Jak usunąć pleśń ze zmywarki w 6 prostych krokach?

Być może zauważyłeś pleśń rosnącą znikąd i szukasz sposobu na usunięcie pleśni ze zmywarki. To jedna z tych rzeczy, które mogą powodować więcej niż tylko dyskomfort.

W rezultacie możesz mieć poważne obawy o stan swojego domu, a także o możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych spowodowanych pleśnią. To bezpośrednio w Twojej zmywarce, pleśń regularnie rozwija się.

Jak usunąć pleśń ze zmywarki w 6 prostych krokach?

Błoto, ciepło i ciemność sprzyjają rozwojowi pleśni w domu. Po prostu poświęcając nieco więcej uwagi swojej zmywarce, możesz odpędzić zarazki i zapewnić, że Twoje naczynia będą bez skazy w mgnieniu oka.

Dlaczego pleśń rośnie w mojej zmywarce?

Wzrost pleśni pochodzi z wilgoci, cząstek żywności i gorącego klimatu. Do rozwoju pleśni i pleśni potrzebne są składniki odżywcze, które można znaleźć w cząsteczkach jedzenia pozostawionych w zmywarce po ich użyciu.

Większość zmywarek ma na powierzchni plastikowy filtr, który zbiera resztki jedzenia, wewnętrzne boki i panele drzwi, pojemniki na sztućce i półki na naczynia. Są to znajome miejsca, w których gromadzą się cząsteczki jedzenia. Oto jak cząsteczki jedzenia zamieniają się w pleśń.

Jeśli nie czyścisz regularnie zmywarki, staje się ona pożywką dla pleśni i pleśni. Chociaż pleśń jest brzydka i niezdrowa, wnętrze urządzenia może zostać poplamione z powodu jej obecności.

Środki zapobiegawcze wraz z częstym czyszczeniem zapobiegają rozwojowi pleśni w zmywarce, a dokładne usunięcie pleśni przywraca spleśniałą zmywarkę do stanu sprzed powstania pleśni.

Jak pozbyć się pleśni w zmywarce?

Na szczęście nawet najbardziej uporczywe osady pleśni można usunąć i zapobiec ich powracaniu za pomocą podstawowych środków czyszczących.

Krok 1. Wyjmij dolny kosz na naczynia, wysuwając go. Zacznij czysto, wyjmując ze zmywarki wszystkie półki i tace ze sztućcami lub kosze. Gdy wyciągniesz półkę, sprawdź, czy nie ma na niej jeszcze naczyń.

Umyj ręcznie stojaki i tace w ciepłej wodzie z mydłem i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Dowiedz się więcej o płynach, które mogą zabić pleśń.

Krok 2. Należy wyjąć filtr. Filtr do zmywarki znajduje się na dole urządzenia.

Przez większość czasu ma okrągły kształt, który można znaleźć w pobliżu wirującego dziobka wody. Obróć górną ćwierć obrotu filtra w kierunku przeciwnym do kierunku zegara. Następnie lekkie pociągnięcie powinno wystarczyć, aby wyjąć go z uchwytu montażowego.

Krok 3. Włącz zlew i zanurz filtr pod ciepłą, płynącą wodą, aby zakończyć proces. Za pomocą gąbki kuchennej nanieś na filtr mydło do naczyń i delikatnie wytrzyj. Podczas pocierania filtra należy zachować ostrożność, ponieważ może być delikatny.

Krok 4. Używając miski do mieszania lub nieużywanej butelki ze spryskiwaczem, połącz 2 szklanki wrzącej wody i pół szklanki białego octu destylowanego. Posyp z roztworem spleśniałe miejsca i wszelkie uszczelnienia lub pęknięcia, w których może czaić się pleśń.

Upewnij się, że filiżanka jest otwarta i spoczywa na górnym koszu. Wyłącz zmywarkę i uruchom cykl gorącej wody na kuchence. Czyszczenie zmywarki octem pomoże wyeliminować wszelkie zabrudzenia lub pleśń, które się wokół niej rozwinęły.

Krok 5. Dokładnie wyczyść wnętrze zmywarki starą szczotką lub gąbką – zwracając szczególną uwagę na spód obrotowych ramion – a następnie dokładnie spłucz ciepłą wodą, aby zakończyć czyszczenie.

Krok 6. Dodaj sodę oczyszczoną i wrzuć na dno patelni. Na noc pozostaw sodę oczyszczoną w pralce, aby działała jej magia.

Rozpocznij wymianę koszy i uchwytu na przybory w zmywarce po umyciu wszystkich powierzchni. Aby zakończyć procedurę czyszczenia, uruchom pralkę w najgorętszym możliwym cyklu. Po wyczyszczeniu umieść przedmiot w suszarce na dużym ogniu na około dziesięć minut, aby upewnić się, że jest całkowicie suchy.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni

Możesz rozważyć czyszczenie zmywarki raz w miesiącu. Pleśń może się gromadzić i powodować zagrożenie dla zdrowia, jeśli nie jest regularnie czyszczona. Oto kolejny pomocny przewodnik dotyczący usuwania pleśni ze ścian wewnętrznych.

Pomiędzy cyklami pozostaw drzwi otwarte, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Wilgoć może zostać uwięziona w zmywarce podczas zmywania, powodując wilgotne środowisko. Z tego powodu, podobnie jak żywność przechowywana w środku, Twoje urządzenie zapewnia idealne środowisko do rozmnażania się pleśni.

Pamiętaj, aby umieścić detergent w zmywarce, mimo że nie ma naczyń do zmywania. Aby zapewnić maksymalne warunki sanitarne, pamiętaj o włączeniu ustawienia „dezynfekcji” w zmywarce. Zwiększenie temperatury wody spowoduje dokładniejsze czyszczenie urządzenia.

Wniosek

Wiedząc, jak usunąć pleśń ze zmywarki, możesz wykonać nasze kroki. Ponadto podczas pracy z silnym środkiem czyszczącym zawsze używaj sprzętu ochronnego, takiego jak rękawiczki i maska ​​na twarz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, dowiedz się, ile kosztuje inspekcja formy.

Nigdy nie łącz wybielacza z żadnym innym środkiem chemicznym lub roztworem czyszczącym. Pozwól na odpowiednią wentylację podczas pracy, otwierając okna.