Jak działa dawstwo płytek krwi? Kompletny przewodnik w 4 krokach

Jak działa dawstwo płytek krwi? Placówki medyczne zachęcają tysiące dawców do oddawania płytek krwi. Wielu pacjentów przeżywa na oddanej płytce krwi. Szacuje się; że same Stany Zjednoczone Ameryki potrzebują co najmniej jednego dawcy co 30 sekund.

Płytki krwi są istotną częścią układu krążenia. Te komórki krwi pomagają w tworzeniu skrzepów, które ostatecznie zatrzymują krwawienie. Płytki krwi są wytwarzane w szpiku kostnym, a normalny zakres płytek krwi w organizmie wynosi od 150 000 do 500 000.

Jak działa dawstwo płytek krwi? Kompletny przewodnik w 4 krokach

Istnieje zwiększone ryzyko krwawienia, jeśli liczba płytek krwi spadnie poniżej 50 000.

Po darowaniu płytki krwi mają 5-dniowy okres trwałości, więc potrzebujemy więcej darowizn. Dawstwo płytek krwi jest konieczne dla osób cierpiących na raka, małopłytkowość, dysfunkcję płytek krwi, pacjentów, którzy stracili dużą ilość krwi w wypadku lub pacjentów z przewlekłymi infekcjami, które powodują zmniejszenie liczby płytek krwi.

Cztery kroki oddawania płytek krwi

Jak działa dawstwo płytek krwi? Dawstwo płytek krwi obejmuje urządzenie, które pobierze twoją krew, ale tylko pobierze płytki krwi i zwróci twoją krew. Z drugiej strony istnieją cztery etapy dawstwa płytek krwi. Przeczytaj artykuł do końca, aby jasno zrozumieć całą procedurę.

Krok 1. Zjedz przed pójściem po darowiznę

Przed udaniem się po darowiznę należy zjeść posiłek lub słoną przekąskę i dużo wody. Spożywanie pokarmu przed oddaniem płytek krwi zapewni ci sytość. Utrzyma poziom cukru we krwi, dzięki czemu po oddaniu nie poczujesz zawrotów głowy i oszołomienia.

Powstrzymaj się od jedzenia żywności z dużą ilością olejów; możesz jeść pokarmy bogate w żelazo, takie jak szpinak, ryby, drób i owoce. Zjedz posiłek dwie do trzech godzin wcześniej, aby przekazać darowiznę. Ponadto unikaj picia gorących napojów dwadzieścia do trzydziestu minut przed oddaniem osocza.

Krok 2. Kryteria darowizny

Po przybyciu do kliniki w celu oddania dawcy, sprawdzą twoją temperaturę. Aby zakwalifikować się do darowizny, nastąpi obliczenie BMI na podstawie masy i wzrostu. Induvial powinien ważyć co najmniej 50 kg i mieć wysokość co najmniej 5 stóp.

Wiek jest również istotnym czynnikiem, ponieważ osoby poniżej 17 roku życia nie mogą być dawcami płytek krwi.

Po zapoznaniu się z podstawami, zadawane są pytania dotyczące Twojego zdrowia i leków. Osoby z problemami kardiologicznymi i infekcjami nie mogą być dawcami płytek krwi oraz osoby z historią raka i kobiety w ciąży. Osoby, które niedawno podróżowały do ​​krajów, w których występuje endemicznie, jak denga czy malaria, powinny opóźnić oddawanie płytek krwi o co najmniej trzy tygodnie.

Krok 3. Procedura

Po zarejestrowaniu udasz się do stacji krwiodawstwa. Gdy poczujesz się komfortowo, będziesz musiał podwinąć rękawy na obu ramionach. Potrzebne są dwie igły, jedna do pobierania krwi, a druga do powrotu.

Igły są wprowadzane do żył na obu ramionach i mocowane do wirówki. Podczas oddawania płytek krwi nie odczujesz bólu. Jednak podczas wkładania igły może trochę szczypać.

