Jak usunąć plamy pleśni z dywanu: 3 skuteczne sposoby?

Szukasz wskazówek, jak usunąć plamy pleśni z dywanu? Drobne ciemnobrązowe lub czarne kółeczka są często pierwszymi oznakami pleśni na orientalnym dywanie.

W konfrontacji z plamą pleśni na dywanie, jak wygodny możesz być? Delikatnie mówiąc, nie jest to najprzyjemniejsze przeżycie.

Jak usunąć plamy pleśni z dywanu: 3 skuteczne sposoby?

To znak, że dywan jest w wilgotnym otoczeniu. Pleśń może się rozprzestrzeniać, jeśli nie potraktujesz tej sytuacji skutecznie.

Nie martw się; możesz usunąć pleśń z dywanu za pomocą kilku wypróbowanych i przetestowanych procedur! Oto niektóre z nich, które mogą Ci pomóc.

Jak pozbyć się plam pleśni z dywanu

1. Usuń dywanik i dodaj gazetę

Najpierw wyjmij dywan z dotychczasowego miejsca i upewnij się, że jest w stosunkowo suchym miejscu. Rozważ wystawienie dywanu na zewnątrz, jeśli pogoda dopisuje.

Podczas noszenia ochronnej maski oddechowej należy zdjąć dywan wokół dotkniętego obszaru i wszelką wilgotną lub zagrzybioną wyściółkę. Możesz użyć wentylatorów i osuszaczy do wysuszenia dywanu i podłogi przez co najmniej 48 godzin.

W miejscu mocno nasłonecznionym umieść go na wyczyszczonym plastikowym arkuszu. Przygotuj się na złą pogodę, tworząc odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu.

Aby podłoga była czysta i sucha, rozłóż na niej gazetę i włącz wentylatory. Usuń tyle pleśni z dywanu, ile to konieczne, za pomocą odkurzacza.

Możesz użyć odkurzacza po obu stronach wykładziny. Unikaj rozprzestrzeniania zarodników pleśni przez jak najszybsze wyrzucenie worka próżniowego.

Aby uzyskać dodatkowy przewodnik, oto jak sprawdzić, czy pod dywanem jest pleśń.

2. Używanie sprayu przeciw pleśni

Następnie możesz spryskać dywan sprayem przeciw pleśni, postępując zgodnie z instrukcjami produktu. Ważne jest, aby dokładnie zwilżyć dywan ze wszystkich stron.

Można również spryskać podłogę sprayem przeciw pleśni. Pozostaw spray przeciw pleśni do wyschnięcia przed dokładnym spłukaniem.

Nie można zabić zarodników pleśni mydłem i ciepłą wodą, więc będziesz potrzebować roztworu przeciw pleśni.

Użyj mieszanki tlenu, wybielacza i wody, aby utwardzić plamy na powierzchni dywanu po dokładnym wysuszeniu. Powtórz ten proces tyle razy, ile to konieczne, aby usunąć plamy.

Aby upewnić się, że wszystko jest dokładnie suche między procesami, cały czas włączaj wentylator. Dywan można odnowić po dokładnym wyczyszczeniu wszystkiego.

3. Połącz sok z cytryny i sól

Alternatywnie możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów, aby ostrożnie usunąć plamę. Możesz wlać miksturę do dotkniętych obszarów, łącząc sok z cytryny i sól.

Po 30 minutach użyj szczotki do szorowania, aby delikatnie usunąć mieszaninę. Za pomocą odkurzacza usuń wszelkie pozostałości, które mogą pozostać.

Po przygotowaniu roztworu octu dodaj łyżeczkę bezwonnego płynu do naczyń i pół szklanki wody.

Użyj pędzla, aby go całkowicie wyszorować i ostrożnie, aby usunąć plamę. Użyj świeżej, suchej szmatki do dotkniętego obszaru.

Następnie poczekaj, aż dywan całkowicie wyschnie. Powtórz tę technikę, jeśli plama nie ustąpi.

Użyj sody oczyszczonej jako alternatywy

Można użyć sody oczyszczonej do wysuszenia dywanu, jeśli nadal jest w nim wilgoć. Ta technika jest idealna, jeśli otoczenie dywanu uniemożliwia naturalne wysychanie.

Często zaleca się stosowanie sody oczyszczonej, nawet po całkowitym usunięciu plam. Właściwości adsorpcyjne sody oczyszczonej wyeliminują wszelkie pozostałe zapachy.

Pozostaw sodę na dywanie do dwóch dni. Następnie użyj odkurzacza, aby pozbyć się bałaganu.

Upewnij się, że unikasz kontaktu z zarodnikami pleśni. Podczas wykonywania tego zadania zalecamy używanie rękawiczek, okularów i maski na twarz.

Jak zapobiegać pleśni na dywanie

Pleśń nie rozwinie się na dywanach orientalnych, jeśli będą one przechowywane w czystych i suchych warunkach. Pamiętaj, że w powietrzu nie powinno być zbyt dużo wilgoci.

Jeśli to konieczne, napraw wszelkie wycieki w dachu lub rurach. Delikatne dywany mogą wymagać systemów klimatyzacji lub osuszaczy w niektórych pomieszczeniach, szczególnie w miejscach wilgotnych.

Regularnie sprawdzaj uszkodzone dywany po infekcji pleśnią. Zastanów się nad ustaleniem planu regularnych przeglądów dywanów.

Każdy dywan jest podatny na pleśń, ale te porażone wcześniej są bardziej podatne na ponowne plagi.

Dzięki odpowiedniej konserwacji można znacznie przedłużyć żywotność dywanu. Upewnij się, że wyjmujesz dywan z wilgotnego otoczenia.

Jeśli wylejesz wodę lub cokolwiek innego na dywan, natychmiast go usuń. Dokładnie go wyczyść i pozostaw do wyschnięcia na słońcu.

Specjalistyczne czyszczenie parą to jedyna technika usuwania takich plam z włókien dywanu. Jeśli powyższe procedury zawiodą, skontaktuj się z przeszkolonym specjalistą.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, oto jak wygląda pleśń na dywanie.

Wniosek

Jeśli nadal szukasz dodatkowych sposobów na usunięcie plam pleśni z dywanu, ponieważ problem nadal istnieje, rozważ poproszenie specjalisty o przewodnik. Eksperci są jedynymi osobami, które wiedzą o rozwoju, eliminacji i zapobieganiu pleśni.