Jak naprawić uszkodzoną przez wodę szafkę kuchenną MDF w 3 krokach?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak naprawić uszkodzone przez wodę szafki kuchenne z MDF, należy je przeszlifować, napełnić i pomalować. Wykonanie tego z pewnością przywróci formę Twojej szafki, więc czytaj dalej, aby uzyskać dogłębny samouczek!

Co się stanie, gdy płyta MDF zamoczy się?

Płyta pilśniowa o średniej gęstości lub MDF to popularny wybór do szafek kuchennych. Jest trwały, stylowy i tani. Ponieważ jest to drewno konstrukcyjne, płyta MDF jest wszechstronna.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę szafkę kuchenną MDF w 3 krokach?

MDF ma jednak swoje wady. Nawet jeśli płyta MDF może wytrzymać ekstremalne temperatury, nadal może być podatna na działanie wody.

Kiedy płyta MDF zamoczy się, podobnie jak zwykłe drewno, spuchnie. Mokra płyta MDF może szybko ulec zniszczeniu jak wilgotna tektura.

Co powinieneś zrobić, jeśli tak się stanie z Twoimi szafkami kuchennymi MDF? Nie martw się; nadal możesz coś z tym zrobić.

Naprawa uszkodzonych przez wodę szafek kuchennych MDF

Jeśli Twoje szafki kuchenne z płyty MDF ulegną uszkodzeniu przez wodę, oto przewodnik krok po kroku, jak je naprawić.

Krok 1. Ocena sytuacji

Przed przystąpieniem do naprawy szafek kuchennych musisz sprawdzić ich stan. Jeśli uszkodzenia spowodowane przez wodę w Twoich szafkach kuchennych są nie do naprawienia, powinieneś rozważyć ich wymianę.

Charakterystyczne oznaki znacznych uszkodzeń spowodowanych przez wodę obejmują pokruszone i oddzielone cząstki MDF. Jeśli większość Twoich szafek kuchennych tak wygląda, lepszym pomysłem jest ich wymiana.

Jeśli Twoje szafki kuchenne z płyty MDF mają tylko kilka spuchniętych sekcji, możesz je naprawić samodzielnie. Możesz również wezwać pomoc profesjonalisty. Ubezpieczenie właściciela domu czasami pokrywa koszty naprawy szkód spowodowanych przez wodę.

Krok 2. Naprawa szafek MDF

To może wydawać się dużym zadaniem, ale naprawa szafek MDF może być łatwa! Przed rozpoczęciem będziesz potrzebować papieru ściernego, kleju do żywicy, szpachli do drewna, podkładu, farby i wodoodpornego uszczelniacza.

Upewnij się, że szafki MDF są suche przed ich naprawą. W tym celu należy wyjąć wszystkie przedmioty z szafki. Kolejnym krokiem jest pozostawienie szafki do wyschnięcia na kilka dni.

Usuń wszelki sprzęt, który może zostać uszkodzony podczas szlifowania szafek. Możesz również położyć na podłodze arkusz plastiku, aby chronić go przed brudem i farbą.

2.1 Szlifowanie

Czas wyrównać powierzchnię szafek MDF. Usuń spuchnięte części, szlifując je gruboziarnistym papierem ściernym.

Będziesz musiał kilka razy zmienić papier ścierny. Staraj się szlifować tylko te obszary, które zostały uszkodzone przez wodę.

Miejsca uszkodzone przez wodę należy kilkakrotnie przeszlifować, aby uzyskać równomierne wykończenie. Do tego projektu potrzebna jest niewielka ilość smaru łokciowego.

2.2 Klej żywiczny

W miejscach, do których papier ścierny nie mógł dotrzeć, nałóż pędzlem trochę kleju z żywicy. Klej żywiczny można nakładać na pęknięcia, szwy i wgłębienia.

Spróbuj nałożyć równą warstwę kleju żywicznego. Po zakończeniu nakładania kleju należy pozostawić go do wyschnięcia na noc.

Klej żywiczny skurczy się podczas wysychania. Nie martw się, to normalne. Dlatego wypełniacz do drewna służy do wypełniania wszelkich innych wgnieceń.

2.3 Wypełniacz do drewna

Za pomocą szpachelki lub tępego noża wygładź szpachlę do drewna nad pęknięciami i szwami, których klej żywiczny nie był w stanie wypełnić. Spróbuj nałożyć równą warstwę tego wypełniacza do drewna.

Jeszcze raz najlepiej będzie, jeśli pozostawisz kit do wyschnięcia na noc. W przeciwieństwie do kleju na bazie żywicy, ten nie kurczy się.

Gdy wyschnie, będziesz musiał przeszlifować szpachlę za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Możesz to zrobić kilka razy, aby uzyskać gładką i równą powierzchnię.

Krok 3: Ostatnie poprawki

Jeśli jesteś już zadowolony z efektu szpachlówki do drewna, to czas na ostatnie poprawki. Przygotuj pędzle malarskie, podkład, farbę i uszczelniacz.

3.1 Gruntowanie

Aby mieć pewność, że dobrze przylega do płyty MDF, nałóż podkład. Podkład może pomóc w uszczelnieniu cząstek w płycie MDF. Podkład dodaje również warstwę ochronną przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Używaj podkładów na bazie alkoholu lub olejów zamiast podkładów na bazie wody. Płyta MDF wchłonie tylko podkłady na bazie wody. Gdy podkład wyschnie, nadszedł czas na pomalowanie szafek kuchennych MDF.

3.2 Malowanie

Pomaluj szafki od jednej do dwóch warstw wodoodpornej farby. Wybierz kolor pasujący do oryginalnego koloru szafek.

3.3 Uszczelniacz

Teraz, gdy Twoje szafki wyglądają jak nowe, nadszedł czas, aby pokryć je uszczelniaczem. Uszczelniacz jest ostatnim krokiem do dodatkowej ochrony przed uszkodzeniem przez wodę.

Jak wodoszczelne szafki kuchenne MDF?

Szafki kuchenne z płyty MDF są podatne na uszkodzenia przez wodę, zwłaszcza jeśli znajdują się w pobliżu zlewu lub lodówki. Co możesz zrobić, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, które zniszczą Twoje szafki MDF?

Istnieje kilka środków ostrożności, które możesz podjąć. Powszechną praktyką jest stosowanie wodoodpornego podkładu, farby i uszczelniacza do ochrony szafek kuchennych MDF.

Uważaj na stęchłe zapachy i mokre lub wilgotne szafki kuchenne z płyty MDF. Jeśli zauważysz uszkodzenia od wody, najlepiej je od razu naprawić. Pozostawienie uszkodzeń spowodowanych przez wodę bez nadzoru może być kłopotliwe.

Wniosek

Szafki kuchenne MDF są stylowe, trwałe i niedrogie. Nie zapomnij jednak o nie dbać.

Jeśli kiedykolwiek zauważysz uszkodzenie szafek przez wodę, nie martw się! Wiesz już, jak naprawić uszkodzoną przez wodę szafkę kuchenną z MDF.