Jak pozbyć się pleśni pod dywanem: łatwy przewodnik w 3 krokach

Pierwszym krokiem do pozbycia się pleśni pod dywanem jest ocena uszkodzeń. Nie wszystkie dywany zanieczyszczone pleśnią można uratować.

W takich sytuacjach ocena stanu pozwoliłaby zaoszczędzić czas i wysiłek. Zawarliśmy kroki w usuwaniu pleśni, a także dodatkową wiedzę na temat pleśni dywanowej.

Jak pozbyć się pleśni pod dywanem: łatwy przewodnik w 3 krokach

Formy i dywany

Zakażenie pleśnią w dowolnej części domu może być denerwujące. Jest to denerwujące z wielu powodów, ale problemy zdrowotne, które przynosi, są dość uciążliwe.

Wzrost pleśni jest denerwujący w domu, ale nie jest całkowicie nie do naprawienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń spod dywanu.

Przyczyny rozwoju pleśni na dywanach

Poznanie przyczyn rozwoju pleśni pomaga zapobiegać pleśni. Zapisaliśmy tutaj niektóre z powodów wzrostu pleśni dywanowej:

1. Uszkodzenie wody

Istnieje kilka form uszkodzeń spowodowanych przez wodę i wszystkie z nich są niebezpieczne, jeśli nie są kontrolowane. Pleśń wpływa na integralność strukturalną Twojego domu, zwłaszcza na drewniane konstrukcje Twojego domu.

Oto artykuł o tym, jak powstrzymać rozwój pleśni na uszkodzonym drewnie, który może pomóc w lepszym zrozumieniu szkód spowodowanych przez wodę.

Chociaż dywany nie gniją w wyniku zalania wodą, ich jakość może nadal być zagrożona. Niekontrolowane uszkodzenia dywanu spowodowane przez wodę, czy to z podłóg, czy z sąsiednich ścian, należy jak najszybciej naprawić.

2. Brak wentylacji

Słaba wentylacja w Twoim domu pomaga zatrzymać wilgoć, co prowadzi do rozwoju pleśni. Zanieczyszczenie pleśnią z powodu braku wentylacji zwykle ma miejsce w zimnych porach roku, kiedy wszyscy zamykają okna i drzwi.

Po pierwsze, ma to wpływ na ściany i podłogę, a po drugie, na dywan.

3. Wycieki płynów

Dywany są umieszczane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których bawią się dzieci i zwierzęta. Naturalnie, wycieki będą się pojawiać z napojów lub od zwierząt sikających na matę.

Jeśli nie zostaną natychmiast wyczyszczone, wycieki te doprowadzą do rozwoju pleśni z powodu wilgoci. Ponadto, jeśli rozlany płyn zawiera cukier, może służyć jako źródło pożywienia dla pleśni.

4. Problemy z utrzymaniem domu

Nagromadzony kurz, nieszczelne dachy i sufity, problemy z hydrauliką i pęknięte uszczelki okienne są objawami złej konserwacji domu. Wszystko to może również prowadzić do wzrostu pleśni.

Nieodkurzone dywany, w których zatrzymuje się kurz i wilgoć, są idealnym środowiskiem do osiedlania się zarodników pleśni. Aby zmniejszyć szanse na zarażenie się pleśnią, przeczytaj ten artykuł o zwalczaniu zarodników pleśni.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni na dywanach?

Poznanie przyczyn pleśni nie wystarczy. Musisz znać oznaki rozwoju pleśni, aby móc je zidentyfikować.

Nieprzyjemny zapach

Pleśń spod dywanu nie jest od razu widoczna. Trudno jednak przeoczyć spleśniały zapach.

Przeczytaj tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zapachu pleśni.

Alergie

Inną oznaką rozwoju pleśni w Twoim domu jest nasilenie reakcji alergicznych wśród członków Twojej rodziny. Prawdopodobnie będą to alergie na pleśń, jeśli znikąd dostaną katar i problemy z podrażnieniem oczu.

Usuwanie pleśni spod dywanu

Jeśli większość dywanu została uszkodzona, może być konieczna jego wymiana. Jeśli tylko niewielka część jest skażona pleśnią, wykonaj następujące czynności:

Krok 1. Usuń meble

Dywan zajmuje dużą przestrzeń w twoim pokoju. Musisz postawić na nim meble.

Co więcej, sprawdź, czy nie nabyły również pleśni.

Krok 2. Wyczyść dywan

Przed przystąpieniem do usuwania pleśni należy najpierw wyczyścić dywan parą. Użyj odkurzacza parowego wraz z detergentem i wodą, a następnie pozostaw dywan do wyschnięcia na zewnątrz.

Do czyszczenia dywanu można używać standardowych środków do czyszczenia dywanów lub dowolnego detergentu. Jednak, aby być bezpiecznym, najpierw wykonaj test punktowy, zanim czegokolwiek użyjesz.

Krok 3. Usuń plamy

Pleśń nieuchronnie powoduje plamy. Aby pozbyć się plam z pleśni, posyp obszar sodą oczyszczoną i pozostaw na noc.

Następnie ponownie odkurz dywan. Wyczyść również podłogę, na której jest zainstalowany dywan.

Uważaj również na ewentualne uszkodzenia podłogi lub sąsiednich ścian przez wodę. Ma to zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni na dywanie.

Wskazówki dotyczące zapobiegania pleśni dywanów

Znajomość odpowiednich środków zapobiegających pleśni jest również niezbędna, oprócz szukania sposobów naprawienia uszkodzeń spowodowanych przez wodę i wyeliminowania zarodników pleśni. Oto kilka naszych wskazówek dotyczących zapobiegania pleśni:

Zainwestuj w HVAC i osuszacze

Zimna pora roku sprawia, że ​​Twój dom jest bardziej podatny na rozwój pleśni. Dlatego zalecamy posiadanie odpowiedniego systemu HVAC lub osuszaczy w celu utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności.

Utrzymuj swój dom

Jednym ze sposobów zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i rozwojowi pleśni jest odpowiednia konserwacja domu.

Jak wspomniano wcześniej, nagromadzony kurz i problemy z wyciekami są objawami zaniedbanego domu. Są to proste problemy, które nawarstwiają się i mogą ostatecznie prowadzić do rozwoju pleśni.

Aby zapobiec zanieczyszczeniu dywanu pleśnią, należy go czyścić co tydzień. Odkurz go, aby uniknąć gromadzenia się kurzu i pozbyć się nieaktywnej pleśni.

Wniosek

Po dowiedzeniu się, jak pozbyć się pleśni pod dywanem i kilku wskazówkach dotyczących zapobiegania pleśni, mamy nadzieję, że jesteś przygotowany do radzenia sobie z pleśnią dywanu!