Jak wygląda mączniak prawdziwy: 3 znaki, na które należy zwrócić uwagę?

Mączniak prawdziwy to jedna z najczęstszych chorób, na jakie mogą natknąć się rośliny. Aby go złapać i leczyć, musisz przede wszystkim wiedzieć, jak wygląda mączniak prawdziwy.

W przeciwieństwie do zwykłych mikroorganizmów wywołujących grzyby, mączniak prawdziwy rośnie w suchych miejscach i w ciepłych warunkach pogodowych. Choroba ta zwykle powoduje łagodne przypadki, ale wirus mączniaka prawdziwego może poważnie zainfekować rośliny bez odpowiedniego leczenia lub interwencji ze strony właściciela.

Na szczęście zainfekowana roślina nie zaraża łatwo innych pobliskich roślin. Zarodniki pleśni, które powodują chorobę grzybiczą, są przenoszone w powietrzu i wymagają umiarkowanie wysokiej wilgotności, aby rozprzestrzenić się po całym ogrodzie.

W tym artykule przedstawimy listę objawów, aby wykryć rzeczywistą chorobę mączniaka prawdziwego i pomóc w leczeniu jej tak wcześnie, jak to możliwe. Co najważniejsze, wymienimy kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiegać szkodliwym infekcjom grzybiczym Twoich cennych roślin.

Jakie są objawy choroby mączniaka prawdziwego?

Być może widziałeś wiele razy mączniaka wysysającego się na twoich roślinach – po prostu go nie rozpoznajesz. Rozpoznanie objawów jest krokiem naprzód we wczesnym leczeniu mączniaka prawdziwego, zanim ostatecznie zaszkodzi całemu ogrodowi.

Jeśli zauważysz wymienione poniżej objawy, prawdopodobnie mączniak prawdziwy zatruje twoją roślinę.

1. Biały proszek posypany liśćmi

Kiedy mączniak prawdziwy zacznie rosnąć na roślinach, zobaczysz proszek przypominający mąkę rozsypany na wierzchniej stronie liści. Łodygi, spód liścia, a nawet owoce mogą być siedliskiem mączniaka roślinnego.

Pudrowe plamy mogą mieć kolor od białego do szarawego. Może to wystąpić na większości części liści, jeśli nie w całości.

Podczas uprawy ogrodu nie jest również niemożliwe napotkanie mączlików. Jeśli jesteś nowy w ogrodnictwie, oto artykuł o tym, jak pozbyć się mączlików, aby pomóc ci w tym scenariuszu.

2. Liście żółte do czarnych

W miarę postępu infekcji liście żółkną po całkowitym pokryciu ich białymi, okrągłymi plamami. Żółty może zmienić kolor na czarny, gdy liście wysychają, jeśli choroba nie zostanie natychmiast zwrócona uwagę.

3. Zniekształcanie i zginanie liści

Grzyb powoduje pękanie, skręcanie i zniekształcanie niektórych liści. Pleśń żywi się składnikami odżywczymi rośliny, powodując wysychanie i więdnięcie liści.

Nowe odrosty i liście mogą również przedwcześnie się starzeć, zanim ulegną infekcji. W końcu uschną i odpadną z rośliny.

Chociaż mączniak zazwyczaj opuszcza kwiaty i owoce, chore rośliny mogą kwitnąć lub rosnąć wolno i dawać plony niskiej jakości, gdy infekcja staje się ciężka.

Jakie rośliny są podatne na infekcję mączniakiem?

Generalnie nie ma roślin odpornych na choroby roślin, takie jak mączniak prawdziwy. Możesz jednak sprawdzić, czy twoja roślina jest jednym z tych typów, do których zakurzona pleśń często się wdziera:

  • Rośliny dyniowate, takie jak cukinia, ogórek, melon i dynia
  • Pomidory, papryki, winogrona
  • Rośliny kwiatowe, takie jak cynia, chryzantema, róże, dalie, słoneczniki

Podczas gdy wiele roślin jest bardziej podatnych na infekcje grzybami, jedna zarażona roślina w twoim ogrodzie nie oznaczałaby przeniesienia choroby na inną roślinę w pobliżu. Dzieje się tak, ponieważ istnieją gatunki grzybów powodujące pleśń, które atakują tylko określony typ rośliny.

Leczenie mączniaka prawdziwego za pomocą organicznych środków

To jest twoje następne pytanie po stwierdzeniu, że twoja roślina rzeczywiście ma infekcję mączniakiem prawdziwym. Zwróć uwagę, że podczas leczenia tej choroby roślin konieczne jest wykonywanie proaktywnych i trwałych działań, ponieważ obserwujesz początkowe oznaki infekcji.

Dzięki cudom całkowicie naturalnego leczenia możesz zapobiec dalszemu osłabianiu roślin przez mączniaka prawdziwego i rozprzestrzenianiu się choroby na te same rośliny. Aby to zrobić, możesz zastosować jeden z następujących organicznych środków:

Mleko

Cotygodniowe spryskiwanie liści mieszanką jednej części mleka i dwóch części wody dało eksperymentalnie obiecujące wyniki. Dzieje się tak, ponieważ mleko zawiera związki, które pomagają zwalczać chorobę i wzmacniają odporność rośliny.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu)

Połączenie tego składnika z łagodnym mydłem w płynie i wodą może stworzyć skuteczny lek. Rozpylenie tego na całej roślinie, gdy tylko wykryjesz pierwsze objawy, może bardzo pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom rośliny.

Biologiczny fungicyd (bio fungicyd)

Wiele biofungicydów jest zatwierdzonych jako organiczne, więc jest bezpieczne i gwarantuje skuteczność przeciwko grzybom. Nie pozostawia również pozostałości chemicznych.

Płynny środek grzybobójczy miedzi

Jest również certyfikowany jako organiczny i może kontrolować inne rodzaje bakterii oprócz mączniaka prawdziwego.

Woda

Czysta, wolna woda może zwalczać i rozpryskiwać wszelkie zarodniki próbujące żyć na powierzchni rośliny. Jednak wilgoć, którą może powodować, może wywołać wzrost pleśni w twoim ogrodzie, szczególnie na rosnących sadzonkach.

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się pleśni na kiełkujących nasionach, przeczytaj ten przewodnik, aby uzyskać pomocne instrukcje dotyczące eliminacji i zapobiegania.

Wniosek

Rozpoznanie, jak wygląda mączniak prawdziwy, jest równoznaczne ze znajomością natychmiastowego leczenia, które można zastosować w celu zwalczania choroby grzybiczej, zanim całkowicie zaszkodzi zdrowiu twoich roślin. Dodatkowo możesz wybierać spośród różnych środków zaradczych; możesz wybrać konwencjonalne fungicydy lub wybrać spośród mniej znanych opcji — bezpieczniejszych, organicznych metod leczenia.