Jak naprawić belkę klejoną uszkodzoną przez wodę: 5 prostych kroków DIY

Jako właściciel domu możesz czuć się odpowiedzialny za swój dom na więcej niż jeden sposób. Dlatego musisz wiedzieć, jak naprawić uszkodzoną przez wodę belkę z glulamu.

Belki klejone warstwowo są stosunkowo bardziej wytrzymałe niż stalowe, jak mogą powiedzieć budowniczowie domów. Jednak mają tę samą charakterystykę, ponieważ mogą korodować z powodu zalania.

Jak naprawić belkę klejoną uszkodzoną przez wodę: 5 prostych kroków DIY

Belki z glulamu są mocne, ale mogą być podatne na spadek, takie jak zginanie naprężeń, zagrożenie pożarowe i trzęsienia ziemi. Mogą również zamoczyć się, jeśli nie zdecydujesz się na wodoodporny klej samoprzylepny podczas pierwszej instalacji. Naprawiając to inżynierskie osiągnięcie, musisz tylko pamiętać, aby sprawdzić, naprawić i wzmocnić stopnie.

Co to jest belka z drewna klejonego warstwowo?

Być może poszedłeś do domu swojej babci lub poszłeś popływać w przyjaznym kąpielisku. Zwróć uwagę na smugi długiego drewna wraz ze sklepionymi sufitami.

Są to tak zwane belki z glulamu. Belki klejone warstwowo to wersja skrócona do drewna klejonego warstwowo.

Belki klejone warstwowo mają różne zastosowania; nie chodzi tylko o sufit. Te laminaty z drewna to materiały konstrukcyjne wzmocnione klejem przemysłowym. W zależności od gatunku drewna, mogą rzeczywiście przewyższać integralność stali.

Belki z glulamu radzą sobie z gięciem naprężeń i w tym celu są wyraźnie klasyfikowane pod kątem obciążenia zginającego. Na przykład ocena stempla 15F określa, że ​​belka może wytrzymać do 1500 funtów wagi.

To zależy od podłóg, filarów, belek, stropów i schodów. Posiadanie belek z glulamu jest przyjazne dla budżetu, elastyczne i stanowi ładny dodatek do Twojej estetyki.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę belkę klejoną z drewna klejonego

Krok 1. Sprawdź części niszczące

Naprawa mieszkania może być stresująca, ale nadal musisz ocenić te gnijące belki z klejonego drewna. Najczęściej woda może przesączać się przez te drobne odłamki.

Tak, kleje przemysłowe, takie jak poliuretan i melamina, naprawdę spełniają swoje zadanie. Jednak mogą się zużywać.

Załóż rękawiczki ochronne, aby nie dopuścić do odprysków. Następnie zauważ, że mogą czaić się grzyby. Najlepiej też nosić maseczki na twarz, aby zakryć nos przed możliwymi roztoczami.

Jeśli uszkodzenie jest blisko belek nośnych, pamiętaj, że może to być niebezpieczne. Z drugiej strony, jeśli istnieje niewielkie uszkodzenie spowodowane przez wodę, nie ma powodów do obaw.

Krok nr2. Sprawdź projekt i materiały

Czas na skrupulatny widok na sprawdzenie projektu. Jak wiecie, belki z glulamu nie są tylko jednym typem. Proste belki przęsłowe, belki napinające, belki wspornikowe i belki ściskane to wszystkie cztery typy.

Proste belki przęsłowe wspierają oba końce konstrukcji, a belki napinające są wykonane tak, aby zapobiec ucieczce czegoś. Belki wspornikowe są dłuższe niż proste belki przęsłowe, aby podtrzymywać ścianę. Wreszcie belki ściskane są również znane jako słupy, ponieważ stoją prosto do sufitu.

Pamiętaj, że powinieneś mieć odpowiednie narzędzia, ponieważ zwykły młotek i gwóźdź po prostu nie wystarczą do naprawy. Aby uzyskać lepszy wynik, użyj elektronarzędzi.

Krok 3. Zastąp zgniłe fragmenty

Załóżmy, że masz wszystkie potrzebne materiały. Wyciągnij drążek do podważania, aby odsłonić wnętrze belki z glulamu.

Często uszkodzenia powodowane przez wodę wpływają na powierzchnię drewna. Jednak woda może przeniknąć.

Załóżmy, że zgniłe części zostaną wyrzucone, zeszlifuj zadrapania, aby móc położyć kolejną warstwę drewna. To wymaga kolejnego kroku.

Zauważ, jak białe lub czarne plamy pojawiają się na meblach? Nazywa się je pleśnią.

Pleśń może pojawić się, gdy wilgoć przeniknie przez obiekt. Martwienie się nie stanowi problemu, ponieważ nie będziesz musiał biegać do sklepu, aby pozbyć się tych nieznośnych grzybów. Odrobina wybielacza, sody oczyszczonej, wody i mydła do naczyń powinna załatwić sprawę.

Krok 4. Wykonaj prace epoksydowe

Substancje chemiczne, takie jak żywica epoksydowa, są niebezpieczne w kontakcie ze skórą. Eksperci z DermNet NZ twierdzą, że mogą wystąpić typowe reakcje alergiczne na żywice epoksydowe. Zaczerwienienie i obrzęk to dwa objawy, na które należy zwrócić uwagę, więc załóż osobistą odzież ochronną.

Epoksydy to kleje termoutwardzalne, używane do klejenia przemysłowego i wyposażenia domu. Drewno klejone warstwowo łączy się za pomocą żywicy epoksydowej. Cienkie arkusze są następnie wzmacniane dzięki naturalnemu elementowi utwardzającemu i wysychającemu kleju.

Krok 5. Wzmocnij nową belkę

Przed przystąpieniem do przeróbki belki, belki powinny najpierw wyschnąć. Na tym etapie przyprowadź swojego kumpla, aby ci pomógł. Gdy wszystkie belki zostaną sklejone, przystąp do renowacji powierzchni.

Dobra ilość lakieru podnosi estetykę elementów z drewna klejonego. Pamiętaj, aby umieścić gwoździe po przeciwnych stronach, tak aby nie zwisały. Następnie na końce belek nałóż nową warstwę chemii klejącej i przymocuj ją do konstrukcji, którą chcesz naprawić.

Czy powinieneś w tym celu wezwać inżyniera budownictwa?

Powinieneś zadzwonić w tej sprawie do inżyniera budownictwa, jeśli szkody spowodowane przez wodę są zbyt daleko idące, aby je uratować. Inżynierowie budowlani od lat studiują i są ekspertami w branży budowlanej.

Z drugiej strony, skontaktuj się z lokalnym serwisem naprawczym domu, jeśli potrzebujesz porady dotyczącej remontu. Powinni również znać standard produkcji drewna APA, stąd dobre belki.

Wniosek

Cóż, nasycenie domu wilgocią nie jest najlepszą rzeczą, zwłaszcza gdy nadchodzi burzowa pora roku. Dbaj o swój piękny dom, uważnie go monitorując od czasu do czasu. Lepiej przygotuj się z tym przewodnikiem, jak naprawić uszkodzoną przez wodę belkę z glulamu!