Jak wybielić uszkodzoną przez wodę podłogę z twardego drewna: 3 pomocne sposoby

Na twardym drewnie słoje, ślady i plamy są regularne. Nie przejmuj się! Ten przewodnik dotyczący wybielania podłóg drewnianych uszkodzonych przez wodę zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wybielania, czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych.

Plamy z wody na podłogach z twardego drewna i meblach mogą sugerować, że są beznadziejnie uszkodzone. Istnieje jednak kilka sposobów na przywrócenie wyglądu podłóg drewnianych.

Jak wybielić uszkodzoną przez wodę podłogę z twardego drewna: 3 pomocne sposoby

Powieś tam! Zajmiemy się najłatwiejszymi sposobami wybielania podłóg uszkodzonych przez wodę.

Wybielanie podłóg drewnianych uszkodzonych przez wodę

W przypadku rozlania na podłogę drewnianą, szybkie wytarcie (i czasami odrobina roztworu czyszczącego) to na ogół wszystko, czego potrzeba, aby posprzątać bałagan. Jeśli jednak zignorujesz wycieki i inne wpadki, mogą one przekształcić się w trwałe plamy na podłodze z drewna.

Być może członek rodziny zostawił na noc pełną szklankę na podłodze lub ktoś nie posprzątał dokładnie rozlanej cieczy. Wybielacz zawsze będzie niezbędnym środkiem czyszczącym w naszym domu. Oto proste wskazówki, jak prawidłowo używać ich na podłogach z twardego drewna, w zależności od tego, jak poważne jest uszkodzenie przez wodę.

Metoda nr 1. Używanie komercyjnego wybielacza

Krok 1. Wykończenie kawałka drewna należy zeszlifować.

Uwaga: w kolejnych kilku krokach upewnij się, że nosisz rękawiczki.

Krok 2. Wcieraj niezbędny wybielacz domowy w plamę za pomocą starej szczoteczki do zębów lub pędzla.

Krok 3. Odczekaj dwie godziny, aż wybielacz wyparuje.

Krok 4. W ten sam sposób nałóż więcej wybielacza i pozostaw na noc.

Za pomocą tej metody usuwa się plamy wodne z głębi drewna. Po usunięciu kolorów drewno można wykończyć. Jeśli plama pozostanie, być może trzeba będzie użyć wybielacza do drewna.

Metoda nr 2. Korzystanie z wybielacza

Ciemne plamy wodne na drewnie są trudne do usunięcia. Uporczywe plamy można jednak usunąć, delikatnie wybielając drewno przy użyciu słabego domowego roztworu wybielacza. Ponieważ wybielacz jest żrący, do tego podejścia należy używać rękawic wodoodpornych.

Krok 1. Wymieszaj 50 procent zimnej wody i 50 procent wybielacza w misce do mieszania.

Krok 2. Za pomocą gęstej gąbki delikatnie nanieś roztwór na bejcę do drewna. Nie moczyć drewna w wodzie.

Krok 3. Pozwól na całkowite wysuszenie bielonego drewna. W zależności od pogody może to zająć dzień lub dwa.

Krok 4. Zbadaj wyniki. Jeśli potrzebne jest bardziej wytrzymałe rozwiązanie, dostosuj proporcje do 25% wody i 75% wybielacza i nałóż ponownie.

Metoda nr 3. Używanie wybielacza do drewna

Może być konieczne użycie wybielacza do drewna, aby usunąć uporczywe czarne plamy po wodzie.

Krok 1. Po usunięciu wykończenia drewna na twardej podłodze, użyj pędzla, aby nałożyć na drewno mieszany wybielacz do drewna.

Krok 2. Odczekaj 3-4 godziny, aby wybielacz do drewna zadziałał.

Krok 3. Nałóż gąbkę na dwie części wody i jedną część octu, aby zneutralizować wybielacz do drewna.

Krok 4. Gdy plama zniknie, wysusz drewno i wykończ je.

Usuwanie uporczywych plam ciemnej wody z drewnianych podłóg

Każdy stół z łuszczoną powierzchnią to prawdopodobnie fornir. Lite drewno jest odporne na łuszczenie.

Pęka lub pęka. Jeśli powłoka powierzchniowa została osłabiona lub zużyta, bezpośredni kontakt z wodą lub skondensowaną wilgocią może spowodować, że fornirowane drewno na dowolnym stole może się łuszczyć lub odkształcać.

Krok 1. Przeszlifuj obszar

Powierzchnię stołu zeszlifuj ręcznie za pomocą klocka ręcznego i papieru ściernego o ziarnistości 100. Tylko piasek równolegle do słojów. Przeszlifuj wszelkie luźne nitki, które zwinęły się lub oderwały od powierzchni stołu.

Krok 2. Rozjaśnij miejsce

Aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, wióry lub luźne włókna, które mogły znaleźć się pod fornirem, użyj sprężarki powietrza z dyszą powietrzną, aby rozpylić powietrze na stole. Jeśli niektóre z nich są uparte i nie wyjdą, ostrożnie zeskrob je końcówką szpachelki.

Krok 3. Zastosuj nowe wykończenie

Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi mieszania sproszkowanego kleju żywicznego z wodą. Zanurz końcówkę szpachli w kleju. Pozwól klejowi zeskrobać spodnią część luźnych kawałków forniru za pomocą mokrej szpachli.

Czy istnieją alternatywy dla wybielacza?

Jeśli szybko usuniesz plamę na powierzchni za pomocą jednej z alternatyw plażowych wymienionych w tym artykule, możesz ją usunąć. Jeśli jednak masz do czynienia z ciemniejszymi plamami, musisz być bardziej szczegółowy.

Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą wyeliminować typowe plamy z podłóg drewnianych bez użycia wybielacza.

  • Olej i tłuszcz – Zetrzyj plamy oleju i tłuszczu okrężnymi ruchami za pomocą mieszanki mydła do naczyń i wody.
  • Plamy po zwierzętach – wyszoruj obszar ręcznikiem zwilżonym w roztworze składającym się z czterech części wody i jednej części białego octu. Posyp zapach sodą oczyszczoną, aby go wchłonąć, a następnie odczekaj 10 minut i wytrzyj wilgotnym ręcznikiem.
  • Plamy wodne – Przykryj plamę ściereczką i prasuj gorącym żelazkiem na kilka minut.

Wniosek

Plamy na podłogach drewnianych mogą być brzydkie i rozpraszać z wielu powodów. Zanim zaczniesz się zbytnio męczyć z powodu skazy na drewnianej podłodze, pamiętaj, że być może uda Ci się usunąć plamę z pięknej drewnianej podłogi.

Możesz być w stanie wyleczyć plamę w zależności od rodzaju i głębokości plamy. Mamy nadzieję, że trzymamy kciuki, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania dotyczące „jak wybielić uszkodzoną przez wodę podłogę z twardego drewna.”