Jak postępować z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych? 7 najlepszych wskazówek!

Ostatnią rzeczą, o której chcesz pomyśleć zaraz po wypadku samochodowym, jest postępowanie z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych. Zamiast tego chciałbyś skupić się na leczeniu wszelkich urazów i przywrócić pojazd na drogę we właściwy sposób.

Jednak natychmiast po wypadku samochodowym musisz skontaktować się z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych i będziesz musiał wiedzieć, jak radzić sobie z tymi rozmowami. Pamiętaj, że nieprawidłowa obsługa likwidatorów szkód może prowadzić do znacznego zmniejszenia Twojej wypłaty.

Jak postępować z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych? 7 najlepszych wskazówek!

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że likwidatorzy szkód z firmy ubezpieczeniowej pracują i nie są twoimi kumplami. W przeciwieństwie do prawnika zajmującego się wypadkami samochodowymi, jego celem jest zagwarantowanie, że odszkodowanie jest jak najmniejsze.

7 przydatnych wskazówek jak radzić sobie z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych

Wykorzystasz szereg metod, aby zredukować ostateczne rozliczenie. Tak, likwidator szkód jest prawdopodobnie bardzo miły, ale są też kompetentnymi negocjatorami przy likwidacji szkód ubezpieczeniowych. Poniżej znajdują się wskazówki, o których należy pamiętać rozmawiając z nimi. Oto sposoby postępowania z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych:

Wskazówka nr 1. Bądź grzeczny i spokojny

Nadal możesz być zły z powodu wypadku, zwłaszcza jeśli spowodowała go inna osoba. Pamiętaj jednak, że zdenerwowanie się likwidatorem szkód nie pomoże ci znaleźć sprawiedliwego rozwiązania szkody. Zamiast tego powinieneś być spokojny i uprzejmy, zamiast tego, gdy rozmawiasz z likwidatorem szkód, ponieważ pomoże im to szybciej zająć się Twoim roszczeniem. Co więcej, przekona ich to, że twoja opowieść jest autentyczna.

Wskazówka 2. Określ, z kim rozmawiasz

Uzyskaj imię i nazwisko, adres firmy i numer telefonu przed omówieniem czegokolwiek z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych. Upewnij się, że znasz firmę ubezpieczeniową, którą reprezentujesz, oraz imię lub nazwisko osoby ubezpieczonej.

Wskazówka nr 3. Podaj ograniczone informacje o sobie

Musisz podać ubezpieczycielowi pewne dane osobowe, takie jak pełne imię i nazwisko, adres i numer telefonu. Czy mógłbyś poinformować ich, gdzie pracujesz i co robisz? Nie musisz zagłębiać się w swój harmonogram pracy, codzienne czynności czy pieniądze.

Wskazówka nr 4. Nie podawaj oskarżonemu żadnych informacji

Likwidatorzy roszczeń ubezpieczeniowych mogą poprosić Cię o wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do zdarzenia. Nie musisz jednak podawać niczego poza głównymi faktami zdarzenia, takimi jak miejsce zdarzenia, zaangażowane samochody, świadkowie i tożsamość innych kierowców. Ponadto możesz poinformować likwidatorów szkód ubezpieczeniowych, że Twoje dochodzenie w sprawie wypadków jest w toku, a my odpowiemy na wszystkie szczegóły później.

Wskazówka nr 5. Nie podawaj żadnych informacji o swoim stanie

Likwidator roszczeń ubezpieczeniowych chce wiedzieć o twoich obrażeniach, ale nie wnika w szczegóły. W tej chwili możesz nie zdawać sobie sprawy z całego stopnia obrażeń lub możesz pominąć niektóre rzeczy podczas rozmowy z regulatorem. Powiedz regulatorowi, że zostawisz to swojej opiece medycznej.

Wskazówka #6. Oprzyj się początkowym ofertom

Mogą rozstrzygnąć Twoje roszczenie raczej wcześniej niż później. Chociaż wczesna oferta może wydawać się kusząca, pamiętaj, że początkowe stawki są zwykle niższe niż powinieneś. Nie przyjmuj oferty, chyba że masz pełny obraz swoich strat i akceptuj tylko oferty pokrywające te wydatki.

Wskazówka #7. Unikaj podawania szczegółowych opisów

Likwidator szkód ubezpieczeniowych może poprosić Cię o udokumentowane zgłoszenie wypadku lub urazu. Nie musisz tego robić i musisz im powiedzieć, że nie akceptujesz żadnych zarejestrowanych oświadczeń.

Najczęstsze pytania

Tak, to są rzeczy, o których powinieneś pamiętać, rozmawiając z likwidatorami szkód ubezpieczeniowych. Nasz zespół postanowił zamieścić w tym poście niektóre z najczęściej zadawanych pytań w tej sprawie. Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi, ponieważ możesz zadawać te same lub podobne pytania.

Pytanie #1. Czy powinieneś skontaktować się z prawnikiem przed rozmową z likwidatorem roszczeń?

Faktem jest, że nigdy nie należy rozmawiać bezpośrednio z regulatorem. Jeśli jednak Twój ubezpieczyciel nakaże Ci skontaktowanie się z nimi w ramach warunków Twojej polisy, nie będziesz musiał zajmować się nimi samodzielnie.

Pytanie 2. Czy można mieć rozbieżność z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych?

Poproś swojego rzeczodawcę o wykonanie kopii zapasowej Twojej oferty. Możesz wymyślić kontrargument po ocenie ich rozumowania. Negocjując z ubezpieczycielem i likwidację szkody, należy wziąć pod uwagę zarówno żądaną kwotę, jak i minimalną kwotę rozliczenia. W każdym razie powinieneś wiedzieć, jak negocjować z rzecznikiem ubezpieczeniowym.

Pytanie nr 3. Kiedy likwidator szkód skontaktuje się z Tobą?

Jeśli zrani Cię zaniedbanie innej osoby, możesz spodziewać się telefonu od likwidatora szkód Twojej firmy ubezpieczeniowej wkrótce po incydencie. Może to nastąpić dzień lub dwa po incydencie. Większość ludzi myśli, że likwidatorzy szkód ubezpieczeniowych będą brali udział tylko w wypadku samochodowym. Mimo to, regulator jest obecny za każdym razem, gdy ubezpieczyciel samochodowy zgłasza szkody na osobie. Dowiedz się, czy Twoje ubezpieczenie samochodu obejmuje roszczenia z tytułu obrażeń ciała.

To okładka!

Ponownie, musisz wiedzieć, jak postępować z likwidatorem szkód ubezpieczeniowych, aby zapewnić odpowiednią kwotę odszkodowania. Świadomość powyższych wskazówek lub nawet zapoznanie się z nimi to droga.