Czy pleśń jest niebezpieczna dla twojego zdrowia? 3 pomocne wskazówki dotyczące usuwania

Czy pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia? To pytanie nie jest często tematem na większości forów internetowych, a na podstawie informacji, które zebrałem w Internecie, tak, pleśń może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, ale nie jest tak niebezpieczna.

Pleśń nie jest tak ryzykowna, jak inne rodzaje pleśni, takie jak czarna pleśń. Jednak jego niszczący wpływ na ludzi może się pogorszyć, jeśli nie zostanie natychmiast wyeliminowany, zwłaszcza u osób z wcześniej istniejącymi dolegliwościami układu oddechowego.

Czy pleśń jest niebezpieczna dla twojego zdrowia? 3 pomocne wskazówki dotyczące usuwania

Wdychanie zarodników pleśni może powodować drobne problemy z oddychaniem, takie jak podrażnienie nosa i gardła, świszczący oddech i przekrwienie błony śluzowej nosa. Jeśli któryś z członków Twojej rodziny doświadcza objawów, rozsądnie jest sprawdzić swój dom i poszukać obszarów problematycznych.

Co to jest pleśń?

Pleśń to mikroskopijny grzyb, który może przemieszczać się w powietrzu w postaci maleńkich zarodników. Gdy te zarodniki osiedlą się w wilgotnym lub wilgotnym środowisku, pleśń zaczyna się rozwijać i namnażać.

Na wielu powierzchniach rosną pleśni. Zwykle jest żółty, biały lub szary i ma puszystą lub pudrową konsystencję.

Pleśń rośnie na liściach, żywności, roślinach, tkaninach, tekturze i produktach z drewna. Zarodniki pleśni zależą od materiałów organicznych w żywności, w której się znajdują i mogą powodować uszkodzenia tapicerki i odzieży.

Jaka jest różnica między pleśnią a pleśnią?

Pleśń i pleśń to grzyby. Pleśń i pleśń żyją przez większość czasu w naszych domach, ale istnieją różnice między nimi, o których ludzie powinni wiedzieć, aby zapobiec ich rozwojowi.

Pleśń jest zwykle szara, żółta lub biała i rozwija się na wilgotnych i ciepłych powierzchniach. Wręcz przeciwnie, pleśń wydaje się być zielona lub czarna i rośnie na zamoczonych powierzchniach.

Aby zrozumieć różnice między nimi, możesz kliknąć ten artykuł o tym, jak odróżnić czarną pleśń od pleśni.

Jak niebezpieczny jest pleśń?

Zarówno pleśń, jak i pleśń to grzyby, ale pleśń nie jest tak inwazyjna jak inne rodzaje pleśni. Wygląda pudrowo i jest łatwiejszy do czyszczenia w przeciwieństwie do pleśni.

Skutki pleśni są zazwyczaj niewielkie i nie są tak niebezpieczne w większości sytuacji. Jednym z najczęstszych objawów narażenia na pleśń jest ból gardła, ból głowy i drobne problemy z oddychaniem.

Objawy te występują głównie z powodu długotrwałego narażenia na pleśń i często występują, gdy nie zauważysz pleśni rosnącej w twoim domu. Jeśli masz wcześniej istniejące dolegliwości układu oddechowego, reakcja twojego organizmu na zarodniki pleśni może być silniejsza niż u kogoś bez tych wcześniej istniejących warunków.

Czy pleśń może spowodować szkody w Twoim domu?

W przeciwieństwie do rozwoju pleśni, która wnika głęboko w materiał, na którym przebywa i powoduje uszkodzenia, pleśń rośnie tylko na powierzchni. Możesz oczyścić powierzchnię i wyeliminować pleśń, aby nie powodowała żadnych poważnych, długotrwałych skutków na powierzchni.

Jak wyeliminować pleśń w domu

Podczas czyszczenia noszenie maski na twarz zapobiega wdychaniu zarodników, co zmniejsza szkodliwe skutki pleśni. Możesz rozważyć założenie rękawic do czyszczenia, aby chronić się przed pleśnią i wybranym środkiem czyszczącym.

Wzrost pleśni to coś, z czym większość z nas może sobie poradzić. Użycie octu wystarczy do usunięcia większości pleśni.

Inną realną opcją byłby wybielacz rozcieńczony równymi częściami wody. Podejmij środki ostrożności, ponieważ wybielacz może dostać się na zasłonę prysznicową, a także inne przedmioty.

1. Utrzymanie czystości

Zapobieganie pleśni zaczyna się od czyszczenia domu, aby zminimalizować wzrost, ponieważ brud, zanieczyszczenia wokół domu i tłusta warstwa z gotowania stanowią źródło pożywienia dla zarodników pleśni.

Utrzymuj szuflady komody, szafki, szafy, piwnice lub inne miejsca, w których pleśń może się rozmnażać, tak czysto, jak to możliwe. Gleba na zabrudzonych przedmiotach może dostarczyć wystarczającą ilość składników odżywczych, aby pleśń zaczęła rosnąć, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

Czysta odzież ma mniejszą skłonność do pleśnienia niż odzież zabrudzona. Większość włókien syntetycznych, takich jak poliester, nylon, octan, jest odporna na pleśń, a czyste tkaniny tego typu nie sprzyjają rozwojowi pleśni.

2. Pozbywanie się wilgoci

Zarodniki pleśni układają się na powierzchniach, gdy jest wystarczająco dużo wilgoci. Zawilgocone konstrukcje są często spowodowane kondensacją wilgoci z wilgotnych do chłodniejszych powierzchni.

Nadmierna wilgotność wskazuje, że potrzebna jest dodatkowa izolacja i natychmiastowe naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat usuwania pleśni, możesz zapoznać się z tym artykułem o tym, jak usunąć pleśń z betonu.

3. Pozbądź się stęchłych zapachów

Podejmij szczególne środki ostrożności, aby w jak największym stopniu pozbyć się zapachów stęchlizny, aby uniknąć dalszego rozwoju pleśni. Zazwyczaj zapach stęchlizny zanika, jeśli obszar jest dobrze ogrzany i wysuszony.

Możesz użyć wapna chlorowanego, aby wyeliminować zapach stęchlizny. Rozsyp substancję chemiczną na podłodze i pozostaw, aż zniknie cała stęchlizna, a następnie zmieć ją.

Na podłogach cementowych można uniknąć zapachu stęchlizny, szorując powierzchnię podchlorynem sodu lub innym wybielaczem chlorowym dostępnym w sklepach spożywczych. Wypłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha, jak to możliwe.

Wniosek

Czy pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia? Pleśń może być niebezpieczna dla naszego zdrowia, ale jest mniej dokuczliwa.

Zgodnie z zebranymi informacjami, długotrwałe narażenie na pleśń może powodować drobne problemy z oddychaniem, dlatego należy pamiętać o praktykach, które pomogą wyeliminować i zapobiec pleśni.