Jak uniknąć przegrzania i zawilgocenia tunelu foliowego?

Profesjonalne oraz hobbystyczne tunele foliowe w lecie wypełniają się owocami i warzywami. Poprzednie miesiące doprowadziły do powstanie korzystnego mikroklimatu. Nagrzewająca się od słońca powłoka, ciepła ziemia i powietrze oraz unormowana wilgotność doprowadziły do sprawnej wegetacji roślin. W szklarniach foliowych ogrodnik ma władzę na wieloma czynnikami, które mają wpływ na rozwój roślin. Dopasowanie ich do odmiany, gatunku i etapu dojrzewania umożliwia zebranie dorodnego plonu.

W sezonie upałów bardzo ważne będzie monitorowanie temperatury wewnątrz cieplarni. W słabej jakości szklarniach łatwo jest przegrzać strukturę. Usunięcie nadmiaru gorąca poza obiekt bez sprawnej wentylacji jest procesem długim i mało skutecznym. Dlatego decydując się na konkretny tunel foliowy, należy sprawdzić, czy konstrukcja pozwala na obieg powietrza pod osłoną.

Tym razem w poradniku Krostrade opowiemy, w jaki sposób uniknąć przegrzania szklarni oraz jak korygować temperaturę w namiocie ogrodowym.

Temperatura w tunelu ogrodniczym

 

Dynamiczne procesy, jakie zachodzą w szklarni, wymagają uwagi ogrodnika, ponieważ to właśnie jego staranność wiąże się w końcu z dorodnym i obfitym plonem. Jeśli zdecydowaliśmy się na tunel foliowy z wietrzeniem bocznym, struktura wymaga mniej uwagi. Powodem jest to, iż podciągnięte kurtyny z folii wprawiają w ruch powietrze, przez co nadmiar ciepła zgromadzonego wewnątrz jest usuwany poza kopułę. Ponadto środek foliaka jest osłonięty przed szkodnikami przez siatkę przeciw owadom, znajdującą się za podwijaną folią. Przenikanie do upraw agrofagów, jest minimalne.

Alternatywą dla wywietrzników jest uchylenie drzwi z obu stron cieplarni. Choć działa to znacznie wolniej i jest mnie optymalne, to jednak spełnia swoją funkcję. Jest to również tańsze rozwiązanie na wentylację obiektu niż wymieniony wyżej tunel foliowy z wietrzeniem bocznym. Należy jednak unikać wszelkich okien, które zupełnie się nie sprawdzają. Trudno określić powód ich powstania, jednakże gruba siatka oraz niewielkie otwory w niczym nie usprawniają przepływu powietrza.

Wilgotność w szklarni

 

Namioty foliowe są zamkniętymi strukturami, które są doposażane w moduły usprawniające wentylację. Oprócz usuwania nadmiaru ciepła wietrzenia pomagają w korygowaniu wilgotności. Rośliny stale transpirują. Parowanie to naturalny proces, w ten sposób plon usuwa nadmiar wody oraz chronią masę zieloną przed wysychaniem. Efektem tego jest podnoszący się poziom wilgotności. Chcąc unormować zjawisko, wystarczy wentylować uprawy pod osłoną. Warto przy okazji wiedzieć, że w przypadku niesprawnej i mało wydajnej wentylacji, stężenie utrzymuje się mimo wietrzenia. Z czasem prowadzi to do rozwoju chorób, pleśni, grzybów oraz pojawienia się agrofagów, a ostatecznie do obumarcia roślin.

Wentylacja w namiocie ogrodowym

Wietrzenia boczne to nie jedyne akcesoria, które ograniczają nagrzewanie się szklarni. W hobbystycznych oraz profesjonalnych tunelach foliowych stosuje się materiał lub ekrany cieniujące. Szczególnie w lecie można je zobaczyć nałożone na sezonowych szklarniach do produkcji roślinnej. Plantatorzy w ten sposób ograniczają zużycie wody i korygują poziom naświetlenia. Im większy wpływ na przebieg procesów wegetacyjnych, tym bardziej optymalnie można je dostosować.Warto jednak poznać potrzeby i specyfikę roślin, ich wymagania, a wtedy z hobbystycznego ogrodnika przejdziemy na wyższy, bardziej zaawansowany poziom.

Na rynku jest dostępnych wiele materiałów i tworzyw, które mają cieniować uprawy. Różnić się będą między sobą grubością, surowcem, z którego zostały wykonane, elastycznością, poziomemem cieniowania oraz ceną. Łącząc je z różnego rodzaju wietrzeniami, szansa na przegrzanie szklarni będzie bardzo niska. Jako że upały wracają, warto udać się do szklarni foliowej i sprawdzić, jakie warunki utrzymują się w jej wnętrzu. Warto przy tym posiłkować się termometrem i higrometrem. Może się okazać, że konieczne będzie częste wietrzenie namiotu. Aby stale nie doglądać uprawy, pomoże nam materiał cieniujący.