Co to jest kiciuś w szyciu: zastosowania i jak to zrobić

Odpowiedzią na to, czym jest marszczenie w szyciu, jest to, że jest to technika marszczenia za pomocą ściegów hafciarskich. Poniżej bardziej szczegółowo nauczymy Cię, jak robić smocking i jak z niego korzystać.

A ponieważ te dwa elementy są często porównywane do siebie, przeczytaj o tym, czym jest ruchanie w szyciu. Jest to również technika marszczenia materiału bez ściegów hafciarskich, która ma na celu zwiększenie objętości bez rozciągania, jak przy marszczeniu.

Co to jest kiciuś w szyciu: zastosowania i jak to zrobić

Zapraszamy do przeglądania naszego bloga, aby uzyskać więcej technik szycia i samouczków oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat szycia dla różnych projektów.

Co oznacza marszczenie w szyciu?

Smocking to technika marszczenia materiału za pomocą ściegów hafciarskich, dzięki czemu materiał może się rozciągać. Jest to cenna alternatywa dla dodawania gumek na dekoltach i mankietach w celu lepszego dopasowania.

Marszczenie jest również używane w odzieży, gdy guziki są uważane za niepasujące. Podczas marszczenia materiał zbierasz w ciasne fałdy, aby mógł się rozciągać, ale nadal wracać do pierwotnego kształtu.

Możesz nawet użyć marszczenia jako dekoracji, manipulując zebranym materiałem i szwami. W ten sposób można wykonać różne wzory, aby uatrakcyjnić ubiór.

Krótka historia palenia

Smocking rozwinął się w Anglii i był najbardziej popularny w XVIII i XIX wieku. Robotnicy powszechnie używali go w porównaniu z innymi projektami haftu, które reprezentują symbole o wysokim statusie.

Bezpośrednie palenie kontra angielskie palenie

Bezpośrednie smocowanie odnosi się do ogólnego typu smocingu, a za ich podtypy można uznać smocowanie amerykańskie i włoskie. Ten rodzaj bluzy oferuje najlepszą teksturę, podczas gdy tradycyjne bluzy lub angielskie bluzy mogą wyglądać jak geometryczny wzór diamentów i fal lub ułożone w stos kable, które są ciasno upakowane.

Jakie są różne rodzaje palenia?

Istnieją różne ściegi, które możesz wykonać do marszczenia:

 • Ścieg kratowy jest najczęściej używany w marszczeniu, w którym ściegi tworzą romby
 • Smock używany do dekoracji jest wykonany ze ściegu kablowego, w którym szwy wyglądają jak ogniwa łańcuszka
 • Smocking wykorzystuje ścieg konturowy na górze wzoru, aby plisy się nie rozdzielały
 • W celu uzyskania elastyczności najlepszym ściegiem do marszczenia jest ścieg o strukturze plastra miodu
 • Nie mylić ze ściegiem kratowym, ścieg diamentowy pozostawia geometryczny wzór na marszonym materiale
 • Jednym z najbardziej oszałamiających wizualnie ściegów do marszczenia jest ścieg w jodełkę, który wykorzystuje skupiska plis

Przeczytaj, jak używać ściegów ozdobnych na maszynie do szycia, aby poznać więcej ściegów, które można wykorzystać jako ozdobę.

Co to jest backsmocking?

Backsmocking to zasadniczo tradycyjne marszczenie, z wyjątkiem tego, że robisz to z tyłu materiału. Ponownie, celem jest zapewnienie drugorzędnej tekstury w głównym projekcie.

Co to jest palenie aplikacji?

Aplikacja marszczenia jest przyszyciem dekoracji do plisowanej tkaniny. Ścieg często używany w tej technice to ścieg w jodełkę.

Jaki jest cel palenia?

elastyczność

Marszczenie umożliwia rozciąganie niektórych części garderoby nawet bez gumki.

Pełność

Według Centrum Badań Włókienniczych, palenie może pozwolić ściekowi zwiększyć i kontrolować objętość odzieży, na przykład w rękawach, dekolcie i ramionach.

Dekoracja

Jako rodzaj haftu dekoracyjnego, marszczenie służy do nadania faktury i akcentu. Możesz również użyć nici w innym kolorze, aby uzyskać większą atrakcyjność.

Jak robisz kiciuś maszyną do szycia?

 • Zszyj równoległe linie długimi prostymi ściegami i zrób zakładki, podciągając nitki na spodzie
 • Zszyj końce, aby zabezpieczyć zakładki i zebrany materiał
 • Wybierz preferowany ścieg dekoracyjny do marszczonej tkaniny lub sprawdź w instrukcji obsługi zalecenia dotyczące marszczenia
 • Zszyj równoległe rzędy ściegów w poprzek wykonanych marszczeń lub pomiędzy ściegami marszczącymi
 • Usuń ściegi marszczące z paneli
 • Jak się palisz ręcznie?

 • Oznacz materiał kropkami do marszczenia i pamiętaj, aby zostawić dodatkowy materiał na naddatek na szwy
 • Użyj ołówka i linijki podczas zaznaczania niewłaściwej strony materiału
 • Sprawdź, czy każdy ścieg znajduje się bezpośrednio pod ściegiem nad nim, a same rzędy są równomiernie rozmieszczone, ale dłuższe niż kolumny
 • Przeszyj ściegi biegowe przez kropki
 • Pozostaw otwarte końce wątków na końcu każdego rzędu
 • Zawiąż ogonki nici na każdym końcu, aby zebrać materiał i zacisnąć zakładki
 • Jak trudno jest kpić?

  Marszczenie nie jest najłatwiejszą techniką, zwłaszcza że prawdziwe marszczenie wykonuje się ręcznie. Możesz jednak użyć swojej maszyny do szycia, a nawet transferu, aby zaoszczędzić czas.

  Dzięki transferowi marszczącemu będziesz już mieć idealne kropki bez konieczności oznaczania i mierzenia ich bezpośrednio na materiale. Zamiast tego wystarczy przyciąć transfer do rozmiaru tkaniny, a następnie przenieść oznaczenia za pomocą żelazka.

  Wniosek

  I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest marszczenie w szyciu, czyli hafciarska technika marszczenia materiału.

  Może to być dekoracyjne, a nawet zapewniać pełnię lub elastyczność niektórym częściom garderoby. Nie jest to najbardziej nieskomplikowana technika szycia, ale początkujący zawsze mogą uzyskać transfer marszczeń i odpowiednio ustawić maszynę zamiast marszu ręcznie.

  Mamy nadzieję, że było to pomocne; zostaw nam pytanie, jeśli nadal je masz.