Jak przygotować inspekt ogrodniczy?

Nareszcie wiosna w pełnej krasie. To czas, kiedy ponownie wracamy do ogrodu i tunelu foliowego. Sporo tuneli foliowych zamówionych na KrosTrade trafiło do nowych właścicieli. Ci niezwłocznie zabrali się za montaż cieplarni, a niektórzy już mają za sobą pierwszy siew do inspektów. Pierwsze zbiory nowalijek już niedługo, a w propagatorach i mini tunelach foliowych rozwijają się rozsady. W tym artykule Krostrade opowiemy nieco więcej o małych namiotach ogrodowych. Ich zaletach, w jaki sposób można je wykorzystać i dlaczego warto je mieć. W ofercie sklepu od niedawna pojawił się ten typ konstrukcji, który już od pierwszego dnia emisji oferty cieszy się dużą popularnością.

Co to jest mini tunel foliowy?

Mini tunel foliowy, inspekt, mała szklarnia, foliak lub niski tunel foliowy to określenia tej samej konstrukcji. Każdy producent lub sklep stara się wyróżnić swoją ofertę nadając jej ciekawe brzmienie. Oprócz samej nazwy między takimi konstrukcjami jest wiele różnic, sporo z nich odnosi się do rodzaju i sposobu wykonania stelażu, a także samej powłoki.

Stosuje się je jako osłonę pod sezonowe warzywa i owoce, po to aby zabezpieczyć je przed przymrozkami oraz aby wytworzyć korzystne warunki do wegetacji. Do połowy maja istnieje jeszcze ryzyko spadków temperatury poniżej 10°C. Na wiele roślin wpływa to negatywnie, a to przekłada się na następne etapy dojrzewania. Bywa że roślina wystawiona na mróz wytwarza mniej owoców lub korzeni. Aby tego uniknąć, ogrodnicy czekają do chwili aż będą mieli pewność, że przymrozki już nie wystąpią.

Niestety wiąże się to z utratą wielu dni (nawet 80), kiedy plon mógłby dojrzewać. Aby nie marnować czasu, wystarczy wykorzystać którąś z konstrukcj do upraw pod osłonami.

Jak działa inspekt foliowy?

Skoro wiadomo już jak wygląda, warto wiedzieć, w jaki sposób taka struktura działa. Na stalowej konstrukcji ocynkowanej nałożona jest folia. To właśnie ona odgrywa główną rolę w uprawie pod osłonami. Przez transparentną powłokę przechodzą promienie słoneczne, które magazynowane pod nią prowadzą do podwyższenia temperatury gleby i powietrza. Dlatego o wiele szybciej niż w uprawach polowych powstają warunki do wegetacji. Ponadto na przestrzeni dnia i nocy wspomniana temperatura wolniej uchodzi spod struktury, co sprawia, że ziemia i powietrze są ciepłe o wiele dłużej.

W jaki sposób używać mini szklarni?

Oprócz zastosowania jako bezpośrednie pokrycie dla grządek używa się ich jako dodatkowej ochrony na czas zimy dla roślin ciepłolubnych. Gwarantuje to, że plon nie ucierpi i o wiele szybciej będzie gotowy wejść w proces wegetacji. Oczywiście należy liczyć się z tym, że tunel foliowy to narzędzie, a sporo zależy od ogrodnika. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji oraz zastosowaniu skutecznych metod, uprawiający ma pewność, że uzyska dorodny plon. Chcąc wytworzyć jeszcze lepsze efekty, mini tunel foliowy umieszcza się pod pełnowymiarową konstrukcję. Nad inspektem więc rozstawiona jest cieplarnia, w ten sposób promienie słoneczne przetworzone są wielokrotnie.

Mini namiot ogrodniczy i cieplarnia

Takie zastosowanie jest bardzo częste, zarówno w hobbystycznym ogrodnictwie jak i przy produkcji roślinnej. W uprawach przydomowych inspekty stawia się w tunelach jednowegetacyjnych, wielowegetacyjnych i ekonomicznych szklarniach. W przypadku większych struktur oprócz profesjonalnych tuneli foliowych często wchodzą w wyposażenie plantacji w sezonowych tunelach foliowych. Stworzone są w taki sposób, aby być kompatybilne z konstrukcjami marki Krosagro, jaki i innymi obiektami do upraw pod osłonami.

Mini cieplarnie ze skrzynią ogrodniczą

Skrzyniom ogrodniczym poświęciliśmy osobny artykuł, dlatego też zaciekawionych lub nowicjuszy zachęcamy do przeczytania, czym są “Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym”. Podsumowując, jest to prostokątna konstrukcja z drewna, budowana po to, aby stworzyć optymalne stanowiska pod rośliny. Bywa że ogrodnik chce uprawiać kilka odmiennych gatunków roślin, które mogą mieć odmienne potrzeby względem pH, makro- i mikroelementów, pod jedną osłoną. W tym celu ogrodnicy budują skrzynie ogrodnicze, które pozwalają na prowadzenie kilku odmiennych typów roślin pod jedną strukturą. Burty z drewna tworzą pojemnik, w kliku takich pojemnikach można mieć inną glebę, z odmiennym pH, inaczej nawożoną i w inny sposób dokarmioną. A co wspólnego ma z tym mini tunel foliowy? Otóż samą konstrukcję można użyć jako dodatkowego elementu do wytworzenia sprzyjających warunków. Stelaż montuje się do desek, mając skrzynie ogrodniczą pod osłonami.

Gdzie i który mini tunel foliowy kupić?

Sklep z tunelami foliowymi Krostrade ma w swojej ofercie mini tunele foliowe. Liczmy się z tym, że te struktury do najtańszych nie należą, jednak dzięki zastosowaniu wysokiej jakości surowców oraz solidnego wykonania mamy pewność, że te konstrukcje wytrzymają bardzo długo. Oczywiście są konstrukcje z PCV, aluminium lub produkowane w Chinach, o ich wytrzymałości jednak nie warto mówić. Wystarczy zdać sobie sprawę, że PCV jest kruche, aluminium giętkie, a określenie “chińszczyzna” ma jednak swoje podstawy.