Co to są białe sproszkowane pozostałości na drewnie uszkodzonym przez wodę? Przewodnik

Wszyscy jesteśmy ciekawi, co to jest biały pudrowy osad na uszkodzonym przez wodę drewnie. Tak więc niewiele rzeczy jest bardziej irytujących niż inwestowanie czasu, pieniędzy i wysiłku w utrzymanie domu w doskonałym stanie, tylko po to, aby pewnego dnia odkryć białe pozostałości w drewnianych podłogach, meblach i sufitach. W tym artykule wyjaśnimy wszystkie fakty, które musisz wiedzieć o białych pleśniach na uszkodzonym przez wodę drewnie!

Co to jest biała pleśń?

Biała pleśń to ogólne określenie różnych gatunków pleśni, które wydają się białe. Penicillium, Aspergillus i Cladosporium to najbardziej rozpowszechnione gatunki odkryte w domach.

Co to są białe sproszkowane pozostałości na drewnie uszkodzonym przez wodę? Przewodnik

Formy te mogą mieć różne kolory, w tym szary, zielony, czarny i inne odcienie. Ponadto wszystkie pleśnie rozwijają się w wilgotnym środowisku, w którym występuje źródło pożywienia, takie jak drewno.

W większości przypadków określenie rodzaju pleśni w twoim domu nie jest konieczne, ponieważ wszystkie pleśnie mają te same szkodliwe konsekwencje. We wczesnych fazach rozwoju niektóre pleśnie mogą wydawać się białe.

Po wytworzeniu zarodników niektóre pleśnie mogą zmienić kolor. Jednakże, ponieważ ich zarodniki nie są zabarwione, wiele pleśni wydaje się białych niezależnie od wieku.

Brak zabarwienia zarodników wynika z rodzaju materiału, na którym się rozwija. Ponadto biała pleśń wydaje się sproszkowana i może mieszać się z materiałami, na których rośnie, co utrudnia odróżnienie pleśni od innych zanieczyszczeń.

Jak wygląda biała pleśń?

Ponieważ zarodniki są tak małe, białe pleśnie są trudne do zidentyfikowania, kiedy się początkowo pojawiają. Po utworzeniu kolonii białe pleśnie będą widoczne jako białe kropki na powierzchni.

W naturze plamy mogą być pudrowe i lepkie. Chociaż na pierwszy rzut oka może wyglądać jak pleśń, biała pleśń jest bardziej niebezpieczna, ponieważ może rosnąć w elementach organicznych, a nie tylko na powierzchni.

Biała pleśń vs. Pleśń i wykwity

Ludzie często mylą białą pleśń z pleśnią, która również może wydawać się biała. Z drugiej strony pleśń rzadko rośnie na powierzchniach innych niż rośliny i nie powoduje degradacji materiału. Biała pleśń może niszczyć porowate materiały, takie jak drewno lub płyty gipsowo-kartonowe, wnikając w ich powierzchnię.

Ludzie często mylą białą pleśń z materiałem zwanym wykwitami. Osady soli tworzą się, gdy słona woda przenika przez beton, cegłę lub kamień. Gdy woda wyparuje, pozostaje biały krystaliczny materiał podobny do pleśni.

Wykwity, w przeciwieństwie do białej pleśni, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie rosną ani nie rozprzestrzeniają się. Zbadaj dotkniętą powierzchnię, aby określić, czy substancja jest białą pleśnią, czy wykwitem. To wykwit, jeśli jest murowany.

Wlej trochę tego do kropli wody i zobacz, czy się rozpuści; jeśli tak, to nie jest pleśń. Na koniec ściśnij niektóre elementy między palcami, aby sprawdzić, czy rozpadnie się na drobny proszek.

Co powoduje białą pleśń?

Biała pleśń ma tę samą przyczynę, co inne odmiany pleśni. Pleśń potrzebuje dwóch rzeczy, aby się rozwijać: wilgotnego środowiska i pożywienia.

Często źródłem wilgoci są nieszczelności lub słabo wentylowane pomieszczenia. Drewno, płyty gipsowo-kartonowe, dywany i inne materiały organiczne to znane źródła żywności. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym jest nauczenie się czyszczenia uszkodzonego wodą drewna i innych materiałów — najlepiej roztworem wybielacza i wody.

Czy biała pleśń jest niebezpieczna?

Ostatnią linią jest to, że problemy zdrowotne związane z białą pleśnią w dużym stopniu zależą od osoby. Niektórzy ludzie są niewrażliwi na zarodniki, podczas gdy inni są na nie uczuleni. Kichanie, wysypka na skórze i katar to objawy alergii.

Konsekwencje mogą być bardziej znaczące i niebezpieczne, jeśli twój układ odpornościowy jest osłabiony. Jeśli uważasz, że Ty lub członek Twojej rodziny byliście narażeni na działanie białej pleśni przez dłuższy czas, zawsze należy zasięgnąć porady lekarza.

Gdzie biała pleśń występuje najczęściej w domach?

Pleśń rozwija się w ciemnych, wilgotnych miejscach, gdzie znajduje się źródło pożywienia.

Piwnice

Biała pleśń często rośnie na betonowych ścianach, drewnianych legarach podłogowych i przedmiotach przechowywanych w piwnicach, takich jak odzież. Woda przesącza się przez ściany piwnicy, tworząc wilgotną atmosferę, która sprzyja rozwojowi pleśni. Kondensacja może wystąpić, gdy zimne powietrze zewnętrzne styka się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniach w piwnicach, co sprawia, że ​​biała pleśń jest idealnym siedliskiem lęgowym.

Strychy

Ponieważ zawierają wiele źródeł żywności, takich jak drewno i izolacja, strychy są idealne do wzrostu białej pleśni. Pleśń może być zasilana wilgocią przez nieszczelne dachy, kondensację ze zmieniających się temperatur, nieszczelne rury i nieodpowiednią wentylację.

Ze względu na ograniczenia, usuwanie pleśni ze strychów może być niezwykle trudne. Zalecamy regularne badanie strychu pod kątem białej pleśni lub zapachu stęchlizny.

Przestrzenie indeksowania

Biała pleśń najprawdopodobniej znajduje się w przestrzeniach pełzających, takich jak piwnice w twoim domu. Pleśń w przestrzeniach podpełzających może być spowodowana nieszczelnymi rurami, uszkodzonymi rynnami lub rynnami, pęknięciami fundamentów, niewystarczającą wentylacją i innymi źródłami wilgoci.

Wskazane jest również, aby nie przechowywać niczego w swojej przestrzeni, ponieważ pleśń uwielbia kartony i inne organiczne rzeczy. Jak już wspomniano, przy usuwaniu i rekultywacji pleśni należy również zwrócić uwagę na źródło wilgoci.

Wniosek

Biała pleśń może rosnąć na porowatych materiałach, takich jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa i meble. Mogą również rosnąć na powierzchniach drewnianych, takich jak krokwie na poddaszu, belki stropowe w piwnicy lub przestrzeniach podziemnych oraz drewniane meble.

Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci najdokładniejszych odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące tego, co to jest biały sproszkowany osad na uszkodzonym przez wodę drewnie. Możesz użyć tych danych, aby jak najszybciej rozwiązać problem.