Jak czyścić blat emaliowany? 4 proste kroki!

Chcesz wiedzieć, jak czyścić emaliowaną płytę kuchenną? Cóż, czyszczenie płyty kuchennej kilkoma kulkami tłuszczu lub wrzącym sosem może być trudne. Może się wydawać, że przepychasz winogrona w cyklu nieskończonego oczyszczania nad emaliowany piec. Ale najdelikatniejszy środek do czyszczenia emalii tnie tłuszcz i wnosi lekki wysiłek do pieca, nie uszkadzając jego wykończenia ani nie pozostawiając matowego osadu. Jeśli jednak nie masz pojęcia, jak to zrobić, nie martw się, ponieważ pokażemy Ci prosty sposób, aby to zrobić. Jak więc czyścić emaliowaną płytę kuchenną?

Kroki czyszczenia emaliowanej płyty kuchennej

Po dniu gotowania możesz wyczyścić zwykłe plamy na płycie kuchennej zwykłymi domowymi środkami czyszczącymi. Wystarczy wykonać poniższe czynności, aby emaliowane blaty kuchenne ponownie wyglądały jak nowe.

Jak czyścić blat emaliowany? 4 proste kroki!

Krok 1. Poczekaj, aż płyta ostygnie

Upewnij się, że piec jest całkowicie zrelaksowany przed rozpoczęciem czyszczenia. Ryzykujesz spalenie się inaczej. Usuń również wszelkie zewnętrzne elementy pieca, które zasłaniają powierzchnię emalii, takie jak patyczki, kubki ociekowe i okrągłe palniki.

Krok 2. Przygotowanie

Business Insider zaleca, aby wszystkie wyjmowane części zostały namoczone w gorącym wiadrze z wodą z mydłem podczas czyszczenia pozostałej części kuchenki. Następnie przetrzyj całą powierzchnię wilgotną szmatką. Zwilż ręcznik lub czystą szmatkę i wytrzyj obszar narażony na luźne jedzenie i okruchy lub rozprowadź suche produkty, takie jak spaghetti.

Aby pozbyć się problemu zarastania, wyczyść piec gąbką nasączoną płynem do naczyń i gorącą wodą. Otwórz górną warstwę pieca i wyczyść wilgotnym ręcznikiem. Odłup dowolny duży kawałek, aby uprościć czyszczenie pieca.

Krok 3. Stosowanie roztworu czyszczącego

Często miska gorącej wody, mydło w płynie i ściereczka z mikrofibry są potrzebne tylko do usunięcia ciężkich płatków. Równie dobrze możesz użyć sody oczyszczonej i gorącej wody. Zrób pastę z sodą oczyszczoną i wodą, aby usunąć upieczoną, grillowaną emalię. W szklanym pojemniku można również zmieszać ocet i sodę oczyszczoną.

Dodaj więcej sody oczyszczonej do mieszanki, aż uzyskasz mokrą, kruchą pastę. Nałożyć pastę na znaczne, uporczywe plamy. Łagodny środek czyszczący to kolejna najbardziej akceptowalna metoda czyszczenia emaliowanej płyty kuchennej bez pozostawiania plam i zadrapań. Aby zmiękczyć tłuszcz i zanieczyszczenia, wiele porad zaleca użycie kremu oczyszczającego i pozostawienie go na co najmniej pięć minut.

Krok 4. Pozbywanie się upartych przedmiotów

Zawiń plastikową szpatułkę w ręcznik z mikrofibry i spróbuj usunąć zmiękczone kawałki jedzenia z powierzchni, aby uzyskać szczególnie uporczywe przypieczone sosy lub olej. Pamiętaj, że możliwe jest zarysowanie powierzchni ścierną gąbką, więc unikaj jej używania. Aby lepiej zrozumieć, przeczytaj, jak czyścić uporczywe plamy na szklanym blacie kuchennym.

Krok #5. Opłucz i wysusz

Kluczem do czyszczenia jest pozostawienie płynnego środka czyszczącego na kuchence przez pięć do dwudziestu minut przed myciem ręcznikiem z mikrofibry. Może być konieczne powtórzenie tego procesu, aby dokładnie go wyczyścić. Następnie piec wytrzeć do sucha, aby usunąć pozostałości po czyszczeniu i kropelki wody.

Czyszczenie czarnej płyty kuchennej

Błyszcząca powierzchnia pieca może być atrakcyjnym elementem kuchni. Jeśli jednak miejsce pracy jest smutne i ponure, całe pomieszczenie może wydawać się obskurne. Czarne wykończenie blatu pieca wydaje się bardziej nudne niż jego zacieniona konkurencja. Chociaż techniki są takie same, sprzątaczki mogą dodać szare plamy do twojego obciążenia pracą z czarnego pieca.

Może być trudno wyczyścić górę czarnego kuchenki z paskami i niewyraźną powierzchnią pozostawioną przez sproszkowane, czystsze kolce.

Użyj gęstego płynu wielofunkcyjnego środka czyszczącego po wyczyszczeniu rusztu, aby zminimalizować ilość wymaganego buforowania. Soda i inne topowe środki czyszczące mogą pozostawić mgiełkę i wymagać ponownego umycia i wysuszenia. Po wyczyszczeniu pieca osusz go suchym ręcznikiem z mikrofibry. W każdym razie, aby uzyskać więcej informacji, możesz przeczytać tutaj, jak wyczyścić czarną płytę kuchenną w zaledwie pięciu krokach.

Wskazówki do zapamiętania podczas czyszczenia emaliowanej płyty kuchennej

  • Za wszelką cenę należy unikać wrzenia. Podczas gotowania używaj wystarczająco głębokich garnków i zapiekanek, aby zapobiec gotowaniu i posypaniu. Zmniejszone wyładowanie oszczędza czas czyszczenia i pomaga przedłużyć żywotność pieca.
  • Należy natychmiast usunąć rozlane płyny. Błędy kuchenne są nieuniknione. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli złapiesz go, gdy jest jeszcze ciepły, możesz wytrzeć prawie każdy rozlany płyn wilgotną gąbką lub ręcznikiem. Przyzwyczaj się do czyszczenia kuchenki po każdym użyciu.
  • Należy stosować ziarno łokciowe, a nie ziarno ścierne. Użyj gąbki, płynnego roztworu do mycia i ciepłej wody po wyschnięciu wycieku. Im dłużej czekasz, tym więcej tłuszczu na łokciach musisz sobie poradzić. Oprzyj się chęci używania proszku ściernego, ponieważ może to nawet spowodować więcej zadrapań.
  • Regularnie czyść elementy pieca. Oprócz chusteczek po użyciu, elementy kuchenki są regularnie czyszczone. Oczyść okolice podstawy przycisków, gdy drążki panelu sterowania są odłączone. Przed ponownym założeniem zanurz go w gorącej wodzie z mydłem, opłucz i wysusz. Kolejna sugestia, aby wiedzieć, przeczytaj, jak czyścić czarną emaliowaną płytę kuchenną.

To okładka!

Proste, ponieważ możesz wykonać kroki, jak wyczyścić emaliowaną płytę kuchenną. Tak długo, jak pamiętasz o procedurze i wskazówkach, możesz konserwować urządzenie, a nawet przedłużyć jego żywotność. Więcej artykułów znajdziesz w artykule jak czyścić filtr w lodówce oraz jak czyścić dystrybutor wody w lodówce. Dziękujemy za przeczytanie naszych artykułów