Jak pikować poduszkę: przewodnik w 5 krokach

Wiedza o tym, jak pikować poduszkę, może być zaletą, a podczas tworzenia projektu możesz zdać sobie sprawę, że jest to fajniejsze, niż początkowo sądziłeś.

Wielu często zastanawia się, dlaczego inni uwielbiają pikowanie. W końcu ponowne wykorzystanie nieużywanych tkanin do zrobienia czegoś innego może być dobrą rzeczą. Ale pocięcie idealnie cienkich ubrań na różne kształty i zszycie ich wszystkich razem wydaje się niepotrzebną pracą.

Jeśli jednak chcesz stworzyć projekt, który nie przypomina żadnego innego, najlepszym rozwiązaniem jest pikowanie. Możesz uszyć różne tkaniny o różnych kształtach i kolorach, aby stworzyć własny koc, poduszkę lub cokolwiek chcesz. Jest to również zabawna czynność łagodząca stres.

Czym właściwie jest pikowanie?

Jeśli ten pomysł jest dla Ciebie nowy, pikowanie odnosi się do procesu zszywania razem różnych warstw materiału. Chociaż kołdry są zwykle wykonane do przykrycia łóżek, można je również wykorzystać do przykrycia poduszek. Kołdry są zwykle wykonane z warstwy wyściółki między dwiema różnymi zszytymi ze sobą warstwami tkaniny.

To, co wyróżnia kołdry w porównaniu z innymi poszewkami, to fakt, że ich wzory i projekty służą jako podstawa szycia.

Jaka jest historia pikowania?

Czy wiesz, że koncepcja pikowania istnieje już od czasów średniowiecza? W rzeczywistości różne kolekcje kołder odkryto w Indiach, na Dalekim Wschodzie i w Europie! Termin „kołdra” dosłownie oznacza „poduszkę” lub „zagłówek” po łacinie.

Twój przewodnik dotyczący pikowania poduszki

Krok 1: Obejrzyj lub kup materiał

Zanim pójdziesz i wydasz pieniądze na materiał, lepiej najpierw mieć plan. Nie musisz koniecznie planować konkretnego wzoru na tkaninie. Zamiast tego wybierz kolory, które dobrze do siebie pasują. Oto kilka przykładów schematu kolorów.

Jeśli masz już w domu dodatkowe tkaniny, możesz użyć ich do stworzenia poszewki na poduszkę. Zbierz tyle, ile masz, niezależnie od rozmiaru i wzoru. Jeśli później materiał nie pasuje do projektu, o którym myślisz, możesz po prostu odłożyć je na bok.

Krok 2: przygotuj narzędzia i sprzęt do pikowania

Oprócz materiału na wzór, powinieneś mieć jeden na tylną okładkę, który powinien być tak duży, jak chcesz, aby Twoja poduszka była. Niektóre przykłady to między innymi poduszka dekoracyjna o powierzchni 16 cali kwadratowych i poduszka do spania o wymiarach 20 na 26 cali.

Pamiętaj, że powinieneś zostawić co najmniej cal dodatkowej szmatki ze wszystkich stron lub krawędzi prześcieradła. Jest to ważne, aby można było połączyć tylną i przednią stronę osłony. Zdobądź również gotową formę o odpowiednim rozmiarze lub wystarczającą ilość wypełnienia na poduszkę.

Nie zapomnij również o tkaninie mrugającej, która jest najlepiej o cal ze wszystkich stron większa niż rozmiar, który ustawiłeś dla swojej poduszki. Kierując się tymi samymi wymiarami, przygotuj podkład, taki jak muślin lub inne resztki materiału.

Aby zmniejszyć marszczenie, możesz użyć fastrygowania w sprayu. Jest to opcjonalne, ale jeśli chcesz uzyskać czystsze wykończenie, może pomóc. Ponadto na liście powinna znajdować się maszyna do szycia, igła i nić oraz szpilka do fastrygowania.

Krok 3: Wytnij materiał zgodnie z preferowanym wzorem

Najpopularniejszym wzorem byłyby naprzemienne kwadraty. Zasadniczo tkaniny o różnych kolorach lub wzorach są cięte na idealne kwadraty o równych rozmiarach. Możesz jednak stworzyć własny wzór i zamiast tego uformować poduszkę z różnych kształtów.

Możesz je tworzyć za pomocą szachownic, doskonałych trójkątów lub losowych kształtów. Na początek możesz wyszukać gotowe wzory pikowania poduszek. Stamtąd możesz odtworzyć go za pomocą dostępnej tkaniny lub kupić zgodnie z wybraną próbką.

Krok 5: pikuj poduszkę

Przed przystąpieniem do pikowania należy najpierw ułożyć wzór na poduszkę. Następnie połącz ze sobą wszystkie tkaniny za pomocą agrafek lub agrafek prostych, w zależności od tego, które z nich masz. Dopiero potem można przystąpić do zszywania pasków.

Po wykonaniu wzoru umieść go na wierzchu arkusza mrugnięcia i użyj fastrygi, aby zmniejszyć marszczenie. Pod nim połóż muślin lub podkład. Gdy wszystkie warstwy są idealnie wyrównane i przymocowane, zacznij pikować na maszynie do szycia.

Kiedy skończysz z pikowaniem, możesz przyciąć nadmiar materiału. Następnie przejdź do tylnej części pokrowca, obszywaj wszystkie boki, aby uzyskać czystsze krawędzie i przyszyj do pikowanego wzoru.

Jeśli zamierzasz włożyć wypełniacze, zostaw dla niego mały otwór, a następnie zamknij go. W przeciwnym razie możesz zamiast tego zrobić z niego poszewkę. Zszyj zamki błyskawiczne z jednej strony, włóż formularz, a następnie zamknij.

Ostatnie przemyślenia na temat pikowania poduszki

Przestrzeganie tego poradnika, jak pikować poduszkę, nie jest tak trudne, jak się wydaje. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś wykonywać takiej czynności, może to być dobry początek. Możesz również wykorzystać pozostałą tkaninę z tego projektu na pikowanie większej liczby poduszek lub innych rzeczy w domu.