Jak naprawić sufit z płyt kartonowo-gipsowych z małymi uszkodzeniami wody: 4 kroki

Aby naprawić uszkodzone przez wodę otwory, należy je wyczyścić, przeszlifować, a następnie wypełnić. Oto szczegółowy przewodnik, jak naprawić mały sufit z płyt kartonowo-gipsowych uszkodzony przez wodę.

Jak mogę tymczasowo naprawić dziurę w suficie?

Co zrobisz, jeśli zauważysz dziurę w suficie z płyt kartonowo-gipsowych? Poza tym, że wygląda nieestetycznie, może to przeszkadzać.

Jak naprawić sufit z płyt kartonowo-gipsowych z małymi uszkodzeniami wody: 4 kroki

Chociaż niewskazane, możesz tymczasowo naprawić dziurę w suficie. Wystarczy wyciąć kawałek płyty gipsowo-kartonowej i użyć go do zakrycia szczeliny.

Możesz również zdecydować się na tymczasowe pokrycie dotkniętego obszaru mieszanką płyt kartonowo-gipsowych. W Internecie dostępne są również łaty ścienne. Wspomniane rozwiązania są jednak tylko tymczasowe.

Będziesz musiał natychmiast i skutecznie naprawić uszkodzone przez wodę otwory w suficie z płyt kartonowo-gipsowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak.

Jak naprawić minimalne uszkodzenia przez wodę w suficie z płyt kartonowo-gipsowych

Chociaż może to wydawać się dużym zadaniem, naprawienie otworu w suficie z płyt kartonowo-gipsowych jest dość proste. Oto cztery proste kroki, aby naprawić dziurę w suficie z płyt kartonowo-gipsowych!

Krok 1. Oceń sytuację

Przede wszystkim ważne jest, aby dobrze przyjrzeć się suficie z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli dojdzie do zalania, prawdopodobnie w pobliżu jest wyciek.

Płyty gipsowo-kartonowe są stosunkowo podatne na uszkodzenia przez wodę. Dlatego długotrwała ekspozycja na wodę spowoduje jej plamienie i gnicie. Musisz poszukać źródła wody i natychmiast się nią zająć.

Możesz jednak skontaktować się z profesjonalistą od zalania w celu wykonania tego zadania. Wszelkie przecieki lub kapanie sprawią, że sufit z płyt kartonowo-gipsowych będzie jeszcze bardziej uszkodzony!

Nie zapomnij o ochronie podłóg. Połóż arkusz plastiku, aby złapać wszelkie zanieczyszczenia i krople wody z sufitu.

Krok 2. Oczyść dotknięty obszar

Teraz, gdy nie ma już źródła wody, możesz teraz wyczyścić dotknięty obszar. Pozbądź się nadmiaru wody za pomocą starej szmatki. Możesz również użyć osuszacza lub wentylatora elektrycznego, aby wysuszyć dotknięty obszar.

Suszenie sufitu może zająć kilka godzin. Pomogłoby, jeśli wyciąć również odcinki sufitu z płyt kartonowo-gipsowych, które są uszkodzone przez wodę, aby przyspieszyć cały proces.

Jeśli jest to mała dziura, wytnij obszar wokół dziury. Nie martw się, że zrobisz trochę większy otwór; wypełnisz go później.

Krok 3. Dokonaj napraw

Nadszedł czas, aby naprawić mały otwór w uszkodzonym przez wodę suficie z płyt kartonowo-gipsowych. Zacznij od zeszlifowania wszelkich nierówności i szorstkich powierzchni. Aby naprawa była gładka, potrzebna jest gładka powierzchnia.

Następnie zmierz otwór uszkodzony przez wodę. Wytnij kawałek płyty gipsowo-kartonowej, który jest o kilka cali większy niż rzeczywisty wymiar otworu.

Możesz się jednak zastanawiać. Dlaczego kawałek płyty gipsowo-kartonowej miałby być nieco większy niż rzeczywisty otwór? Dzieje się tak, ponieważ kawałek płyty gipsowo-kartonowej może być za mały, jeśli natychmiast go przytniesz.

Jeśli kawałek płyty gipsowo-kartonowej jest nieco większy, możesz go powoli spiłować. W ten sposób możesz uzyskać idealne dopasowanie!

Krok 4. Wykończenie

Przyklej nowy element do sufitu za pomocą masy do suchej zabudowy. Gdy mieszanina wyschnie, możesz ją przeszlifować, aby powierzchnia była gładka.

Naprawiany obszar lub cały sufit można zagruntować i pomalować. Ten ostatni zapewnia równomierne, bezbłędne krycie. Nie stanowi to jednak problemu, jeśli zdecydujesz się zagruntować i pomalować tylko naprawiany obszar.

Kiedy powinienem zadzwonić po profesjonalną pomoc?

Opisany powyżej proces naprawy dotyczy tylko małych uszkodzonych przez wodę otworów w sufitach z płyt kartonowo-gipsowych. Co zrobić, jeśli szkody spowodowane przez wodę są rozległe i znaczne?

Gdy szkody spowodowane przez wodę są poważne, najlepiej jest zadzwonić do specjalisty. Specjaliści od renowacji są dobrze przygotowani do radzenia sobie z uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Jeśli jednak uszkodzenie jest powszechne, profesjonaliści mogą zdecydować się na całkowitą wymianę sufitu z płyt kartonowo-gipsowych.

Naprawy mogą wynosić od 500 do 2500 USD. Niestety, ochrona ubezpieczeniowa właściciela domu obejmuje tylko naprawę szkód spowodowanych przez wodę z powodu powodzi, nagłych pęknięć rur i innych podobnych zdarzeń.

Jak zapobiec uszkodzeniom sufitu z płyt kartonowo-gipsowych?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć uszkodzenia sufitu z płyt kartonowo-gipsowych. Ponieważ płyty gipsowo-kartonowe są podatne na uszkodzenia przez wodę, należy zapobiegać przedostawaniu się wody i wilgoci do sufitów. Sprawdź obszar pod kątem wycieków, kropli, plam, zapachów stęchlizny i innych oznak uszkodzenia przez wodę.

Jeśli zauważysz uszkodzenie przez wodę na suficie z płyt kartonowo-gipsowych, najlepiej natychmiast naprawić obszar. Niektórzy sugerują wywiercenie dziury w obszarze uszkodzonym przez wodę, aby wypuścić gromadzącą się wodę.

Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj o zabezpieczeniu podłóg. Rozłóż plastikowy arkusz, aby złapać wszelkie kropelki wody i zanieczyszczenia. Niezbędne jest również pozostawienie wiadra na wodę.

Wniosek

Uszkodzenie przez wodę jest bardzo kłopotliwe. Co powinieneś zrobić, jeśli na suficie z płyt kartonowo-gipsowych dojdzie do zalania? Jeśli nadal jest to mały otwór, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, jak naprawić mały sufit z płyt kartonowo-gipsowych uszkodzony przez wodę.