Jak hobbystyczne uprawiać pomidory w tunelu foliowym

Dowiedz się, jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym poprzez sadzenie i pielęgnację, a każdego roku będziesz dostawać świeże zapasy tego pysznego i zdrowego warzywa. Niezależnie od dostępnej przestrzeni, cieplarnia zapewni dobry rozwój Twoich upraw. Rozpoczęcie hodowli pomidorów będzie również łatwiejsza dla początkujących ogrodników korzystających z namiotu foliowego.

Kolejną wspaniałą rzeczą dotyczącą pomidorów w tunelu foliowym jest to, że można je sadzić jesienią i wiosną, aby uzyskać co roku dwukrotny płodozmian. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu, możesz czerpać wiele korzyści przy niewielkim wysiłku.

Jak hobbystyczne uprawiać pomidory w tunelu foliowym

Jakie odmiany pomidorów kupić do tunelu foliowego

Przed rozpoczęciem sadzenia ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie odmiany pomidorów nadają się do tunelu foliowego. To zagwarantuje sukces, ponieważ warunki panujące w szklarni będą sprzyjać ich wzrostowi. Pomidory dobrze rosną w słońcu, ciepło nagromadzone wewnątrz cieplarni daje przewagę. Nie powinno używać się odmian pomidorów polowych, ponieważ nie będą one dobrze plonować ze względu na ich zdolności adaptacyjne.

Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym?

Dwie uprawy vs jedna uprawa

Sadząc pomidory w namiocie ogrodniczym, warto wybrać, czy chce się zbierać plon dwa razy w ciągu roku czy tylko raz. Przy dobrej pogodzie oraz przy wytworzeniu odpowiednich warunków dwukrotone zbiory są jak najbardziej możliwe. Przeprowadza się je zwykle wiosną oraz jesienią. W przypadku systemu jednej uprawy dzieje się to zwykle wiosną, ponieważ na większości obszarów panuje upalne lato. Ten model zalecany jest do miejsc gdzie długo utrzymuje się zima.

Gleba do uprawy pomidorów

Inną rzeczą to podjęcie decyzji o wyborze metody uprawy. To czy hodowla będzie odbywać się w glebie czy zostanie zastosowana hydroponika. Pierwsza wykorzystuje zwykłe podłoże, podczas gdy druga rozwija korzenie w sztucznej mieszance gleby.

Wybierają konkretny system upraw, możemy zaczynać. Hodowla w glebie, to najpopularniejszy sposób. Znaczna część klientów inwestujących w tunel foliowy, decyduje się na tą metodę. Aby wszystko przebiegło sprawnie, należy wybrać słoneczne stanowisko, a następnie umieścić nasiona w glebie. Przez cały czas trwania hodowli należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza oraz podłoża.

Jak dbać o pomidory w tunelu foliowym?

Podlewanie

Pomidory potrzebują dużo wody, ale nadmierna ilość może powodować problemy. Innym częstym błędem ogrodników jest to, że nie podlewają korzeni. Woda utrzymująca u podstawy rośliny, może powodować choroby i stwarzać dogodne środowisko do namnażania się szkodników.

Karmienie

Najlepszym sposobem na dopasowanie nawozu dla pomidorów jest przetestowanie gleby. Dopiero wtedy znając braki mi mikro i makroelementach, można nawozić.

Wentylacja i wilgotność

Oprócz temperatury istotny jest poziom wilgotności. W tunelu foliowym przeznaczonym do upraw pomidorów warto aby ta wynosiła między 60 a 70 procent. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko chorób, a także poprawić zapylanie.

Chwasty i szkodniki

Ściółkowanie i fumigacja mogą zwalczać chwasty w tunelu foliowym. Natomiast w przypadku szkodników w namiocie ogrodniczym odpowiednie warunki sanitarne i nadzór mogą zapobiec owadom.

Co posadzić obok pomidorów w cieplarni?

Warto w pełni wykorzystać tunel foliowy, sadząc pomidory z innymi roślinami. Takie uprawy to doskonały i niezawodny sposób na zaoszczędzenie miejsca oraz zapewnienie roślinom korzystnych efektów.

Na przykład zioła, takie jak koper włoski, odstraszają szkodniki, ale także przyciągają pożyteczne owady, takie jak biedronki. Inne rośliny, jak mięta, pomagają nawet poprawić zdrowie i smak pomidorów.