które kwalifikują się do wykorzystania jako przeszczepy i zdrowe tkanki.

Przypomnij sobie, jak wspomnieliśmy, że dawca wyraża zgodę na oddanie narządów po ich śmierci. Jednak niektóre donacje narządów mogą mieć miejsce podczas życia dawcy, na przykład oddanie nerki, części wątroby, części trzustki, części płuc i części jelit. Podsumowując, możemy śmiało powiedzieć, że przeszczepianie narządów to jeden z najwspanialszych dodatków współczesnej medycyny.

Oto narządy i tkanki, które możesz oddać:

 • Wątroba
 • Nerka
 • Trzustka
 • Serce
 • Płuca
 • Jelito
 • rogówki
 • Ucho środkowe
 • Skórka
 • Kość
 • Szpik kostny
 • Zastawki serca
 • Tkanka łączna

Przeczytaj więcej o dawstwie i przeszczepianiu narządów: jak to działa.

Uratuj wiele istnień dzięki dawstwu narządów: wymagania

Jakie wymagania muszę spełnić, aby zostać dawcą narządów? Ludzie mogą szybko spełnić wymagania, aby zostać dawcami narządów. Oto następujące uwagi:

 • Dawca powinien być zdrowy fizycznie i psychicznie zdrowy.
 • Aby zakwalifikować się jako dawca narządów, muszą mieć co najmniej 18 lat.
 • Na koniec powinni podjąć dobrowolną decyzję o oddaniu darowizny samodzielnie, bez żadnej presji.
 • Na koniec powinni być dobrze poinformowani i rozumieć możliwe ryzyko i skutki zarówno dla odbiorcy, jak i dla nich samych.

Możesz przeczytać o tym, kto kwalifikuje się do dawstwa narządów.

Proces dawstwa narządów w celu ratowania życia

Aby zostać dawcą narządów, powinieneś podjąć następujące kroki:

Krok 1. Odwiedzanie rejestru dawców

Najpierw odwiedź swój regionalny rejestr dawców i zarejestruj się jako potencjalny dawca.

Krok #2. Wypełnianie wymaganego formularza

Możesz otrzymać wypełniony formularz, w którym poprosisz Cię o szczegóły dotyczące Ciebie oraz wszelkie niezbędne informacje związane z tą procedurą. Ten formularz może być dostępny online, w zależności od lokalnego systemu rejestru dawców.

Krok #3. Gra w oczekiwanie

Po tych dwóch krokach procedura staje się wysoce zależna od systemu dawcy w prowincji. Cóż, nie martw się, poprowadzą cię przez wszystko. Czasami przy ubieganiu się o prawo jazdy jesteś również pytany, czy jesteś zainteresowany zostaniem dawcą narządów. Dzieje się tak, ponieważ aby wystąpić, zostaną one umieszczone na Twoim prawie jazdy, jeśli zostaniesz dawcą. Oto dodatkowa wskazówka; powiedz swojej rodzinie o swojej decyzji. Ponieważ w niektórych szpitalach narządy dawcy. Zostajesz usunięty i przeszczepiony za zgodą rodziny. Dowiedz się, jakie są korzyści z dawstwa narządów.

Ile żyć ofiarowanych organów?

W tym akapicie pytanie; Ile istnień ratuje dawstwo narządów, słyszymy odpowiedź. Cóż, żeby wam to wyjaśnić, stosunek między zmarłym dawcą narządów a życiem, które mogą odpowiednio uratować, wynosi 1:8. Tak, dobrze to przeczytałeś. Niewiarygodne, prawda? Tak to się dzieje:

 • Dwie osoby są wolne od dializy, gdy nerki są oddawane.
 • Wątroba jest podzielona na dwie części i jest dzielona między dwie osoby. W ten sposób uratowane zostają dwa życia!
 • Podobnie płuca są dzielone między dwie osoby.
 • Trzustka i serce są również darowane.

Teraz, kiedy policzysz, zobaczysz, kiedy wszystkie te darowizny zostaną zsumowane. Ratują osiem istnień!

Oto powszechne błędne przekonanie dotyczące procedury dawstwa narządów:

Ludzie uważają, że dawca i biorca muszą dzielić pochodzenie etniczne lub rasę, aby można było oddać narząd. Cóż, to jest wielkie nieporozumienie! Organy nie są dopasowywane na podstawie pochodzenia rasowego lub etnicznego. Zamiast tego biorcy i dawcy z zupełnie różnych ras i pochodzenia etnicznego zwykle do siebie pasują. Najlepiej przeczytać, dlaczego dawstwo narządów jest obowiązkowe.

To okładka!

Mamy nadzieję, że wszystkie Twoje pytania, wątpliwości i nieporozumienia dotyczące tego tematu zostały wyjaśnione i mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na Twoje pytanie; ile istnień ratuje dawstwo narządów?