Co to jest autologiczne oddawanie krwi? Jego 3 niesamowite metody!

Chcesz wiedzieć, co to jest autologiczne oddawanie krwi? Nazywa się to śródoperacyjnym odzyskiwaniem krwi lub odzyskiwaniem komórek. To wyjątkowa transfuzja krwi, ponieważ krew pochodzi od tego samego pacjenta.

Podczas operacji pacjent lub jego rodzina ma wybór, czy ma skonfigurowaną maszynę, aby uratować jakąkolwiek krew, która się rozlała i została przetworzona lub „oczyszczona”, aby można ją było podać pacjentowi.
Stosuje się go głównie przy tych poważnych operacjach, w których występuje znaczne ryzyko znacznego krwawienia, które może spowodować życie pacjenta lub trwałe konsekwencje, które mogą wpłynąć na jego jakość życia. Nie martw się; ten artykuł wyjaśni to w kilku prostych krokach. Porozmawiamy również o tym, czym różni się od regularnego oddawania krwi. Wreszcie, będziesz w stanie zrozumieć zalety i wady tego rodzaju oddawania krwi oraz dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść osobom oczekującym na operację.

Co to jest autologiczne oddawanie krwi? Jego 3 niesamowite metody!

Większość ludzi nie wie o tego rodzaju oddawaniu krwi, dopóki nie spodziewają się wkrótce operacji. Dlatego dobrze jest wiedzieć o tym wcześniej. W tym artykule dowiesz się krok po kroku, jak to działa i dlaczego jest to niezawodna metoda. Czytaj dalej.

Jaka jest różnica między autologiczną a allogeniczną transfuzją krwi

Transfuzja krwi allogenicznej ma miejsce wtedy, gdy krew pochodzi od niespokrewnionego/anonimowego dawcy. Transfuzja krwi allogenicznej jest standardowym rodzajem przetaczania krwi wykonywanym w centrach krwiodawstwa. Kiedy oddałeś trochę krwi, którą przekażesz nieznajomemu, z którym nie masz żadnych relacji, nazywa się to transfuzją krwi allogenicznej. przed podaniem w infuzji i poddaniu się kilku badaniom krwi, aby upewnić się, że krew nie zaszkodzi pacjentowi w jakikolwiek możliwy sposób, nadal istnieje ryzyko przeniesienia infekcji.

Jak uzyskać autologiczne oddawanie krwi?

Czym więc jest autologiczne oddawanie krwi? Aby wykonać autologiczną transfuzję krwi, pacjent powinien najpierw oddać autologiczną krew. Dzieje się tak przed rozpoczęciem operacji, gdzie krew zostanie pobrana od pacjenta do przetoczenia w razie potrzeby w dowolnym momencie podczas operacji. Oto kilka wymagań dotyczących autologicznego oddawania krwi.

#1. Recepta lekarska

Nie możesz zażądać autologicznego oddawania krwi; tak jak każda inna transfuzja krwi, musisz najpierw otrzymać receptę lekarską. Wiek pacjenta nie powinien być przeszkodą dla kogoś, kto chce dawstwa autologicznego.

#2. Dobre zdrowie

Oczywiście pacjent powinien być w ogólnie dobrym stanie zdrowia, aby móc poddać się krwiodawstwu. Do czasu, gdy straci pewien procent krwi, poczują się trochę słabsi. Muszą również nie mieć aktywnych infekcji krwiopochodnych, ponieważ stanowi to znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się. Może to również oznaczać, że jeśli pacjent ma aktywną infekcję lub jakiekolwiek powikłania sercowe, nie możesz oddać krwi. Gdy pacjent jest słaby, można mu przepisać suplementy żelaza. Ich liczba hemoglobiny powinna spełniać kryteria potrzebne do oddania krwi.

#3. Okres

Podejmij tę decyzję z wyprzedzeniem, ponieważ nie możesz oddać w ciągu 72 godzin, które pozostały przed operacją. Ponieważ będziesz potrzebować recepty lekarskiej i potwierdzić, że jesteś w dobrym zdrowiu, będziesz potrzebować znacznej ilości czasu, aby to zrobić.

#4. Zapytaj o swoją operację

Jeśli lekarz zauważy, że twój rodzaj operacji wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem konieczności pilnej transfuzji krwi, autologiczne oddanie krwi może nie być konieczne. Dodatkowa krew z autologicznego oddawania krwi jest odrzucana ze względu na protokół bezpieczeństwa; dlatego dokładnie oblicza się, czy pacjent będzie go potrzebował, czy nie.

Jakie są metody autologicznej transfuzji krwi

Istnieją różne metody autologicznej transfuzji krwi. Stosowane metody zależą od tego, do czego pacjent się stosuje, o ile lekarz uzna to za stosowne. Oto różne metody.

#1. Przedłóż transfuzję autologiczną

Pobieranie krwi rozpoczyna się około 3 do 5 tygodni przed zabiegiem. W zależności od jednostek pobranych w tym czasie, całkowita zebrana ilość wyniesie około 1-2 litrów.

#2. Śródoperacyjna ostra hemodylucja normowolemiczna

Ta metoda wymaga pobrania krwi na sali operacyjnej, a dokładniej w okolicy znieczulenia, przed oficjalnym rozpoczęciem operacji. Jest to stosowane głównie w przypadku pacjentów, u których przewidziano utratę krwi, około 1-1,5 litra.

#3. Uratuj transfuzję autologiczną

Ta metoda transfuzji autologicznej jest wykonywana podczas operacji. Za zgodą pacjenta lub jego opiekuna krew utracona podczas zabiegu pobierana jest do wyznaczonej wirówki. To następnie przefiltruje krew, aż będzie gotowa do przetoczenia z powrotem do pacjenta.

Wniosek

Teraz już wiesz, co to jest autologiczne oddawanie krwi i dlaczego różni się od powszechnie znanego oddawania krwi allogenicznej. Ten artykuł pomógł ci w zrozumieniu tych dwóch typów. Dziękuję za przeczytanie! I och, możesz chcieć przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, co jeść przed oddaniem krwi, a co jeść po oddaniu krwi.