Dlaczego mój piec na drewno pali? 4 najlepsze powody!

Martwisz się, dlaczego mój piec na drewno pali? Przestań się martwić, ponieważ dotarłeś we właściwe miejsce. Kiedy piec na drewno zaczyna palić znacznie częściej, może to być wadą zarówno drewna, jak i funkcjonowania pieca, a może nawet konstrukcji pieca.

Powodów palenia w piecu na drewno może być wiele, ponieważ wiele różnych elementów tworzących płomień wewnątrz pieca na drewno musi się połączyć nad dobrym ogniem.

Dlaczego mój piec na drewno pali? 4 najlepsze powody!

Za każdym razem, gdy płomień wewnątrz pieca opala się nieumiejętnie drewnem, istnieje rzeczywiście większe prawdopodobieństwo, że ogień może dymić. Główne przyczyny palenia w piecu na drewno można zatem po prostu sprowadzić do krytycznych części ognia w piecu, które mają wpływ na drewno lub nawet dopływ powietrza. Powinieneś czytać ten artykuł, aby poznać powody palenia w piecu opalanym drewnem.

Powody, dla których mój piec na drewno pali

Wydaje się, że istnieją różne powody, które powodują, że Twój piec na drewno pali, wilgoć w drewnie lub jest zbyt zimno, a problem z otworami wentylacyjnymi to powody. Omówiliśmy je szczegółowo poniżej, co pomoże Ci dowiedzieć się, dlaczego mój piec na drewno pali.

#1. W lesie jest za mokro

Spalanie nadmiernie wilgotnego drewna jest jedną z najczęstszych przyczyn palenia się w piecu opalanym drewnem. Aby skutecznie palić się w ogniu, drewno musi być wystarczająco suche. Świeżo zebrane drewno ma wysoką zawartość wody; musi być wysuszony przez długi czas przed użyciem na takim ogniu, bez powodowania problemów. Jedną z istotnych wad spalania wilgotnego drewna wewnątrz pieca jest to, że wytwarza ono więcej dymu niż przeciętnie. Ogień musi najpierw wypalić nadmiar wilgoci w drewnie przed odpowiednim spaleniem drewna w celu wytworzenia ciepła.

Nieumiejętne spalanie drewna, w tym zbyt wilgotne, powoduje powstanie dodatkowego dymu. Typowe funkcjonowanie takiego pieca na drewno może wytwarzać niewielkie ilości dymu. Jeśli masz dużo dymu, upewnij się, że używasz drewna, które zostało „dobrze przyprawione” i „suszone w piecu”. Pamiętaj, że te opisy zwykle odnoszą się do drewna, które zostało wysuszone wystarczająco długo, aby można je było wykorzystać jako drewno opałowe .

Wilgotnościomierze będą w stanie zapewnić dokładny odczyt zawartości wody w drewnie. Pomiary zawartości wilgoci o około 20% mniej niż są idealne. Im lepiej drewno się pali, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wydziela dym i tym mniejsza jest jego wilgotność.

#2. Piec na drewno jest zbyt zimny, aby go używać

Płomień w piecu na drewno może palić, jeśli piec jest zbyt chłodny lub paliwo jest zbyt zimne. Doprowadzenie drewna twardego do temperatury palnej zwykle wymaga dłuższego rozpalenia ognia w porównaniu z drewnem w temperaturze pokojowej. W tym czasie drewno może palić się nieefektywnie, powodując dymienie ognia. Drewno pobieramy z magazynu na zewnątrz co najmniej jeden dzień przed użyciem w piecach.

Lubimy przechowywać drewno w pojemniku do przechowywania w pobliżu pieca, a zabranie go z chłodnego otoczenia pozwala mu nagrzać się do temperatury. Gdy drewno przed włożeniem do pieca zostanie zbliżone do temperatury otoczenia, spala się ono efektywniej i wytwarza mniej dymu. Zimny ​​piec na drewno może również spowodować tlący się ogień. Chłodniejsze powietrze znajdujące się wewnątrz pieca może naciskać na ogień, powodując wydostawanie się dymu do pomieszczenia.

Mniej świeżego powietrza dostanie się do ognia, gdy dym lub spaliny nie mogą odpowiednio wydostać się z pieca. Ponieważ nie może dobrze spalić drewna, ogień, który się tli, może zacząć palić z powodu braku tlenu. W rezultacie, przed rozpaleniem ognia zwykle otwieramy drzwiczki naszego pieca na drewno. Możesz również zainteresować się tabelą rozwiązywania problemów dla Twojego pieca na drewno lub wkładu.

#3. Twój ciąg pieca jest zły

Przeciąg pomaga w przepływie powietrza z domu do pieca i na zewnątrz. Ponieważ zimne powietrze tkwiące w kominie może utrudniać piecowi pobieranie wystarczającej ilości powietrza do rozpalenia ognia, użytkownicy mogą użyć źródła ciepła przed rozpaleniem ognia, aby pomóc ogrzać komin i uruchomić ciąg.

Chcemy umieścić płonący kawałek zwiniętego papieru pod wylotem komina wewnątrz pieca na drewno, aby pomóc ogrzać się przed rozpaleniem ognia. Ciepło z ognia powoduje unoszenie się ciepłego powietrza, które wypiera wszelkie zablokowane zimne powietrze w kominie. Jeśli naprawdę możesz zaobserwować dym wzbijający się z papieru do komina, to jesteś w stanie rozpalić ogień w piecu.

#4. Nie ma wystarczającej liczby otworów wentylacyjnych

Z powodu słabego spalania, jeśli ogień nie uzyska wystarczającej ilości tlenu, aby przepalić ilość drewna w piecu, zacznie dymić. Brak tlenu może być spowodowany zablokowanymi lub niewystarczająco otwartymi otworami wentylacyjnymi w piecu. Przed rozpaleniem ognia otwory wentylacyjne pieca na drewno powinny być całkowicie otwarte i powinny pozostawać w pełni dostępne, dopóki ogień nie ogarnie drewna.

To okładka!

Dowiedzieć się, dlaczego palenie w moim piecu na drewno jest niezbędne; nieregularne palenie powoduje panikę. Mamy nadzieję, że poznałeś wszystkie powody, które powodują palenie pieca na drewno; jeśli znajdziesz główną przyczynę, spróbuj ją naprawić lub zatrudnij profesjonalistę. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami. Możesz również przeczytać o tym, jak zrobić piec opalany drewnem i jak sprawić, by piec na drewno wyglądał jak nowy.