Jak mierzyć zasłony w systemie Windows

Ludzie szybko podpowiedzą Ci, aby zaopatrzyć się w zasłony w odpowiednim rozmiarze, jeśli nie chcesz iść na kolejną kłopotliwą wycieczkę do sklepu. Cóż, nie są w tym dokładnie w błędzie. Wybór odpowiedniego rozmiaru zasłon jest kluczowy, zwłaszcza jeśli nie chcesz niepotrzebnych wydatków. Niestety nie każdy wie, jak mierzyć zasłony do okien.

Jak wszyscy wiemy, okna mogą mieć wiele różnych rozmiarów o różnych wymiarach. Nic dziwnego, że wybór odpowiedniej szerokości panelu do okna może być mylący. Na szczęście zajmiemy się tym na dzisiaj.

Jak mierzyć zasłony w systemie Windows

Na początek szerokość tkaniny zasłonowej powinna być co najmniej dwa lub trzy razy większa od rzeczywistego okna. Nie możesz pokryć 60-calowego panelu okiennego 60-calowym materiałem zasłonowym. Wygląda płasko i matowo i nie będzie wyglądać tak, jak chciałeś. Oto właściwy sposób mierzenia zasłon do okien.

Krok 1: Pobierz narzędzia pomiarowe

Oczywiście, aby to zadziałało, musisz znać swoje narzędzia pomiarowe. W większości sklepów z firanami sprzedawcy detaliczni używają cali do opisania wymiarów zasłony. Więc wyjmij taśmę mierniczą i poszukaj pomiaru w calach. Zaczniemy od zmierzenia naszych okien.

Krok 2: Określ szerokość

Zacznij od szerokości i umieść końcówkę narzędzia pomiarowego z 0” na lewej krawędzi okna. Zmierz szerokość od lewej do prawej i pomnóż liczbę przez współczynnik wypełnienia wynoszący dwa lub trzy. Jeśli chcesz drapować plisy, możesz zwiększyć współczynnik wypełnienia o cztery.

Firanki powinny być trzy razy większe niż szerokość okna, aby osiągnąć przyzwoitą pełnię okna. Typowe mnożniki dla pełni okna to 2, 2,5 i 3. Pomnóż szerokość okna przez dwa dla standardowego wypełnienia, 2,5 dla luksusowego wypełnienia i 3 dla ostatecznego wypełnienia.

Krok 3: Określ rozmieszczenie wędek

Ustalając długość naszych zasłon, nie mierzymy po prostu długości okna. Najpierw ustal, gdzie chcesz umieścić swoją wędkę. W przypadku standardowego rozmieszczenia wspornika pręta powinien on znajdować się od czterech do sześciu cali nad ramą okna.

Jeśli chcesz uzyskać wyższe okna i dać iluzję wysokiego sufitu, możesz przesunąć wsporniki prętów wyżej niż ich standardowe umieszczenie. Uważaj jednak, aby nie jechać zbyt wysoko lub zbyt nisko, jeśli chodzi o umieszczanie wędek.

Krok 4: Zmierz długość

Weź koniec taśmy pomiarowej o długości 0 cali i zmierz ścianę od miejsca umieszczenia wspornika. W przypadku krótkich zasłon wyjdź kilka centymetrów poza parapet lub zakończ tuż nad samym parapetem.

Aby uzyskać bardziej eleganckie i wyrafinowane firany, spróbuj draperii sięgającej do podłogi. Weź swoją taśmę mierniczą i idź na samą podłogę. Możesz majstrować przy krawędzi zasłony i zdecydować, czy tkanina ma dotykać, czy kończyć się kilka centymetrów nad podłogą.

Puddling to również opcja, która wymaga dodatkowej ilości materiału do kałuży na podłodze. W takim przypadku po prostu dodaj pięć cali od pręta do wysokości podłogi. Dodaj więcej cali do materiału, w zależności od tego, ile materiału chcesz kałuży.

Krok 5: Panele kurtynowe

Oczywiście wykonaliśmy pomiary tylko dla jednej tkaniny pokrywającej całe okno. A wszyscy wiemy, że zasłony nie są zwykłym kawałkiem materiału. To prowadzi nas do piątego i ostatniego kroku, jakim jest mierzenie paneli zasłonowych.

Po ustaleniu szerokości zasłony określ, ile paneli będziesz potrzebować. Ponieważ draperie są dostępne w standardowych rozmiarach, należy podzielić szerokość pojedynczego panelu przez całkowitą szerokość zasłony.

Rozmiary standardowe

W przypadku paneli kurtynowych może wynosić od 50” do 58”. Same zasłony mogą osiągać podwójną szerokość na 108 cali. Jednak najczęstsza szerokość panelu to 54 cale, więc możesz zacząć od tej liczby i podążać w kierunku dokładnie takiego rozmiaru, jakiego potrzebujesz.

Wskazówki do szycia

Jeśli zdecydujesz się na zakup tkaniny do projektów zasłon DIY, musisz dodać naddatek na szwy o co najmniej cala lub dwóch ze wszystkich stron. Oznacza to dodanie czterech cali do całkowitej szerokości tkaniny. Wysokość zasłony musi być nieco dłuższa, ponieważ potrzebna jest dodatkowa długość, aby pomieścić okładzinę.

Oczywiście każdy panel zasłonowy potrzebuje sposobu na ich powieszenie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zasłony z zakładkami, zasłony z kieszeniami, czy zasłony z przelotkami, musisz wziąć pod uwagę długość korony draperii. Dodaj rozmiar do całkowitej wysokości panelu.

Wskazówki projektowe

W niektórych niefortunnych przypadkach sklep może nie zawsze mieć dokładne wymiary pasujące do Twojego okna. Na szczęście istnieją sprytne sposoby na manipulowanie tkaniną tak, aby odpowiadała Twoim potrzebom. Zasłony można przedłużyć, zawieszając je za pomocą klipsów lub regulując dolny brzeg.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie długości zasłon jest kupowanie za pomocą klipsów. Mogą być dostępne w różnych rozmiarach i dodawać co najmniej dwa do trzech cali do całkowitej długości zasłony. Najlepszą częścią klipsów jest to, że nie musisz ściskać górnej części zasłony. Możesz ścisnąć i przyciąć tylną część korony zasłony i stworzyć efekt ukrytej zakładki.

Ogólnie rzecz biorąc, nauka pomiaru zasłon do okien nie jest zbyt trudna do zrozumienia. Wystarczy zmierzyć okna, pomnożyć szerokość przez współczynnik wypełnienia, określić długość i gotowe.