Ogród warzywny pod osłonami

Ogród warzywny pod osłonami to dobry sposób na pozyskanie ekologicznego plonu bez wydawania na niego ogromnej sumy pieniędzy. Łącząc uprawę w cieplarni z przestrzenią wokół niego, jest się wstanie ograniczyć wydatki związane z zakupem warzyw oraz owoców. Nie trzeba do tego ogromnej przestrzeni, nawet w niewielkich ogrodach znajdzie się sposób na to aby zbierać warzywa kilka razy do roku. Jednakże posiadanie cieplarni i ogródka to jeszcze za mało, bez wcześniejszego przygotowania gleby, terminowego siewu, cyklicznej pielęgnacji nie będzie żadnych efektów. O tym jak założyć i prowadzić ogród warzywny opowiemy w artykule sklepu Krostrade.

Ogród warzywny pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywniak o powierzchni między 80 a 150 m2 jest wystarczająco duży aby dostarczyć plon dla 4 osobowej rodziny. Taki areał pozwala na stworzenie odpowiedniej różnorodności gatunkowej, co gwarantuje zbiory przez cały rok. Na jednej grządce można prowadzić kilka różnych odmian warzyw oraz ziół. Te w odpowiednich połączeniach, mają na siebie pozytywny wpływ oraz odstraszają szkodniki. O tym jak tworzyć takie układy można przeczytać w artykule uprawa współrzędna.

Miejsce na ogród warzywny

Miejsce na tunel foliowy jak i poda samą uprawę, powinno spełnić kilka warunków. Powinno być intensywnie nasłonecznione. Dobrze jak by było zlokalizowane na równym terenie, tak aby woda wsiąkła równomiernie zamiast spływać. W okolicy nie było wysokich drzew, które cieniowałyby miejsce hodowli. Oczywiście nic nie szkodzi jeśli te będą umieszczone na obrzeżach oraz na stronie północnej. Im dalej od drogi tym lepiej. Jak to niemożliwe dobrze będzie odgrodzić teren wysokim dwumetrowym żywopłotem. Który wchłonie większość zanieczyszczeń.

Gleba w ogrodzie warzywnym

Jak w przypadku każdej uprawy, warto zadbać o to aby rośliny już na samym początku miały dobry start. Wpierw określamy ich potrzeby glebowe, następnie użyźniamy, nadajemy jej odpowiednią strukturę, wzbogacamy o materię organiczną po czym siejemy lub sadzimy. Choć można ominąć wymienione wytyczne, to jednak należy się spodziewać że plon rozwinie się słabiej a zbiory będą marniejsze. A nie o to w końcu chodzi. Trud włożony na samym początku zaowocuje i to dosłownie. Nie chcąc korzystać z syntetycznych środków możemy przekonać się do gnojówki roślinnej oraz nawozów organicznych. To bardziej ekologiczne rozwiązanie, które jest równie dobre jak sztuczne odpowiedniki. Między grządkami zachowujemy odległość dostosowaną do gatunku roślin a także metody pielęgnacji. Sadząc je zbyt blisko siebie doprowadzimy do tego iż rośliny zaczną ze sobą konkurować o pożywienie oraz słońce.

Ścieżki w ogrodzie i cieplarni

Aby pielęgnacja upraw przebiegała komfortowo, dobrze jest zaplanować wygodne do eksploatacji ścieżki. Czytelnikom zapewne sprawa wyda się trywialna, jednakże jest bardzo istotna dla wygody ogrodnika. Ścieżka powinna mieć odpowiednią szerokość, aby w razie używania taczek dało się nimi łatwo manewrować. Bez obaw że przejedzie się lub złamie jakąś roślinę. Podmokła ziemia w której zbierają się kałuże utrudnia poruszanie się po działce. Dlatego rozsądne jest wyłożenie jej kamieniem, żwirem, belkami, otoczakami lub kostką aby nie tonąć w wodzie. Najważniejsze aby nawierzchnia bez względu na wybór była mrozoodporna i antypoślizgowa.

Rozsada czy nasiona?

Większość roślin mrozoodpornych a także cechujących się wytrzymałością na niskie temperatury, wysiewa się z nasion. Ciepłolubne które do poprawnej wegetacji wymagają odpowiedniej temperatur glebowej i powietrze, rozmnaża się z rozsady. Ich wegetacja zwykle jest dłuższa niż gatunków rodzimych, dlatego aby zdążyć z ich plonowaniem rozwija się je wpierw w mini tunelu foliowym a następnie przenosi na miejsce stałe. Przerzedzone i zahartowane, dokarmione makro i mikroelementami dojrzewają w mini tunelu foliowym aż staną się samowystarczalne. Gwarantuje to im lepszy start, co przekłada się później na obfite i dorodne zbiory.