Jak branża ubezpieczeniowa wykorzystałaby Business Intelligence? 5 najlepszych sposobów!

Czy zadajesz sobie również pytanie: w jaki sposób branża ubezpieczeniowa wykorzystałaby Business Intelligence? Tradycyjnie ta konkretna branża opiera się wyłącznie na naukach aktuarialnych. Jest to dziedzina dyscypliny, która wykorzystuje analitykę danych i modele do przewidywania ryzyka. Po raz pierwszy powstał w XVII wieku, wraz z pierwszą polisą ubezpieczeniową na życie i funduszem emerytalnym.

Aby ubezpieczyciele wiedzieli, jaką kwotę muszą przeznaczyć na świadczenie z tytułu śmierci, muszą znaleźć sposób na oszacowanie ryzyka i śmiertelności.

Jak branża ubezpieczeniowa wykorzystałaby Business Intelligence? 5 najlepszych sposobów!

W XVIII wieku te same zasady zarządzania ryzykiem, modele i obliczenia są używane przez ubezpieczycieli majątkowych do pokrywania obiektów fizycznych, takich jak dom. Menedżerowie ryzyka i aktuariusze na początku są pierwszymi, których uważa się za naukowców zajmujących się danymi. Jednak wraz z rozwojem i istnieniem wywiadu gospodarczego, w dzisiejszych czasach branża ubezpieczeniowa przynosi wiele korzyści.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przydatne BI jest dla ubezpieczycieli.

Zastosowanie Business Intelligence w branży ubezpieczeniowej

Analiza biznesowa poprawia sposób wykonywania zadań i poprawia prognozy dotyczące zarządzania ryzykiem i underwritingu. Ponadto jest również pomocnym narzędziem w obsłudze klientów, podejmowaniu lepszych decyzji finansowych i ograniczaniu oszustw.

Poniżej znajdują się różne sposoby wykorzystania analizy biznesowej przez branżę ubezpieczeniową.

#1. Wgląd w klienta

Gdyby firmy ubezpieczeniowe rozumiały, w jaki sposób klienci podejmują decyzje, byłyby w stanie przyciągnąć więcej klientów i zatrzymać dotychczasowych. Aby to zilustrować, poniżej przedstawiamy kilka przykładów. Ponadto różne narzędzia analizy biznesowej pozwalają decydentom mieć jasną wizję tego, który kanał sprzedaży ma problemy lub który osiąga dobre wyniki. Dzięki temu określiliby, czy konkretna wydajność jest napędzana przez produkt, kierowanie na odbiorców lub reklamę.

Jest to również pomocne w wydobywaniu i interpretacji danych z szerokich źródeł, w tym portali zakupów online i platform mediów społecznościowych. Gdyby ubezpieczyciele mieli lepszy wgląd w klientów, byliby w stanie spersonalizować swoją ofertę produktów i dotrzeć do większej liczby osób z cennym i szybkim zasięgiem.

#2. Underwriting i zarządzanie ryzykiem

W przeszłości ubezpieczyciele słynęli z tego, jak dobrze przechowują mnóstwo danych o roszczeniach i klientach, aby móc wspierać wszelkie decyzje dotyczące zarządzania ryzykiem i ubezpieczenia, które zostaną podjęte w przyszłości. Mimo to dzisiejsze narzędzia do analizy biznesowej pomagają ubezpieczycielom dysponować lepszymi modelami predykcyjnymi i wizualizacją danych, dzięki czemu otrzymywane informacje będą jeszcze lepsze.

Ponieważ ubezpieczyciele mogą uzyskać dostęp do lepszej analizy danych i informacji, mogliby ustalać składki, które nie są zbyt wysokie, aby zawyżać klientom koszty, ale nie za niskie, aby mogli zarobić wystarczający zysk.

Większość osób fizycznych i firm polega na ubezpieczycielach nie tylko w zakresie polis, ale także w zakresie pomocy w zarządzaniu ryzykiem. Poszkodowani mogą również korzystać z różnych narzędzi BI, aby jeszcze lepiej obsługiwać klientów. To dobrze, że firma ubezpieczeniowa może zapłacić za roszczenia, ale jeszcze lepiej, jeśli firma ubezpieczeniowa może pomóc klientom uniknąć roszczeń. W takim przypadku firmy ubezpieczeniowe mogą przewodzić w zakresie wykorzystania, raportowania i przechowywania danych.

#3. Serwis i dystrybucja

Lepsze zrozumienie klientów pomoże również ubezpieczycielom znaleźć lepszy sposób na to, jak i gdzie powinni otwierać nowe kanały dystrybucji, aby obsługiwać obecnych klientów i sprzedawać polisy. Ponownie, zaczęło się to od chęci służenia młodszym pokoleniom, które mają tendencję do pozyskiwania, kupowania i porównywania usług online.

W rezultacie portale usługowe i sprzedaż internetowa mogą łączyć informacje z różnych systemów CRM i pomagać agentom i przewoźnikom w gromadzeniu większej ilości danych, dzięki czemu ich systemy wywiadowcze będą zasilane odpowiednimi danymi.

#4. Wykrywanie oszustw

Według raportu, branża ubezpieczeniowa ponosi koszty oszustw w wysokości około 70 miliardów dolarów rocznie. Ubezpieczyciele pokrywają te koszty oszustwa z płaconych im składek. W rezultacie rodziny są obciążane wyższą kwotą składek rocznie.

Ale jeśli oszustwo zostanie wykryte wcześnie, zmniejszy to liczbę przypadków oszustw. To z kolei przełoży się na wyższe zyski przewoźników, co oznacza również większe oszczędności ze strony klientów. Wywiad biznesowy jest jedną z broni wykorzystywanych w celu ukierunkowania działań niezgodnych z prawem, które należy zbadać.

#5. Obsługa roszczeń

Obsługa roszczeń jest uważana za niezbędną rzecz, którą firma ubezpieczeniowa robi dla klientów. Dlatego wszyscy ubezpieczyciele muszą uczciwie i szybko obsługiwać roszczenia. Nie tylko to, ale powinni pracować jak najefektywniej i szybko przetwarzać roszczenia, aby móc wypłacić świadczenia w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Wykonując swoją pracę, przetwarzający roszczenia i likwidatorzy muszą codziennie sortować lub wykorzystywać informacje. Jednak dzięki wywiadowi biznesowemu specjaliści od ubezpieczeń otrzymują niezbędne narzędzia, których potrzebują, aby szybko dokonywać trafnych i pewnych wyborów oraz aby klient był zawsze zadowolony.

To okładka!

Poza rzeczami wymienionymi powyżej, wiele innych rzeczy może odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób branża ubezpieczeniowa wykorzystałaby Business Intelligence. Skorzystali na tym również klienci.