Jak czyścić palniki na blatach kuchenek gazowych? 8 niesamowitych kroków do naśladowania!

Czy próbujesz nauczyć się czyścić palniki na płytach gazowych? Mamy cię; w tym artykule omówimy kroki i sposoby przywrócenia palników do płyt kuchennych w doskonałym stanie.

Jeśli chodzi o gotowanie posiłków, palniki gazowe mają kilka zalet w porównaniu z płytami elektrycznymi. Doświadczeni kucharze preferują precyzyjną kontrolę zapewnianą przez kuchenki gazowe, a niektórzy odmawiają gotowania z czymkolwiek innym.

Jak czyścić palniki na blatach kuchenek gazowych? 8 niesamowitych kroków do naśladowania!

Z drugiej strony kuchenki gazowe mogą stracić skuteczność, gdy porty ich palników zostaną zatkane i utrudnią przepływ gazu. Jeśli palnik gazowy zostanie zatkany, wytworzy słaby płomień lub, w niektórych sytuacjach, nie będzie żadnego płomienia. Na szczęście czyszczenie palników gazowych to proste zadanie. Jest o wiele więcej do nauczenia się na ten temat. Zagłęb się więc w ten artykuł!

Kroki czyszczenia palników na blatach kuchenki gazowej

Jak czyścić palniki na blatach gazowych? Zabrudzone i zaolejone ruszty palników gazowych starzeją sprzęt, niszczą gotowanie i stanowią zagrożenie pożarowe. Jednak, gdy wiesz w pełni, jak czyścić palniki pieców, to pestka. Wystarczy wykonać te proste czynności, jak czyścić palniki na płytach gazowych. Ale przede wszystkim dowiedz się, czego będziesz potrzebować:

  • Soda oczyszczona
  • Ściereczka do suszenia
  • Mydło do naczyń
  • Nieścierna podkładka do szorowania
  • Stara szczoteczka do zębów
  • Spinacz do papieru

Omówmy teraz ten proces, a oto co następuje:

Krok 1. Przeczytaj instrukcje producenta

Wiedza o tym, jak dbać o swoje urządzenie, znacznie pomoże chronić Twoją inwestycję. Dokumentacja produktu dołączona do płyty kuchennej zawiera informacje, które obszary można bezpiecznie usunąć do czyszczenia, co znacznie ułatwia pracę. Instrukcje mogą nawet zalecać czyszczenie chemikaliów (lub produktów i składników, których należy unikać). Robienie tego jest fantastycznym miejscem do poznania odblokowywania i czyszczenia palników. Jeśli zgubisz wydrukowany podręcznik, najprawdopodobniej uzyskasz go ze strony internetowej producenta.

Krok 2. Zaślepki palników należy zdjąć

Jeśli masz płytę kuchenną ze stojącą lampką kontrolną, wyłącz gaz przed rozpoczęciem. Aby rozproszyć płomienie, wiele palników gazowych zawiera zdejmowaną ceramiczną nasadkę, która spoczywa na palniku. Jeśli tak jest w przypadku Twojego kuchenki, zdejmij tę nasadkę z palnika, upewniając się, że palniki są chłodne.

Krok 3. Odłącz głowice palnika

Głowica palnika leży na zwężce Venturiego pod nasadkami. Podnieś głowice palnika prosto do góry, aby je wyjąć. Jeśli Twój piec ma taką konfigurację, uważaj, aby nie zgiąć ani nie uszkodzić elektrody zapłonowej.

Krok 4. Namocz składniki w mieszance

Namocz głowice palników i nasadki na 20 do 30 minut w płynie do naczyń i mieszance ciepłej wody. Pomoże to w rozluźnieniu przyklejonego materiału.

Krok 5. Szoruj głowice palników i nasadki

Wyszoruj wszystkie głowice palników i powierzchnie nasadek nieścierną gąbką do szorowania i starą szczoteczką do zębów, aby usunąć plamy z jedzenia. Jeśli materiał pozostanie w otworach portu, wykop go wyprostowanym spinaczem do papieru, uważając, aby nie uszkodzić metalu. Nie wbijaj się zbyt głęboko w otwory i nigdy nie używaj wykałaczki, ponieważ drewniany wykałaczka może się odłamać i zablokować porty nawet więcej.

Zrób roztwór z połowy sody oczyszczonej i połowy wody, aby uzyskać naprawdę trwałe plamy. Powierzchnie głowic i nasadek palnika przetrzyj nieścierną gąbką i szczoteczką do zębów. Może to wymagać kilku aplikacji, ale nawet najbardziej uporczywe plamy są zazwyczaj usuwane.

Krok 6. Wypłucz komponenty

Wszystkie części należy odpowiednio wypłukać pod bieżącą wodą, wstrząsnąć w celu usunięcia nadmiaru wody i osuszyć ściereczką. Pozwól na całkowite wysuszenie wszystkich aspektów powietrzem przed ponownym montażem palników. Gdy kawałki wyschną, możesz skupić się na czyszczeniu innych obszarów kuchenki, takich jak grille i miski ociekowe. Możesz również umyć te części za pomocą tej samej procedury namaczania i szorowania.

Krok 7. Złóż palniki z powrotem

Po całkowitym wyschnięciu ponownie zamocuj głowice palników, miski ociekowe, grille i nasadki. Podczas ponownej instalacji na kuchenkach zapłonowych, które są elektrycznymi głowicami palnika, należy uważać, aby nie uszkodzić ani nie zmienić kształtu elektrod zapłonowych.

Krok 8. Ponownie zapal światła (pilot)

Ponownie zapal płomienie pilotujące na piecach za pomocą światełek pilotujących, które wiszą zgodnie z kierunkiem podanym przez producenta. Sprawdź palniki w ramach przygotowań do prawidłowego działania — nieprawidłowy kolor lub kształt płomienia może wskazywać, że głowice palników nie są całkowicie suche lub że nasadki nie są odpowiednio ustawione na głowicach palników.

Zawsze pamiętaj podczas czyszczenia palników kuchenki gazowej:

  • Aby złapać rozlane płyny i zapobiec wyparowaniu na palnikach, użyj zdejmowanej wkładki zabezpieczającej przed zasięgiem gazu, która przechodzi nad palnikami.
  • Aby uniknąć rdzy, utrzymuj wszystkie elementy płyty kuchennej, takie jak ruszty i palniki, w stanie suchym.
  • Do czyszczenia utwardzonych rozlanych płynów na gazowej płycie kuchennej nigdy nie używaj noża ani innych ostrych przedmiotów.
  • Utrzymuj ruszty w czystości, aby uniknąć zatkania palników. Zawsze czytaj instrukcję obsługi, aby wiedzieć, czy Twój model z serii gazowej ma kratki, które można czyścić w samoczyszczącym piekarniku.

To okładka!

Jak czyścić palniki na blatach gazowych? To było wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak czyścić palniki na gazowych płytach kuchennych! I jeszcze jedno, jeśli płomień robi się nierówny lub żółty, to chyba czas na dokładne czyszczenie. W przeciwnym razie dokładne czyszczenie powinno wystarczyć raz w miesiącu, ale regularna konserwacja (np. usuwanie rozlanych cieczy) ułatwi dokładne czyszczenie. Powodzenia w czyszczeniu palników!