3 proste kroki, jak naprawić tekturę uszkodzoną przez wodę

Umiejętność naprawy uszkodzonej przez wodę tektury jest niezbędna, ponieważ tektury mają wiele zastosowań. Aby je naprawić, musisz je najpierw wysuszyć.

Suszenie kartonów ma kluczowe znaczenie, a poniżej dowiesz się dlaczego. Oprócz naprawy i suszenia kartonów, w tym artykule omówimy sposoby ochrony kartonu i czy można go ubezpieczyć.

3 proste kroki

Kroki naprawy uszkodzonego przez wodę kartonu

Kartony, bez względu na to, co przechowują, są podatne na działanie wody. Stają się kruszące, gdy są mokre, co zagraża przechowywanym w nich przedmiotom.

Jeśli Twój przedmiot jest bezcenny i rzadki, mokry karton może sprawić, że będzie mniej wartościowy. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, oto kroki dotyczące naprawy uszkodzonej przez wodę tektury:

Krok 1. Usuń elementy wewnątrz

Próba naprawy mokrego kartonu przyniosłaby efekt przeciwny do zamierzonego, ryzykując jednocześnie zawarte w nim przedmioty. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wyjąć wszystko z kartonów.

Krok 2. Suche na powietrzu

To proste i bezproblemowe rozwiązanie przy mocowaniu kartonów. Możesz spłaszczyć karton, a następnie powiesić go na sznurze do bielizny. Możesz również przypiąć go do sznurka, aby lepiej go zabezpieczyć.

Suszenie wymaga czasu. Średnio zajmuje to około dwóch do czterech tygodni.

Krok 2,1 Zamrożenie

Jeśli suszenie na powietrzu nie jest możliwe z powodu pogody, możesz zdecydować się na jak najszybsze zamrożenie kartonu. Jeśli kartonowe pudełko zmieści się w torbie strunowej, umieść je tam. Następnie umieść je w chłodni o temperaturze poniżej -23 stopni Celsjusza (-10 stopni Fahrenheita).

Po ich zamrożeniu możesz wyjąć je z lodówki. Następnie wysusz je na powietrzu. Musisz zamrozić mokrą tekturę, jeśli nie możesz jej wysuszyć na powietrzu, ponieważ zapobiegnie to wypaczaniu się włókien papieru, chroniąc tekturę.

Krok 3. Klej

Jeśli tektura nadal rozkłada się warstwami nawet po wyschnięciu, może być konieczne sklejenie warstw. Używaj białego kleju oszczędnie na każdej warstwie.

Ponadto umieść sztywną powierzchnię w każdej warstwie, aby ustabilizować arkusz. Po sklejeniu warstw zaciśnij krawędzie lub umieść karton pod ciężkim przedmiotem (np. książki w oprawie twardej).

Czy możesz poddać recyklingowi mokrą tekturę?

Jeśli planujesz recykling mokrej tektury samodzielnie i bez suszenia, to nie. Niezależnie od tego, czy oddasz go w zakładzie recyklingu, czy użyjesz go w swoim gospodarstwie domowym, nie będzie dobrze służył swojemu celowi. Jeśli wniesiesz go do zakładów recyklingu, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, ponieważ może zatkać maszyny sortujące.

Jak pozbyć się formy kartonowej?

Mokre kartony są idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, dlatego konieczne jest ich wysuszenie. Najpierw wysusz tektury, aby wyeliminować wilgoć, która umożliwia wzrost pleśni.

Następnie możemy przystąpić do usuwania zarodników pleśni. Wyszczotkuj formę miotłą z powierzchni kartonu. Zachowaj ostrożność podczas szczotkowania pleśni, ponieważ możesz przypadkowo rozprzestrzenić zarodniki pleśni w nienaruszonych obszarach.

Po usunięciu pleśni z powierzchni, weź alkohol do wycierania i namocz w nim czystą szmatkę. Po umyciu tkaniny w roztworze czyszczącym przetrzyj nim powierzchnię kartonu.

Jeśli pleśń przeniknęła do kartonu, wlej roztwór wybielacza na tyle, aby zwilżyć karton, ale nie za bardzo, aby stał się rozmoczony.

Po usunięciu zarówno powierzchni, jak i głębokiej pleśni, karton należy wysuszyć na powietrzu. Lepiej umieścić go pod słońcem, aby całkowicie zabić pleśń.

Jak chronić swoje pudełko kartonowe?

Ponieważ ustaliliśmy, że kartony są cenne, to naturalne, że chcemy je chronić. Jeśli chcesz zachować swoje kartony, możesz użyć tych:

Owijanie palet

Owijanie palet jest przydatne w przypadku pudeł kartonowych służących do doręczania przesyłek. Służy to ochronie tektury przed uszkodzeniem przez wodę.

Okładki laminowane

Podobnie jak pakowanie palet, laminowane osłony chronią karton przed uszkodzeniem przez wodę. Ten specjalizuje się w ochronie każdej strony twojego kartonowego pudełka. Jednak gdy z nich korzystasz, nie powinieneś zostawiać żadnych kieszeni powietrznych, więc musisz je strącić.

Ochrona bąbelkowa

Jest to typowa ochrona kartonów i paczek. Kiedy folia bąbelkowa jest mocno przymocowana do kartonu, chroni karton przed wstrząsami i uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Czy możesz uzyskać ubezpieczenie tektury uszkodzonej przez wodę?

Ewentualne uszkodzenia pudeł kartonowych mogą być objęte ochroną ubezpieczeniową ładunku. Jednak ubezpieczenie ładunku nie jest obowiązkowe i możesz zdecydować się nie wykupić ubezpieczenia.

Chociaż dobrze jest to rozważyć, ponieważ nigdy nie wiesz, co się stanie, gdy Twoja przesyłka zostanie przetransportowana do Ciebie lub do odbiorcy paczki, będzie to inny problem dla Twojego prawnika, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał skonsultować się z uszkodzoną przesyłką, ponieważ Ty nie zapłacił ubezpieczenia ładunku. Pamiętaj, że lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak naprawić tekturę uszkodzoną przez wodę poprzez suszenie lub zamrażanie na powietrzu przed suszeniem na powietrzu, możesz przystąpić do recyklingu nawet tektur uszkodzonych przez wodę. To znaczy, o ile najpierw je wysuszysz.