Jak naprawić drewnianą ościeżnicę uszkodzoną przez wodę: 5 łatwych kroków

Jeśli chcesz wiedzieć, jak naprawić uszkodzoną przez wodę drewnianą ościeżnicę, trafiłeś we właściwe miejsce! Najpierw musisz dowiedzieć się, skąd pochodzą obrażenia. Następnie usuń go i wybierz dobry wypełniacz, aby ukształtować go jak oryginalny.

Większość drzwi zewnętrznych jest podatna na uszkodzenia powodowane przez wodę, zwłaszcza w porze deszczowej. Dlatego ważne jest, aby wybrać doskonały rodzaj drewna do swoich drzwi, aby temu zapobiec.

Jak naprawić drewnianą ościeżnicę uszkodzoną przez wodę: 5 łatwych kroków

Czasami jednak nie można uniknąć tej sytuacji, jeśli mieszkasz w krajach tropikalnych, w których często pada deszcz. Czytaj dalej, aby poznać oznaki zniszczonych przez wodę ościeżnic drzwiowych i dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby uratować to, co zostało z twoich drzwi!

Jakie są oznaki ościeżnicy uszkodzonej przez wodę?

Ciemne plamy

Ciemne plamy na dole ramy drzwi oznaczają, że prawdopodobnie pod spodem znajduje się pleśń. Może to być niebezpieczne, ponieważ rozpoczęcie gnicia będzie tylko kwestią czasu. Według CDC narażenie na pleśń może prowadzić do problemów z oddychaniem i innych problemów zdrowotnych, więc bądź ostrożny!

Trudności w otwieraniu i zamykaniu

Inną oznaką uszkodzenia ościeżnic drzwiowych jest trudność w zrobieniu czegoś tak prostego, jak otwieranie i zamykanie drzwi. Gnicie wpływa na stabilność ościeżnicy, co powoduje zacinanie się. Może to być również oznaką osłabienia drewna.

Słabe drewno

Stały kontakt z wodą bez odpowiednich dróg oddechowych, aby ją wysuszyć, może pogorszyć i zmniejszyć wydajność ościeżnicy. Możesz sprawdzić, czy masz słabe drewno, chwytając za narzędzie i szturchając swój próg. Jeśli jest miękki i kruszy się pod twoim dotykiem, to masz plagę pleśni i musisz to jak najszybciej naprawić.

5 sposobów naprawy zgniłej ościeżnicy

Krok 1. Znajdź źródło uszkodzeń

Jeśli w pierwszej kolejności nie zajmiesz się źródłem uszkodzeń, problem będzie powracał, nawet jeśli już naprawiłeś ościeżnicę. Dlatego zanim podejmiesz pierwszą próbę przywrócenia progu, znajdź źródło i najpierw zrób coś z tym.

Uszkodzenia mogą wynikać z pękniętych rur, zatkanych rynien lub uszkodzonych drzwi burzowych. Musisz jednak również przyjrzeć się wiekowi swojej ościeżnicy. Jeśli ma ponad dziesięć lat, zgnilizna może również oznaczać brak odpowiedniej konserwacji.

Krok 2. Usuń zgniłe drewno i gruz

Teraz, gdy już zadbałeś o to, co sprawiło, że twoja ościeżnica jest taka, musisz następnie usunąć spróchniałe drewno. Za pomocą dłuta lub piły zeskrob nieusuwalne obszary ramy. Możesz użyć dowolnego narzędzia, z którym czujesz się komfortowo, aby ułatwić sobie życie.

Następnie dokładnie oczyść obszar. Upewnij się, że nie pozostała wilgoć ani wilgoć na rozwój pleśni! Może to być również świetny czas na zmierzenie dotkniętego obszaru do następnego kroku.

Krok 3. Użyj wypełniacza

Kiedy w końcu usuniesz zgniłe części ościeżnicy, musisz teraz wlać trochę wypełniacza do drewna, aby wypełnić lukę. Możesz to zrobić, przyczepiając sztyft z farbą do dotkniętego obszaru. Będzie to służyć jako forma, która poprowadzi wypełniacz do kształtu najbliższego ościeżnicy.

Następnie uzupełnij luki i zeskrob nadmiar wkładu. Pozostaw do wyschnięcia na trzydzieści minut przed przejściem do następnego kroku.

Krok 4. Piasek i farba

Możesz zauważyć, że wypełniacz może wyglądać dziwnie, ale to normalne! W tym kroku będziesz musiał wyjąć papier ścierny średniej jakości i pocierać obszar, aż będzie wyglądał gładko. Zachowaj szczególną ostrożność podczas szlifowania, ponieważ zbyt duża siła może prowadzić do oparzeń skóry.

Kiedy masz ten ładny i gładki próg, następną rzeczą, którą musisz zrobić, to pomalować obszar. Pomaluj go na ten sam kolor, co inne części ościeżnicy. W tym czasie załóż kilka masek, ponieważ opary farby mogą powodować nudności.

Krok 5. Wzmocnij drzwi uszczelniaczami

Jednym z punktów tego jest upewnienie się, że coś takiego nie powinno się zdarzyć za każdym razem. Wybierz wysokiej jakości uszczelniacz i zakryj wszelkie pęknięcia na progu ościeżnicy. Następnie kontynuuj używanie kleju na każdej szczelinie, którą możesz znaleźć.

Uszczelniacz zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do ościeżnicy. Może również nadać lśniący wygląd na progu, aby za każdym razem wydawał się nowy.

Dlaczego woda niszczy drewno?

Zanim omówimy, w jaki sposób woda wpływa na drewno i jego wydajność, porozmawiajmy najpierw o relacji między nimi. Drewno to rodzaj materiału, który może pochłaniać wilgoć lub wodę. Zjawisko to nazywa się higroskopijnością, czyli tendencją stałego materiału do zatrzymywania wilgoci z otaczających obszarów.

Uszkodzenie zaczyna się, gdy wilgoć w materiale nie może odparować tak szybko, jak drewno wchłania wodę. Jak wszyscy wiemy, pleśń rozwija się w wilgotnych miejscach. Uszkodzenie następuje, gdy uformuje się pleśń, a gnicie również zacznie wkrótce rosnąć.

Wniosek

Nauka naprawy uszkodzonej przez wodę drewnianej ościeżnicy nie jest tak skomplikowana. Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze, możesz ustawić swój próg w niecałą godzinę! Pamiętaj tylko, aby najpierw zlokalizować źródło uszkodzenia i coś z tym zrobić, zanim przywrócisz właściwą ościeżnicę.

Najlepiej byłoby, gdybyś również pamiętał o odpowiednim ubiorze ochronnym. Pleśń może być poważna i niebezpieczna. Najlepiej zabezpieczyć się podczas naprawy ościeżnicy.