2 proste kroki, jak wyczyścić prysznic z kamienia naturalnego

Istnieją dwie metody czyszczenia pleśni z prysznica z kamienia naturalnego. Możesz użyć środka do usuwania pleśni lub odtłuszczacza. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu, wraz ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji pryszniców z kamienia naturalnego!

Pleśnia na kamieniu

Pleśń na kamieniu może wydawać się niecodzienna, ale nie jest to rzadkie. Prysznic jest jednym z powszechnych obszarów, w których rośnie pleśń z powodu obecności wody.

2 proste kroki

Poza tym kamienie naturalne, takie jak wapień czy marmur, są porowate. Oznacza to, że mogą wchłaniać wilgoć. Wilgoć bez nadzoru prowadzi do rozwoju pleśni, więc w ten sposób pleśń rozwija się na kamieniu naturalnym.

Jak wykryć pleśń w prysznicach z kamienia naturalnego

Istnieją dwa sposoby wykrywania pleśni pod prysznicem, w których wystarczy używać zmysłów. Jeden szuka wzrostu pleśni. Oto artykuł o tym, jak wyglądają różne kolory pleśni.

Zazwyczaj w rogach prysznica można znaleźć pleśń. Obszar, w którym widzisz pleśń, wskaże Ci możliwe przyczyny zanieczyszczenia pleśnią.

Innym sposobem na wykrycie pleśni jest zapach. Trudno przeoczyć jego zapach, zwłaszcza gdy prysznic nie jest dobrze wentylowany.

Możesz również użyć mierników wilgotności lub kupić zestaw inspektora pleśni, aby przetestować prysznic pod kątem pleśni. Jednak ze względu na materiał, z którego wykonane są kamienie naturalne, zwykle dają one fałszywe wyniki.

Jeśli uszkodzenie pleśni jest poważne, nie wahaj się skontaktować się z profesjonalistą. Jeśli jest to wykonalne, czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić formę.

Przyczyny rozwoju pleśni pod prysznicem

Jak wspomniano powyżej, miejsce, w którym znajdziesz pleśń, powie ci, co mogło ją spowodować. Lub powie Ci, która część prysznica jest uszkodzona przez wodę.

Istnieją dwie kategorie, w których pleśń rozwija się pod prysznicem. Pierwszy znajduje się na powierzchni, a drugi na okolicznych częściach.

W kategorii powierzchni pleśń może rozwijać się w trzech obszarach. Może rosnąć na samym kamieniu, na uszczelnieniu lub na fudze.

Istnieją również trzy przyczyny uszkodzenia otaczających części przez pleśń. Może to być spowodowane nieszczelnością przewodów zasilających, pękniętą płytką lub napędem pary.

Jakie są skutki wzrostu pleśni pod prysznicem?

Nie ma żadnych niepokojących zagrożeń dla zdrowia związanych z rozwojem pleśni pod prysznicem, jeśli znajduje się ona w zagłębieniu ściany. Jednak pleśń na powierzchni może być niebezpieczna podczas wdychania.

Inną kwestią są zarodniki pleśni. Dlatego oto artykuł o zabijaniu zarodników pleśni, który może pomóc.

Kroki czyszczenia pleśni z prysznica z kamienia naturalnego

Nienadzorowany rozwój pleśni pod prysznicem może prowadzić do poważnego zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest, aby usunąć pleśń, zanim stanie się zbyt dotkliwa. Oto proste rozwiązanie na łagodną pleśń pod prysznicem.

Krok 1. Chroń

Pleśń może mieć na ciebie niekorzystny wpływ, więc najlepiej chronić się, gdy się z nią obchodzisz. Załóż sprzęt ochronny, taki jak długie gumowe rękawiczki, okulary i maskę.

Oprócz siebie chroń również inne powierzchnie. Produkty usuwające pleśń mogą być zbyt szorstkie, więc najpierw wykonaj test punktowy na ukrytej powierzchni.

Krok 2. Spryskaj

Zajrzyj do środków do usuwania pleśni dla kamienia naturalnego, aby dowiedzieć się, który z nich działa najlepiej dla Ciebie. Po zakupie środka do usuwania pleśni, spryskaj nim dotknięte obszary około dwóch do czterech cali nad powierzchnią.

Pozostaw spray na plamy z formy przez co najmniej pięć minut. Następnie spłucz obszar zimną wodą. Powtórz ten krok po trzydziestu minutach.

Jeśli nie chcesz kupować środka do usuwania pleśni, możesz użyć odtłuszczacza. Wymieszaj jedną część odtłuszczacza i dziesięć części gorącej wody. Najpierw wykonaj test punktowy, a następnie kontynuuj, jeśli jest to bezpieczne.

Następnie zanurz w mieszaninie szczoteczkę do szorowania z plastikowym włosiem. Następnie wyszoruj plamy pleśni na kamieniu.

Sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni pod prysznicem z kamienia naturalnego

Jednym z niezawodnych sposobów zapobiegania pleśni na prysznicu z kamienia naturalnego jest utrzymywanie go w suchości. Jednak niewielu z nas ma czas na suszenie łazienek po prysznicu. Oto inne sposoby zapobiegania rozwojowi pleśni pod prysznicem z kamienia naturalnego.

1. Przewietrzyć

Wentylacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności pod prysznicem, aby nie dopuścić do powstania pleśni. Otwórz okna i drzwi, aby powietrze wpadało i wychodziło z łazienki. Wentylatory to także świetny sposób na przewietrzenie łazienki, więc zainwestuj w dobry.

2. Utrzymuj powierzchnie wolne od mydła

Jeśli nie możesz wysuszyć łazienki, przynajmniej utrzymuj ją w czystości i dobrze wypłukaną. Pozostawianie mydła do wyschnięcia na powierzchni prysznica to niezawodny sposób na przyciągnięcie pleśni.

3. Ustaw dzień sprzątania

Regularnie pielęgnuj swoje uszczelnienia i fugi, czyszcząc je przynajmniej raz w tygodniu. Co więcej, po umyciu, tym razem osusz prysznic.

Kolejną wskazówką dotyczącą konserwacji uszczelniaczy i fug jest ich uszczelnienie. Kiedy czyścisz uszczelnienie i fugę, sprawdź, czy nie potrzebują nowej uszczelki. Jeśli tak, odpowiednio je uszczelnij.

Wniosek

Nauka czyszczenia pleśni z prysznica z kamienia naturalnego jest łatwa. Jednak wskazówki dotyczące jego utrzymania mogą być czasochłonne. Mimo to zalecamy przestrzeganie, aby zapobiec poważnemu zanieczyszczeniu pleśnią.