Jak działa piec na pelet? 6 niesamowitych funkcji częściowych!

Piece na pellet są tak wygodne w obsłudze, ale jak działa piec na pellet? Jego wewnętrzne działanie opiera się na tych samych zasadach, co inne automatyczne piece, których paliwem jest pellet. W tym poście omówimy, jak działają jego części.

Każdy piecyk automatyczny będzie działał po naciśnięciu jego przycisku. Przyjrzymy się, co dzieje się w środku po naciśnięciu przycisków. Kroki, które przedstawimy poniżej, dadzą Ci wyobrażenie o tym, jak działa piec na pelet, ponieważ te kroki obejmują cykl pieca na pelet. Bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Jak działa piec na pelet

Jak więc działa piec na pellet? Oto następujące:

#1. Zbiornik paliwa

Jednym z najprostszych do zrozumienia jest jego lej. To pudełko wykonane z metalu, które służy jako pojemnik na pellety. Aby zatankować swój piec pelletowy, otwórz jego zasobnik i wlej do niego jeden worek pelletu. W istocie lej samowyładowczy pełni funkcję życiowego zbiornika paliwa samochodu. Zasilenie zasobnika większą ilością pelletu pozwoli na dłuższe użytkowanie pieca.

Zasobnik znajduje się na górze lub na dole. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści HVAC preferują kosze górne, ponieważ mają mniejsze prawdopodobieństwo zapalenia. Jednak właściciele domów mogą potrzebować dolnego leja, ponieważ łatwiej jest go napełnić, ponieważ jest lżejszy i znajduje się blisko podłogi.

#2. Wtryskiwacz paliwa

Ślimak jest tym, który ułatwia zmniejszenie lub zwiększenie produkcji ciepła w piecu na pellet. Ten element to śruba wykonana z żeliwa. Wypycha pelet z zasobnika, aby spalił garnek. Dodatkowo każdy nowoczesny model jest wyposażony w czujnik. To ten, który mierzy liczbę peletów potrzebnych do utrzymania lub osiągnięcia twojego zestawu na termostacie.

Jeśli czujnik wykryje brak peletów, wyśle ​​sygnał do podajnika, który obróci się, aby dostarczyć odpowiednią ilość peletu do komory spalania. Jeśli Twój piec ma lejek na górze, usłyszysz pelety dostarczane przez ślimak, który spada na tacę. Ale jeśli zasobnik znajduje się na dnie, pelety są pozostawiane przez ślimak na tacy.

#3. Komora spalania

Ważną częścią pieców na pellet jest ich palenisko. To tutaj spalane są pellety. Spalanie pelletu to proces, który wytwarza ciepło wytwarzane przez piec pelletowy. Do tego procesu spalania piec potrzebuje dwóch rzeczy, w tym tlenu i paliwa. Zapłon to podstawowa część.

Wszystkie nowoczesne modele pieców na pellet są zaprojektowane z zapłonem elektrycznym. Trzeba było nacisnąć przycisk termostatu, aby prąd elektryczny wytworzył iskrę, która zapali granulki na garnku. Pelety to zwarte kawałki drewna. Jeśli zostaną spalone, mogą dostarczyć ogromne ilości energii.

#4. Poziomy emisji

Całość pelletu jest wykorzystywana jako paliwo. Ale spalanie peletów wytworzy trochę popiołu. Dlatego każdy piec na pelet został zaprojektowany z popielniczką umieszczoną pod paleniskiem, aby zebrać cały ten popiół. Zaletą stosowania pieca na pellet jest minimalna ilość popiołu powstającego w procesie spalania. Jednak najczęściej w okresie upałów popielniczkę trzeba posprzątać dwa razy lub raz w tygodniu.

#5. Wentylator dmuchawy

Po spaleniu peletów i wytworzeniu energii nie nadszedł czas, aby przenosić ją na ogrzanie domu. W tym celu znaczący jest wentylator dmuchawy. Dmuchawa konwekcyjna dostarcza powietrze do pomieszczenia i przekazuje je do paleniska pieca, aby je ogrzać. Teraz wytworzy potrzebne nam ciepłe powietrze, ale czystsze. To ogrzane powietrze przeszło przez różne żelazne pręty zwane wymiennikiem ciepła, który jest specjalnie zaprojektowany do ogrzewania powietrza, a następnie przenoszenia do pomieszczenia przez wentylator dmuchawy.

Nieczyste powietrze powstałe w wyniku wymiany powietrza zostanie wyrzucone na zewnątrz. Odbywa się to zwykle przez orurowanie zainstalowane z tyłu pieca na pelet. Zanieczyszczone powietrze będzie wydmuchiwane przez dmuchawę wyciągową w kierunku tej rury.

Być może posiadasz piec wsadowy; wtedy orurowanie najprawdopodobniej będzie kontynuowane w kierunku twojego komina. To znaczy, gaz jest wyrzucany na zewnątrz przez twój komin. Natomiast piece wolnostojące są zaprojektowane z rurą wydechową montowaną zazwyczaj przez ściany, co oznacza, że ​​komin jest zbędny.

#6. Pilot zdalnego sterowania

Nie musisz koniecznie wiedzieć, jak działają piece na pelet, aby go wykorzystać, ponieważ wszystkie jego procesy są modulowane za pomocą termostatu. Zaawansowane termostaty zawierają nawet dodatkowe funkcje, takie jak sterowanie prędkością ślimaka lub bezpośrednim przepływem powietrza w całym piecu na pellet. Ale na twoim miejscu przeczytałeś jak działa piec na pellet.

Jednak większość termostatów ma tylko jedną główną funkcję, którą jest kontrola temperatury w pomieszczeniu. Więc wszystko, co musisz zrobić, to ustawić żądaną temperaturę za pomocą termostatu i będzie dobrze. W każdym razie, aby zrozumieć dalej, przeczytaj tutaj, dlaczego warto korzystać z pieca na pellet.

To okładka!

Nawet jeśli nie musisz wiedzieć, jak działa piec na pelet, warto o tym wiedzieć. Zakładając, jak działa sześć głównych części pieca na pelet, możesz mieć wgląd w to, co robi poza przyciskiem, który wcisnąłeś w swoim termostacie. Chcesz przeczytać więcej artykułów o urządzeniach? Na przykład przeczytaj, jak naprawić mini lodówkę i jak korzystać z przenośnego klimatyzatora. Dzięki, że wpadłeś! Miłego czytania.