Jakie są niektóre cechy pestycydów? 4 unikalne czynniki

Na początek z pewnością przydałaby się wiedza o niektórych właściwościach pestycydów. Zrozumienie chemicznych i fizycznych właściwości pestycydu umożliwia aplikatorowi dokonanie bardziej świadomej oceny, który aktywny składnik i/lub skład zastosować w danej sytuacji.

Wspólne właściwości pestycydów

1. Rozpuszczalność i niestabilność w wodzie

Rozpuszczalność w wodzie i niestabilność to dwie interesujące właściwości chemiczne. Im pestycyd jest bardziej rozpuszczalny w wodzie, tym więcej może powodować spływania i wymywania.

Jakie są niektóre cechy pestycydów? 4 unikalne czynniki

Im wyższy potencjał znoszenia, tym bardziej niestabilny jest pestycyd.

Kiedy pestycyd jest wyjątkowo rozpuszczalny w wodzie, pozostaje w wodzie podczas podróży przez środowisko. Pestycydy, które są mniej rozpuszczalne w wodzie szybciej osadzają się w glebie lub na roślinach i są mniej podatne na przemieszczanie się w środowisku.

Ponieważ pestycydy o wysokiej rozpuszczalności w wodzie są bardziej podatne na przemieszczanie się w środowisku, jest bardziej prawdopodobne, że zanieczyszczają okoliczne rzeki, jeziora, strumienie, studnie i kanały burzowe, szczególnie po ulewnych deszczach lub nadmiernym nawadnianiu.

Insektycydy o wysokiej rozpuszczalności w wodzie nie są dobrym rozwiązaniem do stosowania na glebach piaszczystych lub miejscach, w których poziom wód gruntowych znajduje się blisko powierzchni. Wynika to z faktu, że rozpuszczone pestycydy mają większą możliwość przedostania się do wód gruntowych.

2. Adsorpcja

Adsorpcja to termin używany do opisania, jak silnie pestycyd przylega do cząstek gleby. Dzieje się tak w wyniku przyciągania substancji chemicznej do cząstek gleby.

Pestycydy rozpuszczalne w oleju są bardziej przyciągane do cząstek gliny i materiałów organicznych w glebie niż pestycydy rozpuszczalne w wodzie.

Cząsteczki pestycydów z ładunkiem dodatnim (+) są również silnie adsorbowane na cząstkach gleby z ładunkiem ujemnym (-). Pestycydy, które bezpiecznie adsorbują się na cząsteczkach gleby, są mniej podatne na przeniesienie z miejsca oprysku niż pestycydy, które tego nie robią.

3. Wytrwałość

Trwałość odnosi się do zdolności pestycydu do bycia żywym i aktywnym w swojej początkowej formie przez dłuższy czas przed degradacją. Okres półtrwania substancji chemicznej definiuje się jako czas potrzebny do rozkładu (degradacji) 50% substancji chemicznej.

Pestycyd jest trwalszy, jeśli jego okres półtrwania jest dłuższy.

4. Pozostałość

Ilość pestycydu, która utrzymuje się w środowisku po zastosowaniu lub rozlaniu, nazywana jest pozostałością. Gdy pozostałości zapewniają długotrwałą kontrolę szkodników i zmniejszają potrzebę powtórnych zastosowań, jest to korzystne.

Z drugiej strony niektóre trwałe pestycydy mogą uszkadzać wrażliwe rośliny i zwierzęta, w tym ludzi. W rezultacie bardzo ważne jest unikanie rozprzestrzeniania się trwałych pestycydów poza teren zakładu z powodu złego obchodzenia się, podawania, znoszenia, wymywania lub spływania.

Trwałe pestycydy mogą pozostawiać nielegalne pozostałości na płodozmianowych uprawach żywności i pasz, a ponadto stwarzają zagrożenie dla ludzi i zwierząt niebędących celem zwalczania odwiedzających opryskiwany region. Aby chronić klientów, istnieją ograniczenia prawne zwane tolerancjami.

Ilość pozostałości, które mogą pozostać na produktach sprzedawanych jako żywność lub pasze, jest ograniczona. Poszukaj na etykiecie uwag dotyczących trwałości pestycydu i limitów ponownego sadzenia.

Trwałość pestycydu jest związana z szybkością jego degradacji.

Jak pestycydy poruszają się w środowisku

Wiele mechanizmów wpływa na pestycydy po ich uwolnieniu do środowiska, czy to poprzez aplikację, usuwanie czy rozlanie. Trwałość i mobilność pestycydów, jeśli takie występują, a także ich ostateczny los, są determinowane przez te mechanizmy.

Procesy losu mogą być korzystne. Mogą transportować pestycydy do zamierzonych celów lub eliminować pozostałości pestycydów, które mogą być niebezpieczne.

Czasami mogą być szkodliwe, co skutkuje zmniejszoną kontrolą szkodników, szkodami dla roślin i zwierząt niebędących przedmiotem zwalczania oraz konsekwencjami dla środowiska. Migracja pestycydów do wód gruntowych jest obecnie głównym źródłem zmartwień.

Pestycydy mogą opuścić określone miejsce aplikacji na różne sposoby, w tym przez powietrze, wodę, ziarna gleby oraz na lub w przedmiotach.

1. Ruch powietrza

Rozprzestrzenianie się pestycydu z dala od miejsca aplikacji spowodowane przez wiatr lub prądy powietrzne nazywa się znoszeniem. Użytkownicy pestycydów, którzy mieszają, ładują i podają pestycydy na zewnątrz, są stale świadomi tego, jak łatwo pestycydy mogą się rozpraszać.

Rozpylone krople, opary, pyły, cząstki stałe, a nawet latające cząstki gleby mogą je przenosić.

2. Ruch wody

Większość przemieszczania się pestycydów w wodzie następuje poprzez spływanie (ruch powierzchniowy) lub ługowanie (ruch w dół przez glebę).

Gdy zbyt dużo pestycydu zostanie nałożone lub rozlane na powierzchnię, zbyt dużo wody deszczowej lub irygacyjnej przenosi chemikalia przez glebę poza teren zakładu lub do wód gruntowych, lub gdy stosuje się wyjątkowo rozpuszczalne w wodzie lub trwałe pestycydy, może wystąpić spływanie i wymywanie.

3. Ruch w obiektach

Kiedy pestycydy znajdują się na lub w przedmiotach lub organizmach, które przemieszczają się poza miejsce, mogą rozprzestrzeniać się z miejsca aplikacji. Resztki pestycydów mogą ocierać się o podłogę, meble i pranie, a także zwierzęta domowe i ludzi, gdy użytkownicy pestycydów przynoszą lub noszą zakażony sprzęt ochrony osobistej, strój roboczy lub inne przedmioty do domu.

Jeśli chcesz być bardziej wydajnym aplikatorem pestycydów, zdobądź wiedzę o tym, jak obliczyć prawidłową ilość pestycydów i zagłębić się w niektóre praktyki stosowania pestycydów.

Wniosek

Dowiedzenie się kilku rzeczy o niektórych właściwościach pestycydów pomoże ci być lepszym właścicielem pestycydów. Może bardziej zależy to od chemii, ale dzięki temu przewodnikowi informacje są dla Ciebie bardziej przyswajalne!