Co powoduje zapach pleśni w wannie? Pomocny przewodnik usuwania

Rozwój grzybów powoduje zapach pleśni w wannie. Wilgotne miejsca, takie jak toalety, są pożywką dla pleśni i pleśni, dwóch gatunków grzybów.

Na wilgotność może wpływać zwiększona ilość wody używanej w łazience, zwłaszcza ciepła woda. Dezynfekcja powietrza i utrzymywanie suchego środowiska to złożone zadania do wykonania od razu.

Co powoduje zapach pleśni w wannie? Pomocny przewodnik usuwania

Smród pleśni w Twojej wannie? Oto, co powinieneś z tym zrobić, a także podkład na temat tego, czym jest pleśń i jak unikać go w pierwszej kolejności.

Jaki jest zapach pleśni?

Ludzie często używają terminu „stęchły”, aby opisać smród pleśni. Zapach brudnych stóp, gnijącego drewna czy papieru może pachnieć jak pleśń.

Aby szybko ocenić, czy masz pleśń lub pleśń, sprawdź, czy zapach utrzymuje się po przewietrzeniu pomieszczenia. Możesz mieć pleśń, jeśli zapach się utrzymuje, lub pleśń, jeśli zniknie.

Piwnice o dużej wilgotności mają tendencję do stęchłego smrodu z powodu obecności tych grzybów. Kwitną w toaletach i innych wilgotnych, małych i ciasnych przestrzeniach.

Co powoduje zapach pleśni?

Najbardziej oczywistą przyczyną zapachu stęchlizny jest coś, co prawdopodobnie znasz. Mogą jednak istnieć inne przyczyny zapachu pleśni w powietrzu — w tym:

Zatkane rynny to znak ostrzegawczy, że nadciąga pleśń. Zarodniki pleśni i pleśni rozwijają się w idealnych warunkach stworzonych przez zatkany odpływ.

Pleśń zacznie rosnąć raczej wcześniej niż później, jeśli nie naprawisz mokrych warunków.

Nawet jeśli nie poczujesz zapachu pleśni od razu, nie wyklucza to jego obecności w innym miejscu w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niezbędne jest sprawdzenie systemu odwadniającego w ramach badania zapachu.

Biofilm odpływowy z prysznica może również powodować stęchły zapach i nieprzyjemne zapachy, jeśli gromadzi się z czasem. Sprawdź odpływ, aby zobaczyć, czy nie ma nagromadzenia biofilmu, który należy natychmiast usunąć.

Jak rozpoznać pleśń w wannach?

Możesz znaleźć pleśń, wąchając ją. Możesz również wykryć obecność pleśni, dokonując wizualnej kontroli łazienki.

Pleśń jest łatwa do zauważenia po nagłym pojawieniu się ciemnych, brzydkich plamek.

Plamy mogą mieć kolor od zielonego do czarnego. Zależy to od pleśni rozwijającej się na ścianach lub za toaletą.

Kolonie pleśni mogą rosnąć między ścianami i w rurach. Kiedy pleśń rozwija się w zakamarkach łazienki, najlepiej zatrudnić specjalistę od usuwania pleśni.

Łatwo jest odróżnić pleśń od pleśni na powierzchni. Zarodniki pleśni wnikają w adsorbenty, co utrudnia pozbycie się pleśni.

Z drugiej strony pleśń przykleja się do wilgotnych powierzchni, które można wyczyścić szczotką i smarem do łokci.

Dlaczego pleśń rośnie na wannach?

Wilgoć przyciąga zarodniki pleśni, które rozwijają się w wilgotnych, ciemnych obszarach z dużą ilością pożywienia. Pleśń kwitnie w łazience z powodu uporczywej wody z codziennych pryszniców, ciągłej czerni i podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu.

Łazienki są wylęgarnią różnych szkodników i zwierząt, w tym karaluchów, much i innych owadów. Pleśń rośnie na kranach, w wannie, a nawet na wentylatorze sufitowym.

Co mogę zrobić z zapachem pleśni?

Problem będzie się zwiększał z czasem. Jakie masz opcje? Aby rozpocząć, oto kilka pomysłów do rozważenia:

  • Lepszy przepływ powietrza może pomóc wysuszyć łazienkę po wzięciu prysznica lub kąpieli, zmniejszając wilgotność i zapobiegając tworzeniu się pleśni.
  • Regularne czyszczenie łazienki powstrzyma grzyby powodujące pleśń i utrudni jej zadomowienie się.
  • Utrzymuj swój obszar w czystości, używając odpowiednich materiałów, tak jak powinieneś dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety.
  • Umyj ściany prysznica, aby wyeliminować dodatkową wodę i zmniejszyć wilgotność po zakończeniu kąpieli.
  • Aby w łazience nie było zbyt gorąco i wilgotno, gdy bierzesz prysznic lub kąpiel, włącz wentylator. Uruchamianie wentylatora podczas i wkrótce po kąpieli lub prysznicu może zapobiec rozwojowi pleśni.

Jak zapobiegać zapachom pleśni?

Pleśń jest główną przyczyną zapachów stęchlizny w łazience i jej zapobieganie jest łatwe. Utrzymujesz łazienkę w suchości dzięki wystarczającemu przepływowi powietrza.

Brak wilgoci hamuje rozwój zarodników pleśni. Możesz zmniejszyć wilgotność i chłonność wody w łazience, używając wentylatora łazienkowego podczas kąpieli i pozostawiając go włączonym przez co najmniej 30 minut po zakończeniu kąpieli.

Alternatywnie otwórz okno. Alternatywnie możesz użyć nawilżacza lub małego wentylatora w łazience, jeśli żaden z nich nie jest dostępny.

Aby uzyskać dalszą pomoc dotyczącą łazienek, oto jak pozbyć się czerwonej pleśni pod prysznicem i usunąć czarną pleśń z wanny jacuzzi.

Wniosek

Oprócz wiedzy o tym, co powoduje zapach pleśni w wannie, najlepiej ją pielęgnować. Środowisko sanitarne może mieć przyjemny zapach.

Regularne czyszczenie pomoże chronić łazienkę przed rozwojem pleśni.