Możesz usiąść wygodnie i zrelaksować się, ponieważ krew z jednego z twoich ramion trafi do wirówki, rozdzielając krew na jej składnik i zbierając płytki krwi. Wirówka wiruje krew z dużą szybkością i oddziela wszystkie składniki krwi według ich gęstości.

Ta krew kręci się kilka razy na jedną donację. A zebrane płytki krwi będą w sterylnej torebce. Pozostałe składniki krwi powrócą do organizmu przez igłę na innym ramieniu. Ten proces oddawania płytek krwi zajmie około dwóch do trzech godzin.

Płytka krwi pobrana w tej donacji jest równa ilości płytek krwi pobrana z trzech oddanych krwi pełnej. Czasami płytki krwi od jednego pacjenta można wykorzystać u trzech pacjentów.

Krok 4. Po darowiźnie

Po zakończeniu procesu personel medyczny usunie igły i prześle pobrany worek z płytkami krwi do banku krwi. Po oddaniu należy odpoczywać przez 15 do 30 minut i jeść przekąski. Zazwyczaj osoby biorące udział w akcji krwiodawstwa lub w przychodni zapewniają przekąski i butelkę wody.

Jedzenie po oddaniu jest tak samo ważne jak jedzenie przed oddaniem, dzięki czemu nie poczujesz się zmęczony, osłabiony lub oszołomiony. Aby zapobiec odwodnieniu, musisz pić dużo wody przez następne dwadzieścia cztery godziny.

Trzy ważne punkty dotyczące oddawania płytek krwi

Zanim przejdziesz do dawstwa płytek krwi, musisz pamiętać, że są ważne punkty do zapamiętania. Proces ten byłby kluczowy, ponieważ eksperci medyczni pobierają twoją krew i przenoszą ją do organizmu innej osoby, więc to, co robisz przed oddaniem, może wpłynąć na jakość twoich płytek krwi.

Punkt #1. Grupy krwi

Wszystkie grupy krwi mogą być dawcami płytek krwi, z wyjątkiem typu O-ujemnego i B-ujemnego. Grupa krwi AB jest najbardziej preferowanym wyborem przy oddawaniu płytek krwi. Zanim przejdziesz do darowizny, eksperci medyczni najpierw zbadają twoją krew i sprawdzą, czy jest odpowiednia dla potencjalnych beneficjentów.

Punkt #2. Dieta

Przyjmuj regularnie suplementy wapnia w celu oddawania krwi. Wapń jest niezbędny do wchłaniania żelaza z jelit. Wprowadź do swojej diety więcej pokarmów bogatych w żelazo, takich jak warzywa liściaste i mięso. Dowiedz się więcej z tego artykułu „Co jeść przed oddaniem krwi?”

Punkt #3. Okres między każdą darowizną

Możesz oddawać raz w tygodniu i sześć razy w ciągu ośmiu tygodni, tak długo jak jesteś, zachowując zdrowie. Jedna osoba może oddać płytkę krwi około trzydzieści razy w roku. Tak więc, jeśli chcesz przekazać darowiznę, unikaj wad, takich jak palenie i picie alkoholu. Z drugiej strony sugerujemy również przeczytanie „Co robić przed, w trakcie i po darowiźnie?”

To okładka!

Darowizna to hojny akt, a darowizny płytek krwi są zawsze zachęcane, ponieważ wygasają po pięciu dniach.

Jednak preferowane jest przeniesienie płytek krwi w ciągu trzech dni po ich oddaniu. Dobrze jest zbadać, jak działa dawstwo płytek krwi, zanim zdecydujesz się na dawstwo płytek krwi. Daje poczucie relaksu i pozwala przygotować się do oddania płytek krwi. Z drugiej strony, oto kolejny artykuł dla Ciebie; „Jak długo trwa powrót do zdrowia po podwójnym oddaniu krwinek czerwonych?”